Finanses

Ātro kredītu tirgus var nonākt nelegālu ārvalstnieku rokās

Dienas Bizness, 28.01.2015

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Latvijas patēriņa jeb tā dēvēto ātro kredītu tirgū viena no problēmām ir nelicencētie jeb nelegālie kredīta devēji. Kā Dienu informēja Latvijas Nebanku kredītdevēju asociācija (LNKA), jaunākais šāda nelegālā biznesa piemērs ir interneta vietne Creditor.lv.

LNKA satraukums ir saprotams, jo, ņemot vērā lielo konkurenci - Latvijā darbojas 58 licencētas patēriņa kredītdevējiestādes, tajā skaitā arī līzinga kompānijas un lombardi, neskaitot brokerus, kuriem licence - kā ātro kredītu devējiem - nav nepieciešama, ikviens nelegāls darbonis, kurš darbojas bez jebkādiem likuma ierobežojumiem, nemaksājot nodokļus, būtiski kropļo tirgu, nodarot zaudējumus godīgajiem komersantiem. Latvijā maksa par licenci patēriņa kredītu devējiem ir augstākā Eiropas Savienībā, par tās pirmreizēju reģistrāciju jāmaksā 71 140 eiro, par ikgadējo pārreģistrāciju - 14 225 eiro.

A. Priedītis stāsta, ka līdz šim nav bijis gadījuma, kad kādam licencētam kredītdevējam būtu atņemta izsniegtā licence. Tāpat visi, kuri to vēlējušies, ir licenci saņēmuši, lai gan reizēm bijuši jāizpilda vēl kādi papildu kritēriji.

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāvis A. Priedītis, taujāts, vai iestāde veic arī proaktīvas darbības, piemēram, monitoringu internetā, diplomātiski bilst, ka tas notiek «pieejamo resursu ietvaros». Amatpersona, atbildot uz LNKA pārmetumiem, ka paiet pārāk ilgs laiks, kamēr tiek slēgta nelegālā komersanta mājaslapa, norāda, ka tas ir tāpēc, ka vairumā gadījumu tie ir ārvalstnieki, kur nepieciešama starptautiskā sadarbība. «Mums bija gadījums, kad konstatējām šādu nelegālu patēriņa kredīta izsniedzēju, kur domēns bija eu, serveris atradās Lietuvā, bet pats komersants bija reģistrēts Čehijā. Šajā gadījumā mēs neko nevarējām iesākt bez sadarbības ar Čehijas atbildīgajām iestādēm, jo tieši šajā valstī komersants bija reģistrējis savu komercdarbību. Šāda starptautiskā sadarbība parasti nav pāris dienu jautājums. Konkrētajā gadījumā pagāja teju trīs gadi, kamēr izdevās mājaslapu slēgt. Arī jaunākajā identificētajā gadījumā ar Creditor.lv komersants reģistrējies Lietuvā, kur arī atrodas interneta vietnes serveris. Tādēļ arī iesaistījām FKTK.» Lai gan FKTK patēriņa kredīta tirgu neuzrauga, tomēr sadarbojas ar PTAC jautājumos, kur kompetences saskaras, piemēram, starptautiskā sadarbība, kā arī banku informēšana par nelegāliem ātro kredītu izsniedzējiem, jo šie negodīgie komersanti mēdz izmantot komercbanku pakalpojumus.

A. Priedītis arī uzsver, ka noteikti būtu jāpalielina sodi nelegālajiem darboņiem, jo pašreizējā soda nauda 700 eiro, ņemot vērā komersantu peļņu, ir pārāk niecīga.

Cilvēkiem, kuri vēlas izmantot ātros patēriņa kredītus, vēlams pārliecināties PTAC mājaslapā, vai komersants ieguvis licenci.

Plašāk lasiet rakstā Problēma - ārzemēs reģistrēts aizdevējs trešdienas, 28. janvāra, laikrakstā Diena (8.-9. lpp.)!

Komentāri

Pievienot komentāru