Viedoklis: bažas par valsts spēju nodrošināt prognozējamu uzņēmējdarbības vidi

2015. gada 02. jūlijs plkst. 8:50
Autors: Inese Lielpinka - SIA CIDO Grupa pārstāve
Sadaļa: Viedokļi
Dalies ar šo rakstu

Veids, kā tika pieņemti grozījumi likumā par akcīzes nodokli alkoholiskajiem dzērieniem, no jauna rada bažas par valsts spēju nodrošināt prognozējamu uzņēmējdarbības vidi Latvijā nodokļu politikas jomā.

Kaut arī diskusijas par akcīzes nodokļa celšanu norit jau no pagājušā gada rudens, un alus darītāji sākotnēji nāca klajā ar priekšlikumu palielināt akcīzes nodokli alum vairāk nekā to piedāvāja Finanšu ministrija un Veselības ministrija, tomēr paši grozījumi pēdējā lasījumā Saeimā tika pieņemti tikai šobrīd. Tas ir divas nedēļas pirms 1.jūlija, kad tiem sākotnēji bija jāstājas spēkā.

Pozitīvi vērtējam faktu, ka izmaiņas tomēr stāsies spēkā mēnesi vēlāk, t.i. 1.augustā, lai gan arī pusotrs mēnesis, it sevišķi pašā sezonas karstumā, ir ļoti īss sagatavošanās periods būtiskām izmaiņām akcīzes nodokļa likmē. Turklāt līdz pēdējam brīdim nebija skaidrības par jaunajām akcīzes nodokļa likmēm. Šādas neskaidrības ietekmē arī mūs kā ražotājus, piemēram, kafejnīcas, bāri un restorāni un citi tirgotāji, sākoties vasaras sezonai, ir iepirkuši alu mazākos apjomos nekā pērn, lai neveidotu uzkrājumus un tiem vēlāk nebūtu jāpārrēķina akcīzes nodoklis.

Sākotnēji tika diskutēts par akcīzes nodokļa likmēm turpmākajiem trīs gadiem, ko mēs atbalstījām. Tomēr rezultātā Saeima lēma par likmju pieaugumu, kurš būs spēkā tikai gadu vai pat mazāk. Bažas mums rada fakts, ka akcīzes nodokļa likmes jaunā budžeta veidošanas ietvaros tiks pārskatītas jau atkal rudenī. Tas ir pretrunā ar pērn noslēgto vienošanos ar tā brīža finanšu ministru Andri Vilku, kas paredzēja pārskatāmu nodokļu politikas veidošanu valstī - attiecīgā nodokļa izmaiņas neveikt biežāk kā reizi gadā un paredzēt to stāšanos spēkā ne ātrāk kā pēc pusgada pēc to pieņemšanas.

Alus ražotāji atbalstīja akcīzes nodokļa likmes alkoholiskajiem dzērieniem palielināšanu, vienlaikus aicinot nodrošināt prognozējamību uzņēmējdarbībā un neveikt papildu ierobežojumus šī brīža noteiktajiem, kā, piemēram, vēl stingrākus reklāmas ierobežojumus.

Informācijai: Lāčplēša alus darītava ietilpst SIA CIDO Grupa sastāvā.

Dalies ar šo rakstu

Populārākās ziņas

Nepalaid garām