VK: Ostu pārvaldības problēma joprojām ir kā «karsts kartupelis»

2014. gada 21. novembris plkst. 11:18
Autors: Db.lv
Dalies ar šo rakstu

Latvijas ostu pārvaldības problēma jau ilgu laiku ir kā «karsts kartupelis», ko politiķi mētā no rokas rokā, veidojot darba grupas, piesaistot ekspertus un uzklausot speciālistus, taču nepieņemot nekādu risinājumu, paziņojumā presei norāda Valsts kontrole (VK).

Problēmu detalizēti pētījuši un ieteikumus snieguši gan VK revidenti, gan pašmāju, gan Pasaules Bankas (PB) eksperti, taču situācija nav uzlabojusies – Latvijas ostu pārvaldība joprojām ir pārlieku politizēta, necaurskatāma un neprofesionāla.

Jau 2013. gada sākumā, pēc revīzijas Rīgas brīvostas pārvaldē, valdība solīja, ka sakārtos atbilstošos normatīvos aktus, kas ļaus veikt brīvostu darbības kontroli un tiesiskuma nodrošināšanu. Pie šī jautājuma strādāja PB eksperti, kuriem bija jāiesaka, kas un kā jādara, lai sakārtotu Latvijas ostu konkurētspēju un pārvaldību.

«Visu šo daudzo cilvēku paveiktais darbs un izlietotie resursi būs velti, ja valdība neķersies pie profesionālas un atbildīgas ostu pārvaldības normatīvā regulējuma izstrādes, kas iekļautu arī virkni profesionālo kritēriju, pēc kuriem izraugāmi valžu locekļi. Kā savā ziņojumā norāda PB eksperti, ne mazāk svarīgi par izglītību un pieredzi ir precīzi noteikti darbības rezultatīvie rādītāji un atbildība par to neizpildīšanu,» teikts VK paziņojumā.

Latvijas ostas ir būtiskas ne tikai valsts ekonomikai, bet arī drošībai, tāpēc to pārvaldībai šobrīd ir sevišķi liela nozīme, uzsver VK. Savā apsveikumā valsts svētkos premjere Laimdota Straujuma atzina «...esam spiesti izkāpt no savas komforta zonas un apzināties pašreizējo ģeopolitisko situāciju…» Tieši tāpēc noteikta un izlēmīga rīcība ieilgušā ostu pārvaldes jautājuma sakārtošanā būtu labs pierādījums tam, ka valdībai patiesi rūp Latvijas drošība, labklājība un laimīga nākotne, nevis kārtējā «savējo» iebīdīšana «siltās vietiņās» pēc attiecīgajās ministrijās šobrīd pie varas esošo politiķu rekomendācijām.

Valsts kontroliere Elita Krūmiņa uzskata, ka atsevišķu valžu locekļu nomaiņa nepadarīs ostu pārvaldi profesionālāku, efektīvāku un atbildīgāku. Saistībā ar plašsaziņas līdzekļos izskanējušo informāciju par gaidāmo amatpersonu nomaiņu Rīgas un Ventspils brīvostu valdēs, valsts kontroliere aicina valdību nekavējoties veikt izmaiņas ostu pārvaldes regulējumā.
 

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds