Ražošana

FOTO: Rada inovatīvus grīdas dēļus

Māris Ķirsons, 22.10.2018

SIA Amber Wood līdzīpašnieks Ivars Akerfelds.

Foto: Ritvars Skuja,Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

SIA Amber Wood iesniedzis pieteikumu Eiropas patentam jaunam divslāņu grīdas dēļu savienojumam, tā izgatavošanas tehnoloģijai, kas ļauj šo produktu ražot teju vai neierobežotā garumā.

«Uzņēmums savu inovatīvo risinājumu ir pārbaudījis, saražojot testa divslāņu grīdas dēļus 5–6 metru garumā, un tie ir piegādāti ārvalstu klientiem,» stāsta SIA Amber Wood līdzīpašnieks Ivars Akerfelds. Inovācija slēpjas grīdas apakšējā slāņa – bērza saplākšņa – savienojumā. «Divslāņu grīdas līdz šim lielākais trūkums bija kvalitatīvu, garu dēļu neesamība, jo to ierobežoja apakšējās – saplākšņa – kārtas izmēri. Savienojuma vietā dēlis agrāk vienmēr bija pavājināts, tādēļ bieži pārlūza, bet tagad šim defektam ir izdevies rast risinājumu,» uzsver I. Akerfelds. Šī novitāte būtībā ļauj ražot divslāņu grīdas dēļus neierobežotā garumā, turklāt tie ir savienojami ar uzņēmuma ražoto produkciju. «Divslāņu grīdas gadījumā – tikai lietojamā virskārta ir no ozola vai oša, savukārt apakšējā tapas savienojuma daļa ir bērza saplāksnis, tādējādi cēlkoka patēriņš ir mazāks (aptuveni trīs reizes) un tā izmantošana ir maksimāli efektīva ar ievērojami mazāku atlieku apjomu, turklāt divslāņu grīda, neraugoties uz temperatūras un mitruma izmaiņām, nedeformējas un «nestaigā»,» jaunā produkta priekšrocības nosauc I. Akerfelds.

Pēdējās desmitgades modes lieta – siltās grīdas – prasa, lai grīdas dēļi ekspluatācijas laikā negrozītos, nelocītos, lai tie būtu plati, kas ir visai grūti īstenojams ozola, oša grīdas dēļos. «Gari grīdas dēļi vienmēr ir bijuši, taču citādā izpildījumā – masīvkoka formā vai arī trīsslāņu veidolā, bet ne divslāņu produkcijai,» viņš skaidro, piebilstot, ka trīsslāņu garos grīdas dēļu ražo arī Latvijā.

1,5 gadu laikā

Pēc uzņēmēja sacītā, no sākotnējās idejas līdz eksperimentāla dēļa izgatavošanai pagāja aptuveni 1,5 gadi. «Problēma ar divslāņu grīdas dēļu garumu tirdīja jau sen, bet līdz reālam risinājumam nonācām tikai pērn, un arī testa sešus metrus garo divslāņu grīdas dēļus izgatavojām, izmantojot galdniecības iekārtas (frēzes un zāģa) palīdzību, vienlaikus pārliecinoties par idejas dzīvotspēju,» atceras I. Akerfelds. Pēc šo garo dēļu izgatavošanas vēlreiz tika rūpīgi pārbaudīts, vai kādā valstī kāds cits jau nav šādu ideju realizējis tieši divslāņu grīdas dēļiem. «Tā kā nevienu šādu risinājumu neatradām, šogad iesniedzām pieteikumu Latvijā Patentu valdē un Eiropas Patentu birojā patenta saņemšanai,» viņš stāsta. Līdz šim testa divslāņu grīdas garie dēļi ir izgatavoti ar neindustriālām metodēm, taču šis produkts labi papildina uzņēmuma produktu portfeli, un arī pircēju atsauksmes par to ir pozitīvas. «Lai šos garos dēļus varētu ražot nevis eksperimentālā, bet jau industriālā veidā, ir nepieciešamas investīcijas tehnoloģijās,» norāda I. Akerfelds. Viņš nenoliedz, ka labprāt šīs inovācijas iedzīvināšanai izmantotu ES struktūrfondu atbalstu, jo tikai ar pašu nopelnīto šādam solim būs vajadzīgi daudzi gadi.

Visu rakstu Inovācija konkurentu apsteigšanai lasiet pirmdienas, 22.oktobra laikrakstā Dienas Bizness!Pērc un lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!