Saimnieks mēģinājis paslēpt ar cūku mēri inficētas cūkas

Autors: Jānis Rancāns
2012. gada 30. novembris plkst. 14:48

Klasiskā cūku mēra skartajās saimniecībās likvidētas jau likvidētas 11 cūkas un visu skartajās saimniecībās esošo cūku likvidēšanu Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) plānot pabeigt šodien. Tikmēr vienā no saimniecībām cūkas esot mēģināts paslēpt.

Jau iepriekš vēstīts, ka divās saimniecībās Piedrujas un vienā saimniecībā Svariņu pagastā mājas cūkām konstatēts mēris. Pēc informācijas precizēšanas, kopumā visās trijās saimniecībās bija 14 cūkas, nevis 17, kā ziņots iepriekš.

Vienpadsmit cūkas PVD likvidēja vakar un aizvakar, bet trīs cūkas vienā no saimniecībām saimnieks mēģināja noslēpt. Viena no tām bijusi dzīva, bet divas jau nokautas. Cūkas izdevies atrast ar policijas palīdzību un līdz dienas beigām tās tiks likvidētas.

Trīs kilometru rādiusā ap slimības skartajām saimniecībām joprojām ir noteikta aizsardzības zona, bet desmit kilometru rādiusā – uzraudzības zona. Šajā teritorijā Valsts policija kontrolē dzīvnieku transporta līdzekļu kustību. Kontrole ir devusi pirmos rezultātus – policija konstatējusi mēģinājumu no aizsardzības zonas izvest cūkgaļu. PVD policijas konfiscēto cūkgaļu ir iznīcinājis.

PVD atgādina, ka desmit kilometru rādiusā ap slimības skartajām saimniecībām joprojām spēkā ir vairāki aizliegumi.

Tāpat PVD turpina saimniecību pārbaudes klasiskā cūku mēra inficētajā teritorijā – pārbauda cūku veselību un ņem asins paraugus laboratoriskai izmeklēšanai. Līdz 30. novembrim PVD pārbaudījis 545 saimniecības, kurās tiek turētas mājas cūkas. Pārbaudītas 2066 cūkas, 1123 cūku asins paraugi  nosūtīti laboratoriskai izmeklēšanai. Jauni mājas cūku saslimšanas gadījumi ar klasisko cūku mēri nav konstatēti.

Turpinās arī nomedīto mežacūku laboratoriskā izmeklēšana. Vēl vienai nomedītajai mežacūkai ir konstatēts klasiskais cūku mēris, tādējādi šobrīd klasiskais cūku mēris ir konstatēts deviņām mežacūkām.

PVD norāda, ka pārbaudes turpināsies arī brīvdienās un nākamnedēļ.