Sērijveida dzīvokļu cenas turpina kāpt 

Šogad strauji – kopš gada sākuma par 7% - augusi sērijveida dzīvokļu vidējā cena, novembrī sasniedzot 703 eiro/m2, aprēķinājusi nekustamā īpašuma kompānija Arco Real Estate.  

Ingrīda Drazdovska, 09.12.2016

Foto: Ieva Lūka/LETA

Tā cenas palielināšanos pamato ar zemo šādu dzīvokļu piedāvājuma līmeni, piemēram, šā gada novembrī, salīdzinot ar pagājušā gada novembri, mājokļu skaits piedāvājumā bijis par trešdaļu mazāks. Turklāt populārākajos galvaspilsētas mikrorajonos cena ir palielinājusies par vairāk nekā 9% (piemēram, Ziepniekkalnā, Imantā – par 9,4%), kur neremontētu dzīvokļu vidējā cena bijusi no 700 līdz 800 eiro/m2. Lēnāk cena palielinājusies mazāk iecienītos mikrorajonos – Vecmīlgrāvī, Bolderājā un Ķengaragā – par 4-6%.

Salīdzinot ar nekustamā īpašuma tirgus buma laiku, šādu dzīvokļu cena ir par 56% zemāka. 2007. gada jūlijā neremontēti dzīvokļi vidēji maksājuši 1620 eiro/m2, atgādina Arco Real Estate. 2016. gada laikā vidējā sērijveida dzīvokļu cena pieauga par 7,3 %.

Dārgākie dzīvokļi kā allaž ir Teikā, kur dzīvokļa viena kvadrātmetra vidējā cena pieauga līdz 863 eiro/m². Savukārt lētākie - Bolderājā, kur cena pakāpās līdz 486 eiro/m².

Savukārt Latio savā pēdējā nekustamā īpašuma tirgus pārskatā par šā gada pirmajiem trijiem ceturkšņiem akcentē, ka šā gada pirmajos deviņos mēnešos sērijveida dzīvokļu tirgū, salīdzinot ar 2015.gadu, fiksēts darījumu skaita pieaugums par 8% un reģistrētās darījumu kopējās summas pieaugums par 20%. Atsaucoties uz Zemesgrāmatas datiem, kompānija ziņo, ka Rīgā 3.ceturksnī reģistrēti 1204 darījumi ar tipveida dzīvokļiem par kopējo summu 34,5 miljoni eiro. Darījumi ar sērijveida dzīvokļiem veido 66% no Rīgas dzīvokļu tirgus aktivitātes, bet darījumu kopējās summas ziņā tirgus daļa ir 38%. Caurmērā šāda tirgus daļa sērijveida dzīvokļiem ir kopš 2014.gada 4.ceturkšņa.

Gandrīz puse darījumu (49%) notika ar 2-3 istabu dzīvokļiem platībā no 40 līdz 60 m2. Ar 1-2 istabu dzīvokļiem (līdz 40 m2) trešajā ceturksnī notika 30% darījumu, bet darījumu skaits ar dzīvokļiem platībā virs 60 kvadrātmetriem veidoja 22%. Šāda darījumu proporcija ar nelielām izmaiņām saglabājas stabila jau vairākus gadus, secina Latio. Arī šī kompānija norāda uz nepietiekamu piedāvājumu tirgū. Proti, darījumi galvenokārt notiek ar īpašumiem par summu no 20 līdz 40 tūkstošiem eiro, kas atbilst 2-3 istabu dzīvokļiem. Šajā cenu kategorijā jau ilgstoši ir vērojams laba piedāvājuma trūkums par atbilstošu cenu, īpaši trūkst kvalitatīvu dzīvokļu mājas vidējos stāvos. Uzņēmums prognozē, ka arī turpmāk varētu būt vērojams neliels cenu kāpums, sevišķi pieprasītākajās dzīvokļu kategorijās, bet kopumā sērijveida dzīvokļu segments saglabāsies stabils.

Latvijā šobrīd izveidojusies diezgan neprognozējama politiskā situācija, kas rada nestabilitāti ekonomiskajā un demogrāfiskajā jomā, vērtē kompānijas Balsts valdes priekšsēdētājs Aigars Zariņš. Kā piemēru viņš nosauc izmaiņas, kas skars mikrouzņēmumus. Šāda situācija varētu veicināt cilvēku un uzņēmumu došanos prom no Latvijas, kas var negatīvi ietekmēt nekustamo īpašumu tirgus attīstību. Ja nākamgad būtiski neuzlabosies ekonomiskā, politiskā un demogrāfiskā situācija, tad vidējo cenu pieaugums 2017. gadā nepārsniegs šī gada pieauguma tempu - 6 - 7% gadā, viņš prognozē.

 

 

 

 

 

Tevi varētu interesēt

Vietējie iedzīvotāji par jaunu dzīvokli ir gatavi maksāt 80-120 tūkstošus eiro, lēš...

Šā gada aprīlī Rīgas mikrorajonos sērijveida dzīvokļu vidējā cena palielinājās par...

Vislielākais vidējās dzīvokļu viena kvadrātmetra cenas pieaugums Rīgas mikrorajonos kopš...

Septembrī dzīvokļu cenas Rīgā pieaugušas par 0,3% līdz 1000 eiro par kvadrātmetru,...

Populārākajos mikrorajonos, piemēram, Teikā, Purvciemā, Pļavniekos, Ziepniekkalnā, Imantā...

Nepalaid garām

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Pasaules parādi turpina augt, un vairāki finanšu procesu pētnieki brīdina, ka tam...

8.janvārī "Dienas Bizness" rīkoja kārtējo Donoru dienu Andrejostā....

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

Latvijas Paralimpiskās komitejas rīkotajā Latvijas Paralimpiskā sporta centra arhitektoniskās...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA, apvienojot savu biedru – nekustamo...

Pirmdien, 5.decembrī, notika Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieka Andra Amerika, Īpašuma...

Rīgas konferenču un koncertu centra projekts, kuru pēc pieciem gadiem plānots realizēt...

Saeima ceturtdien, 17.novembrī, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Dzīvokļa īpašuma...

Investora un projektu attīstītāja NCH pieredze, realizējot studentu mitekļu (student housing) projektus...

15.novembris ir nekustamā īpašuma nodokļa 4.maksājuma termiņš. Saskaņā ar likumu...

Šā gada oktobrī sērijveida dzīvokļu cenas Ogrē, Kauguros, Salaspilī un Jelgavā ir...

«Pie uzņēmuma jaunās korporatīvās identitātes šobrīd norisinās aktīvs darbs,...

Latvijas nekustamo īpašumu darījumu asociācija LANĪDA, apvienojot savu biedru – nekustamo...

Pateicoties salīdzinoši pozitīvām tendencēm nekustamā īpašuma tirgū, Pillar grupa...