Vides dienests: Laima trīs mēnešus strādāja bez atļaujām

2012. gada 19. jūnijs plkst. 17:30
Sadaļa: Ražošana
Dalies ar šo rakstu

Saldumu ražotājs Laima nav savlaicīgi pieprasījis B kategorijas piesārņojošas darbības atļauju, kas arī novedis komersantu pie paaugstināta dabas resursu nodokļa nomaksas.

To DB pauž Valsts Vides dienesta Juridiskā departamenta direktore Laura Rozenberga. Viņa informē, ka a/s Laima pērn 16.novembrī izbeidzās B kategorijas piesārņojošas darbības atļauja un tā vietā, lai normatīvajos aktos noteiktajā termiņā - 30 dienas (ja nemainās tehnoloģijas) vai 60 dienas (ja mainās tehnoloģijas) pirms atļaujas derīguma termiņa - vērstos ar lūgumu Valsts vides dienesta Lielrīgas reģionālajā vides pārvaldē ar iesniegumu, Laima to izdarījusi 5 dienas pēc atļaujas derīguma termiņa izbeigšanās. Lielrīgas reģionālā vides pārvalde nesaskatīja iespēju īslaicīgi pagarināt jau spēkā neesošu atļauju, par ko informēja Laimu divu dienu laikā.

Pēc L. Rozenbergas paustā, tikai pēc aptuveni pusotra mēneša 2012.gada 17.janvārī Laima no jauna vērsusies Lielrīgas reģionālajā vides pārvaldē ar lūgumu izsniegt nepieciešamās atļaujas, jau mainot plānoto darbības apjomu un pazeminot savu piesārņojošo darbību no B uz zemāko C kategorijas darbību. Lielrīgas reģionālā vides pārvalde 2012.gada 30.janvārī izsniedza a/s Laima C kategorijas piesārņojošas darbības apliecinājumu Nr.RI12IB0011 un 2012.gada 5.martā Ūdens resursu lietošanas atļauju Nr.RI12DU0008. Tādejādi a/s Laima no 2011.gada 17.novembra līdz 2012.gada 4.martam strādājusi bez nepieciešamajām atļaujām. Saskaņā ar Dabas resursu nodokļa likuma 21.panta otro daļu – ja persona, kura iegūst dabas resursus vai veic piesārņojošas darbības, nav saņēmusi nepieciešamo atļauju vai C kategorijas piesārņojošas darbības apliecinājumu, nodokli aprēķina pamatlikmes desmitkāršā apmērā, skaidro L. Rozenberga. Valsts vides dienests neesot tiesīgs samazināt dabas resursu nodokļa likmes, kādas tās noteiktas likumā.

Šobrīd a/s Laima nav norādījusi Valsts vides dienestam uz objektīviem un attaisnojošiem iemesliem, kāpēc tā vilcinājusies ar atļaujas pieprasīšanu. Paaugstināts dabas resursu nodoklis nenozīmē, ka Laima būtu radījusi kaitējumu videi, piebilst L. Rozenberga.

Jau ziņots, ka a/s Laima vadība nav apmierināta ar aprēķināto dabas resursu nodokli desmitkāršā apmērā, jo šim aprēķinam esot formāls iemesls. Laimas vadītājs Rolands Gulbis aicina atbildīgās institūcijas risināt situāciju, lai šādi ekonomiski nepamatoti maksājumi tiktu novērsti. L. Rozenberga norāda, ka no 2010.gada sakarā ar izmaiņām normatīvajos aktos Valsts vides dienests izsniedzot beztermiņa atļaujas, kas samazina administratīvo slogu un neļauj komersantiem «aizmirst»  par jaunas atļaujas nepieciešamību.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds