Zviedrijas tiesa izbeigusi lietu pret Tavex, atceļot izvirzīto apsūdzību un sodu

2016. gada 09. novembris plkst. 15:26
Autors: Žanete Hāka
Sadaļa: Finanses
Dalies ar šo rakstu

Tavex Grupas meitas uzņēmums Zviedrijā Tavex AB ir uzvarējis tiesvedībā, kas ilga vairāk nekā 5 gadus, informē uzņēmuma pārstāvji.

Sākotnēji Zviedrijas prokuratūra ierosināja krimināllietu un pieprasīja sodīt Tavex ar 3 miljoniem Zviedrijas kronu (323 000 EUR). Prokuratūra izvirzīja apsūdzību, balstoties uz viedokli, ka Tavex grāmatvedības dokumenti kārtoti neatbilstošā veidā. Pagājušā gada novembrī jau pirmās instances tiesa, iepazīstoties ar lietas materiāliem, uzskatīja apsūdzību par nepamatotu, taču prokurors virzīja lietas izskatīšanu arī otrajā instancē.

«Manuprāt, jau sākotnēji bija skaidrs, ka lietas ierosināšanai nav pamata. Tiesai tika iesniegti visu oriģinālie dokumenti un paskaidrojumi, un tā apsūdzību ir uzskatījusi par nepamatotu. Kāpēc prokurors pieņēma lēmumu izskatīt lietu atkārtoti? Kas varētu parādīties jauns lietā, kur viss ir kā uz delnas? Atzīšu, bija bažas par to, vai pret mums kā pret uzņēmumu ar ārvalstu kapitālu netiks izvirzītas kādas neobjektīvas prasības,» komentē Alars Tammings (Alar Tamming), Tavex Grupas īpašnieks.

Šoruden otrās instances tiesa ir atzinusi, ka Tavex Zviedrijā nav izdarījis pārkāpumus grāmatvedības dokumentu kārtošanā, lieta ir izbeigta, kā arī prasība pēc soda ir atcelta.

«Esmu gandarīts, ka varam strādāt valstī, kur tiesas lēmumu neietekmē politiski lēmumi,» turpina A. Tammings, komentējot tiesas spriedumu.

«Jāpiebilst, ka arī Tavex Grupas uzņēmumam Latvijā ir bijušas tiesvedības ar Valsts Ieņēmumu dienestu, kurās uzņēmums ir pierādījis pārkāpumu neesamību, un lietas tika izbeigtas. Man tas ir principiāls jautājums, lai cik niecīga būtu soda summa, ja pārkāpums ir piemērots netaisnīgi, tad jāsāk tiesvedība. Lai saglabātu savu labo vārdu sabiedrībā, lai pierādītu uzraudzības iestādēm, ka esam godīgi un vēlamies, lai ir godīga attieksme no valsts puses pret uzņēmējiem. Gan Zviedrijā, gan Latvijā audita vai pārbaužu rezultāti var būt visai neparedzami. Taču ir atšķirība, es pat teiktu – milzīga atšķirība Zviedrijas un Latvijas tiesu sistēmā. Zviedrijā tiesvedībai nepieciešamos juridiskos pakalpojumus apmaksā tā puse, kura ir zaudējusi tiesas procesā. Tomēr Latvijā uzņēmējs nav pasargāts, piemēram, iztērējot 10 000 EUR juristu pakalpojumiem, lai pierādītu, ka neesi izdarījis pārkāpumu, pozitīva rezultāta gadījumā valsts sedz nesamērīgi mazu daļu, kas var svārstīties no 500 līdz 1000 EUR. Iespējams, šī arī ir atbilde, kāpēc Latvijā uzņēmēji mēdz izvēlēties samaksāt sodu, ja arī nav bijis pārkāpuma,» atzīst A. Tammings.

Tavex Grupa, kuras mātes uzņēmums ir Tavid AS (Igaunija), darbojas jau 25 gadus. Grupai ir pārstāvniecības 8 valstīs, t.sk. arī Latvijā (Tavex SIA). Tavex Grupa nodarbojas ar valūtas maiņu, dārgmetālu tirdzniecību un citiem finanšu pakalpojumiem.

Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds