Kā mēs iepriekš dzīvojām bez bezkontakta norēķiniem? 

Latvijas lielāko banku - Swedbank, SEB, Citadele un Luminor - pārstāvji ir novērojuši, ka bezkontakta maksājumi ir kļuvuši par jauno ikdienu – tā ir funkcionalitāte, ko vairums klientu jau uztver par pašsaprotamu kartes iespēju visās vecumu grupās.

Laura Mazbērziņa, 05.9.2018

Foto: LETA

Swedbank klienti mēnesī veic vairāk nekā 2 miljonus bezkontakta pirkumu. Swedbank, sekojot iedzīvotāju pieprasījumam, palielināja bezkontakta pirkumu limitu no 10 eiro uz 25 eiro, tuvojoties pasaules vispārpieņemtajiem apmēriem. «Daudzi klienti nesagaidīja esošās debetkartes derīguma termiņa beigas un vēlējās nomainīt parasto karti uz bezkontakta. Plānojam, ka nākamā gada laikā visas no jauna izdotās kartes būs ar bezkontakta norēķinu funkcionalitāti,» saka Liene Gasiņa, Swedbank Debetkaršu daļas vadītāja.

Swedbank novērots, ka šādu maksājumu veidu lieto visos klientu vecuma segmentos. Klients var regulēt bezkontakta maksājumu funkciju, to atslēdzot vai pieslēdzot internetbankā vai mobilajā lietotnē.

SEB banka piedāvā bezkontakta norēķinu karti un bezkontakta kredītkarti – bezkontakta kartes izmanto aptuveni 22,5 tūkstoši SEB bankas klientu. Nākotnē bezkontakta maksājumu funkcionalitāte būs jau visām kartēm. SEB bankas bezkontakta darījumu kopsumma vidēji mēnesī ir ap 1,2 miljoniem eiro. «Kartes lietotājiem ir iespēja gan uzlikt bezkontakta pirkumu summas limitu, gan, ja ir tāda vēlme, vispār atslēgt šo funkcionalitāti – to katrs var izdarīt internetbankā vai mobilajā aplikācijā. Šobrīd mūsu statistika rāda, ka karti ar bezkontakta funkcionalitāti biežāk izvēlas klienti vecumā līdz 35 gadiem,» stāsta Jeļena Kontusa, SEB bankas Komunikācijas projektu vadītāja.

Bankas Citadele jūlija dati liecina, ka Citadeles klientu vidū, kas izmanto VISA kartes, katrs trešais maksājums jeb 37% tiek veikti, izmantojot bezkontakta funkciju. «Sākotnēji domājām, ka vecāka gadagājuma cilvēki būs atturīgi bezkontakta maksājumu izmantošanā. Taču realitātē izrādījās gluži pretēji – vecāka gadagājuma cilvēki un jaunieši ir aktīvākie bezkontakta maksājumu izmantotāji. Tie seniori, kas pirkumiem izmanto karti, labprātāk to nopīkstina pie maksājumu termināļa nekā ievada PIN kodu, jo tas ir daudz vienkāršāk un ērtāk. Seniori biežāk iepērkas un par salīdzinoši mazākām summām – līdz 25 eiro. Līdz ar to šie klienti ikdienā regulāri var izjust bezkontakta karšu ērtību,» saka Ieva Prauliņa, Citadele Korporatīvās komunikācijas vadītāja.

Citadele ir novērojusi, ka bezkontakta maksājumu skaits aug ļoti strauji. Kopš šā gada sākuma, septiņu mēnešu laikā, Citadeles klientu vidū bezkontakta maksājumu skaits pieaudzis par 320%, tajā skaitā pirkumi ar bezkontakta kartēm, viedtālruni un bezkontakta aproci.

Arī Luminor pārstāvji stāsta, ka bezkontakta norēķini strauji kļūst arvien populārāki un arvien lielākam skaitam klientu tā jau ir ierasta ikdienas sastāvdaļa, jo palīdz ietaupīt laiku, norēķini ir ātri, ērti, vienkārši un droši. «Ja analizējam šā gada pirmo septiņu mēnešu datus, redzam, ka pavisam kopā ar bezkontakta kartēm mūsu klienti veikuši pirkumus vairāk nekā 13 miljonu eiro apmērā un vidējā pirkumu summa bijusi 7,36 eiro. Bezkontakta norēķinu skaits katru mēnesi aug. Janvārī klienti ar bezkontakta karti bija norēķinājušies aptuveni 146 tūkstošus reižu, maijā tie bija jau gandrīz 327 tūkstoši reižu, bet jūlijā – vairāk nekā 437 tūkstoši. Redzam, ka aug arī bezkontakta norēķinu vidējā summa – janvārī tie bija 6,9 eiro, bet jūlijā jau 7,98 eiro,» norāda Normunds Rudzītis, Luminor privātpersonu apkalpošanas vadītājs.

No 2020. gada visur Eiropā būs jāpieņem maksājumu kartes ar bezkontakta norēķinu iespējām. «Banku nozares dati liecina, ka cilvēki aizvien vairāk izmanto bezkontakta norēķinu kartes. 2017. gadā vidējā bezkontakta norēķinu summa pieaugusi jau divas reizes, salīdzinot ar šo pašu laiku 2016. gadā,» saka Sanda Liepiņa, Latvijas Komercbanku asociācijas vadītāja.

Latvijā maksājuma kartes ar bezkontakta norēķinu iespējām pieejamas jau piecus gadus. Pašlaik ikdienā Latvijas iedzīvotāji izmanto aptuveni 474 000 karšu ar bezkontakta tehnoloģijām, un karšu pieņemšanas iekārtu skaits ar bezkontakta tehnoloģiju ir sasniedzis 20 000. Norēķinus ar bezkontakta kartēm iespējams veikt vairāk nekā 14 000 tirdzniecības vietās Latvijā un pie 6,5 miljoniem tirgotāju visā pasaulē.

Informācijai:

"20180905-0946-bankas.png"

Tevi varētu interesēt

Omniva plāno 30–40% apgrozījuma kāpumu vēl piecus gadus; grib jaunu loģistikas centru...

Reģionu un pašvaldību pārvaldē ir būtiska Latvijas ekonomikas efektivizācijas rezerve, piektdien...

Pēdējā gada laikā aizvien vairāk pieaug interese par īpašuma iegādi jaunajos projektos Rīgā,...

Luminor Grupas Stratēģijas un Korporatīvas attīstības vadītāja amatā stājies Jānis Dzenis,...

Banka Luminor finansējusi Duntes Namu biroju ēkas iegādes darījumu Rīgā. Finansējumu saņēma...

Nepalaid garām

Akciju sabiedrība "Meridian Trade Bank" 22. janvārī ir mainījusi nosaukumu uz "Industra...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

Tiesvedību un to radīto sarežģījumu dēļ Lielupes apkaimē slēgtais restorāns "36.līnija" atsācis...

Tiesa noraidījusi nogalinātā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus brāļa prasību pret...

Ir būtiski runāt par privātās dzīves, interešu un plānu saskaņošanu ar darbu, nevis...

Skotijai ir viskijs, Somijai ir Nokia, Itālijai ir makaroni,Meksikai ir tekila, Karību...

No šīs sadaļas

Eiropas Centrālā banka (ECB) pirmdien paziņoja, ka Francijas bankai «Credit Agricole» kopumā...

Norvik banka stiprinājusi komandu, mainījusi fokusu uz senioru apkalpošanu un prognozē izaugsmi...

Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass piektdien mudinājis saukt pie atbildības «Danske Bank» naudas...

ABLV Bank likvidators līdz šim atguvis aktīvus 33 miljonu eiro vērtībā, liecina bankas...

Lielbritānijas banka «Royal Bank of Scotland» (RBS) ASV maksās 4,5 miljardu dolāru...

«Mēs gribētu redzēt reģionālo reformu, kas dotu iespējas pašvaldību līmenī plānot un darboties...

Reģionu un pašvaldību pārvaldē ir būtiska Latvijas ekonomikas efektivizācijas rezerve, piektdien...

Pēdējo trīs gadu laikā, izmantojot banku vai nebanku kredītdevēju pakalpojumus, patēriņa aizdevumus...

Šā gada pirmajos sešos mēnešos SEB banka mājokļa kredītos privātpersonām piešķīrusi 64,6...

Apvienoti divi Luminor pensiju līdzekļu pārvaldītāji - turpmāk Latvijas Luminor klientu pensiju...