Šūšanas uzņēmuma Black Mammut pieredzes stāsts: glābt ražotni neizdevās 

Šā gada novembrī šūšanas uzņēmums SIA Black Mammut Rīgas pilsētas Ziemeļu rajona tiesā iesniedza maksātnespējas pieteikumu. Uzņēmuma valdes locekle Kristīne Rudzīte uzsver, ka iemesls saimnieciskās darbības slēgšanai galvenokārt ir nesaskaņas ar lielāko klientu.

Lelde Petrāne, 2016. gada 02. decembris plkst. 12:26

Avots: blackmammut.com

Uzņēmums SIA Black Mammut savu darbību uzsāka 2014. gada septembrī, noslēdzot ilgtermiņa sadarbības līgumu ar zviedru meitas uzņēmumu Latvijā par Skandināvijas un Eiropas vadošā profesionālo darba apģērbu zīmola produkcijas ražošanu. Tika izveidota jauna šūšanas ražotne Rīgā, kas 2015. gada nogalē nodarbināja apmēram simts darbinieku. Black Mammut sadarbojās ar vairākiem apakšuzņēmējiem un saistībā ar ražošanas jaudas paplašināšanu, kopā ar šūšanas uzņēmumu Daugavpilī, tika izveidots ražošanas kopuzņēmums SIA Black Mammut East.

Rudzīte atklāj, ka, attīstot savu ražošanu, ar klientu veidojās ne tikai sadarbības, bet arī konkurences attiecības: «Atļaujos tā domāt, jo Black Mammut ražotā produkcija tika eksportēta uz klienta mātes uzņēmumu Zviedrijā; un, jo patstāvīgāki mēs kļuvām, jo vairāk pastiprinājās konkurences attiecības ar klienta menedžmentu. Šā gada vidū, ar klienta uzņēmumu nobrieda konflikts par sadarbības, un, jo īpaši, finanšu jautājumiem un maksājumiem, kas rezultātā katalizēja problēmas ar Valsts ieņēmumu dienestu un saistību izpildi pret piegādātājiem. Nevienojoties par turpmāko sadarbību, ražošanas līgums ar klientu tika pārtraukts. Tālākie notikumi attīstījās progresijā, kas ļoti strauji paralizēja uzņēmuma darbību, to īpaši paātrināja VID lēmumi, kas šajā problēmsituācijā bija graujoši.»

Rudzīte uzsver, ka, neskatoties uz to, ka šogad uzņēmums uzsāka sadarbības ar citiem, jauniem klientiem, glābt ražotni tik ātrā laika posmā neizdevās: «Jebkurš jaunas sadarbības sākums notiek pakāpeniski un tik īsā laika periodā nebija iespējams visu ražošanas jaudu pārorientēt uz citiem klientiem, sortimentu.»

Pēc saimnieciskās darbības beigšanas lielākajai daļai darbinieku tika piedāvāts darbs klienta uzņēmumā: «Mūsu klients veica savas ražošanas paplašināšanu, pieņemot darbā Black Mammut ražošanas darbiniekus. Izvērtējot iepriekšējo notikumu gaitu, neizslēdzu, ka, iespējams, šāda bija jau sākotnēja klienta stratēģija, jo, kā zināms, biznesā visvērtīgākais resurss šobrīd ir kvalificēts darba spēks. Savukārt, Black Mammut East kapitāldaļas Daugavpils ražotnē tika pārdotas otram partnerim, ar kuru kopā to bijām izveidojuši.»

Uzņēmējiem, kas atrodas līdzīgās situācijās, Rudzīte iesaka pirms lielu sadarbības līgumu slēgšanas rūpīgi izvērtēt visus riskus un reālos uzņēmējdarbības attīstības apstākļus Latvijā: «Ir zināms, ka ražošanas uzsākšana un attīstība ir ļoti sarežģīts process, kur atdeve no ieguldījumiem nāk pakāpeniski, attīstoties ražošanas efektivitātei. Tādēļ, jāatzīst, ka šo 2 gadu attīstības posms uzņēmumā bija ļoti grūts, ar daudziem izaicinājumiem, un nebaidos arī atzīt – kļūdām. Ir iegūta neatsverama pieredze – darbā ar starptautisku nozares līderi, pret kura varas un stratēģiju izpausmēm, mūsu, kā Latvijas vietējā uzņēmuma, spēku samērs nav līdzvērtīgs; un apzināts, cik ļoti liela nozīme ir riskiem, kurus jāmāk starp līgumu rindām salasīt. Ir arī daudz saprasts, ka Valsts ieņēmumu dienesta, Darba Inspekcijas, Nodarbinātības Aģentūras un banku darbības un, tā saucamās, «atbalsta» programmas ir ļoti destruktīvas veselīgai uzņēmējdarbības attīstībai Latvijā.»

Black Mammut īpašniece stāsta, ka būtiskākie izaicinājumi lielas ražošanas izveidošanā ir nodokļu slogs un nodarbinātības jautājums. Viena no lielākajām investīcijām ir darbinieku piesaiste, apmācība un efektivitātes paaugstināšana. Katastrofāla problēma nodarbinātības politikā ir tā, ka nav mehānisma, kā bezdarbniekus piesaistīt tām darba vietām, kur strādnieki ir milzīgs deficīts. Tiek deldēts valsts budžets bezdarba pabalstos, kamēr ražošanas sektors stāv dīkstāvē darba spēka trūkuma dēļ.  Darba ražīgums attīstās pakāpeniski, taču nodokļi pilnā apmērā jāmaksā jau no pirmā mēneša. Rudzīte arī uzsver, ka neizprotama ir sistēma, kur uz jauna darba devēja pleciem tiek balstīts viss izmaksu un sociālo garantiju slogs. Biznesa sākumstadijā būtiski ir ieguldījumi attīstībā, lai stabilizētu uzņēmuma darbību, nevis jau pirmajos mēnešos radītu izmaksu lavīnu. Kā risinājums būtu ieteikums veidot progresīvu nodokļu sistēmu, kur likmes ir mainīgas, pamatojoties uz uzņēmuma darbības radītājiem, attīstības stadiju un darbinieku algas līmeni.

«Taču, neskatoties uz visu šo, pāri visam – ir gūta pārliecība, ka, ticot savam mērķim, ar uzticamas komandas palīdzību, ir iespējams kopīgiem spēkiem paveikt «neiespējamai misijai» līdzvērtīgus darbus,» secina uzņēmēja.

Kopš novembra tiek uzsākts maksātnespējas process un SIA Black Mammut ražotne ir slēgta.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

Par spīti lietotāju skaita sarukumam, sociālais tīkls draugiem.lv vēl joprojām ir pelņu...

Sekojot pieprasījumam, zivju pārstrādātāji maina paradumus un pielāgojas klientu prasībām, kas...

Pirms vairākiem gadiem raidījumu vadītājs un dabas pētnieks Māris Olte par 6000...

Lai arī esmu projām no lielā sporta, joprojām esmu tajā iekšā, tikai...

Šajā piektdienā biznesa portāls Db.lv saviem lasītājiem piedāvā iespēju ielūkoties Lietuvas...

No šīs sadaļas
2016. gada 02. decembris plkst. 8:32

Nav šaubu par to, ka priekšā neskaidri laiki, tomēr, vētījot nākotnes scenārijus,...

2016. gada 02. decembris plkst. 8:15

Nav šaubu par to, ka priekšā neskaidri laiki, tomēr, vētījot nākotnes scenārijus,...

2016. gada 01. decembris plkst. 9:24

Tautsaimniecības norises liek domāt, ka jau nākamā gada sākumā algu pieaugums valstī...

2016. gada 01. decembris plkst. 6:52

Tautsaimniecības norises liek domāt, ka jau nākamā gada sākumā algu pieaugums valstī...

2016. gada 30. novembris plkst. 9:10

Latvija nekļūs par viedvalsti, IT kompānijām rādot spožu sniegumu, bet publiskajam sektoram...

2016. gada 30. novembris plkst. 6:55

Latvija nekļūs par viedvalsti, IT kompānijām rādot spožu sniegumu, bet publiskajam sektoram...

2016. gada 29. novembris plkst. 8:13

Nav viennozīmīgas atbildes – vajag vai nevajag valstij stutēt paklupušos IKP audzētājus,...

2016. gada 29. novembris plkst. 6:02

Nav viennozīmīgas atbildes – vajag vai nevajag valstij stutēt paklupušos IKP audzētājus,...

2016. gada 28. novembris plkst. 9:34

Esmu Valkas pagasta amatierteātra vadītāja un šova Lauku sēta dalībniece, esmu ne...

2016. gada 28. novembris plkst. 6:51

Ja reiz 2017. gada valsts budžetu politiķi sauc par «nodokļu necelšanas» budžetu,...