Tirdzniecība un pakalpojumi

Tirgotāji izstrādājuši deviņus principus godīgai depozīta sistēmai

Db.lv, 10.07.2019

«Maxima Latvija» valdes loceklis Jānis Vanags.

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Latvijas tirdzniecības nozare izstrādājusi deviņus principus depozīta sistēmas pārdomātai un efektīvai ieviešanai, informē SIA «Maxima Latvija».

Ar izstrādātajiem pamatprincipiem un pozīciju vadošie tirgus dalībnieki ir iepazīstinājuši sistēmas ieviešanā iesaistītās puses - dzērienu ražotāju pārstāvjus, atkritumu apsaimniekotājus, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, kā arī informējuši Saeimas komisiju, aicinot iestrādāt tos likumdošanā Latvijas iedzīvotāju interesēs.

«Maxima Latvija» ieskatā pašlaik radušās nopietnas bažas, ka sistēma tiek veidota steigā un pašreizējā sistēmas modelī izmaksu slogs tiek uzlikts uz iedzīvotāju pleciem, nepilnīgi ņemot vērā sabiedrības intereses.

Lai nodrošinātu godīgu un atvērtu depozīta sistēmu, galvenie principi, kas tirgotāju ieskatā būtu jāiestrādā depozīta iniciatīvā, ir sistēmas pieejamība, caurskatāmas un SPRK apstiprinātas izmaksas, ražotāju un tirgotāju pārstāvības līdzsvars, daudzveidīgs iepakojumu savākšanas modelis un princips, ka maksā piesārņotājs, nevis iedzīvotāji ar tirgotāju starpniecību.

Atvērtas un godīgas iepakojumu depozīta sistēmas deviņi principi: piesārņotājs maksā, depozīta sistēma, kas ir pieejama visiem Latvijas iedzīvotājiem, caurskatāmas izmaksas un pārstāvības līdzsvars, tirgotājiem - 50% balsstiesības, lai samazinātu izmaksas, kā arī izmaksas apstiprina regulators, vienas pieturas punkts, brīvais tirgus un godīga konkurence, nododamo iepakojumu daudzveidība un sabiedrība izglītošana un dialogs.

«Lai arī atsevišķi nozares dalībnieki vēlētos strādāt bez depozīta sistēmas, tirdzniecības nozare labi saprot šīs sistēmas iecerēto nozīmi nacionālā un ES līmenī. Pašlaik nozarei ir bažas, ka steigā veidotajā depozīta sistēmā nav pārdomāts izmaksu slogs un atbildības sadale, kā rezultātā par to maksās pircēji. Tas draud ar vēl vienu OIK shēmas atkārtošanos zem zaļiem lozungiem. Mums nav pieņemama depozīta sistēma, kas neņem vērā iedzīvotāju intereses un caurspīdīgas pārvaldības principus. Vēloties būt droši, ka iepakojuma aprites modelis ir, pirmkārt, patērētājam un sabiedrībai draudzīgs, nozare ir izstrādājusi atvērtas un godīgas iepakojumu depozīta sistēmas pamatu 9 principu veidā, kas iekļaujami likumdošanā,» skaidroja Latvijas Tirgotāju asociācijas prezidents Henriks Danusēvičs.

«Mums pircēja intereses ir prioritāte, tādēļ esam par caurspīdīgu un sabiedrības interesēs izstrādātu depozīta sistēmas modeli. Tirgotājiem ir izšķirīga loma veiksmīgā depozīta sistēmas darbībā, tādēļ kā atbildīgs nozares dalībnieks atbalstam godprātīgus depozīta sistēmas ieviešanas principus ar pārdomātu atbildību, plašu nododamā iepakojumu daudzveidību un pircējiem ērtu darbības modeli,» norādīja «Maxima Latvija» valdes loceklis Jānis Vanags.

Atbalstu depozīta sistēmas ieviešanai atbilstoši izstrādātajiem 9 principiem jau pirms to publiskošanas šobrīd izteikuši Latvijas mazumtirdzniecības tirgus dalībnieki, to skaitā «Maxima Latvija», «IKEA», «Tirdzniecības nams «Kurši»», «Depo», kā arī, pēc Latvijas Tirgotāju asociācijas sniegtās informācijas, «Mego» un citi.

Sagaidāms, ka pēc šo principu publiskošanas tai pievienosies arī citi mazumtirdzniecības nozares dalībnieki.