Būve

Vecumniekos top ekociemata pirmā ēka

Dienas Bizness, 29.07.2014

Marianna Lipņicka pie topošās «Biovilles» mājas.

Foto: Antra Ērgle

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Vecumnieku pagasta «Uzkalnos» sestdien, 26. jūlijā, spītējot karstumam, ap 15 cilvēku meistara Ojāra Skujiņa vadībā mācījās likt dēlīšu jumtu.

Nodarbība bija daļa no Vecumnieku iedzīvotāju Gabrielas un Mariannas Lipņicku vadītā projekta «Latvijas autentiskās māju celtnes». Tā mērķis ir «Uzkalnos» – 8 ha īpašumā skaistā vietā pie Taļķes upītes – izveidot ekociematu ar mājām no dabiskiem materiāliem un zaļiem enerģijas ieguves veidiem, vēsta reģionālais medijs Bauskas Dzīve.

«Vēlamies te izveidot vietu, kur cilvēki var uzzināt un pārbaudīt, kā būvējama un kāda ir dzīvošana koka, salmu, kaņepju vai cita dabiska materiāla mājā,» stāstījusi Marianna. Kopā ar Gabrielu viņas izveidojušas biedrību «Bioville», kuras projekts saņēmis atbalstu no Kultūrkapitāla fonda.

Līdz šim zaļo būvniecību un energoresursus pētījušas gan Latvijā, gan ārzemēs. Pirmā ēka, kuras koka karkass jau samontēts, tiks pildīta ar salmu un māla maisījumu. Tajā iekārtos semināru telpas. Ar laiku taps citi paraugnamiņi, tiks uzstādīti Saules kolektori, vēja ģeneratori u. c.

Nākamajā nedēļas nogalē «Uzkalnos» ritēs semināri par salmu un māla mājas būvniecību. Projektu 30. augustā noslēgs festivāls «Natura Focus», kura dalībnieki varēs novērtēt jau padarīto.

Komentāri

Pievienot komentāru