Pakalpojumi

Latvijas Pasts paplašina biznesa virzienus

Monta Glumane, 21.08.2019

SIA BaltCap AIFP Investīciju direktors Pēteris Treimanis un Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Pēc aptuveni divu gadu ilga darba Latvijas Pasts noslēdzis 1,8 miljonu eiro vērtu darījumu un no riska kapitāla fonda BaltCap iegādājies 61 pasta termināļa tīklu, kas līdz šim pazīstams ar Pasta stacijas zīmolu

«Tas ir zīmīgs solis, un arī mums negāja viegli. Bieži vien valsts akciju sabiedrībām pietrūkst gan riska, gan biznesa apetītes. Ja privāti uzņēmumi var parakstīt darījumus «uz salvetes kafejnīcā», mēs tā īsti nevarējām. Bija ļoti garš ceļš, lai mēs nonāktu līdz darījuma slēgšanai,» stāsta Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs Mārcis Vilcāns.

Līdz ar darījumu Latvijas Pasta vairāk nekā 400 pasta nodaļu, 1300 pastnieku un 100 kurjeru servisam, kā arī 50 Circle-K degvielas uzpildes staciju tīklam sūtījumu izsniegšanai jau drīzumā tiks pievienoti 26 pakomāti Rīgā un 35 pakomāti galvaspilsētas apkaimē un citās Latvijas pilsētās. Darījums ir daļa no Latvijas Pasta modernizācijas un nākotnes attīstības plānu realizācijas. Galvenais ieguvums, to noslēdzot, – Latvijas Pasts ir ieguvis vēl vienu pasta sūtījumu izsniegšanas veidu, kas pēdējos gados piedzīvojis strauju izaugsmi. Pēc M. Vilcāna domām, Latvijas Pasts kļūs par uzņēmumu ar visplašāko piegādes un izsniegšanas risinājumu piedāvājumu.

«Domāju, ka tas būtiski stiprinās Latvijas Pasta pozīcijas e-komercijas tirgū, pat nebaidīšos teikt, visas Baltijas mērogā. Mēs iegūsim 61 pakomātu, strādājošu tīklu ar visiem klientiem, no kuriem daļa vienlaikus jau ir arī mūsu klienti, kas pilnībā ar mums nevarēja strādāt, jo Latvijas Pastam pietrūka šāda servisa. Darījums pilnībā noslēgsies tad, kad būs sākusies pakomātu reālā darbība Latvijas Pasta vidē un mēs būsim to gan vispusīgi pārbaudījuši, gan notestējuši dažādos apstākļos, ko var redzēt tikai reālajā vidē. Taču mēs nedomājam apstāties pie esošo pakomātu skaita, un pilnīgi noteikti audzēsim to arvien lielāku,» skaidro Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs.

Līdz šim Pasta stacijas zīmols strādāja ar termināliem, kas atradās iekštelpās, taču Latvijas Pasta plānos ir tiem pievienot arī āra pakomātus, kas piemēroti darbībai ārpus telpām. «Skaitliskā ziņā mēs noteikti uzreiz nebūsim pirmie, bet mēs būtiski nostiprināsim savas pozīcijas. Arī klienti, it īpaši sūtītāji – lielie interneta veikali – ar ļoti lielu interesi skatās uz procesiem Latvijas Pastā un vēlas ar mums sadarboties arī pakomātu segmentā,» komentē M. Vilcāns. Viņaprāt, patērētājiem būs pieejams lielāks piedāvājums un līdz ar to tirgū radīsies arī asāka konkurence.

«Konkurence veicina gan to, ka cenas nepieaug vai pat samazinās, gan nodrošina jaunus pakalpojumus, servisu, kvalitāti,» uzsver M. Vilcāns. Klienti iegūs arī jaunākas paaudzes terminālus, jo darījuma nosacījumi paredz, ka BaltCap no savas puses tos daudzās vietās nomainīs un atjauninās. «Protams, ieguvums ir tas, ka mēs pārņemam vienu no saviem konkurentiem un līdz ar to kļūsim par daudz spēcīgāku konkurentu šajā tirgū. Mēs redzam, kā varēsim pievienot savu vērtību ar visām mūsu zināšanām un klientu bāzi, lai šis tīkls kļūtu daudz konkurētspējīgāks,» uzskata M. Vilcāns.

Pasaules pieredze

Kā vienu no galvenajiem ieguvumiem jau funkcionējoša biznesa pārņemšanā M. Vilcāns min laiku. «Mēs nopērkam arī laiku, kas mums būtu jāvelta, lai paši realizētu šādu projektu. Tas nav nekas jauns – pasaulē it sevišķi lielas pasta kompānijas aktīvi iegādājas citus, tām interesantus uzņēmumus,» norāda M. Vilcāns.

Darījuma ietvaros Latvijas Pasts iegūst jau strādājošu mehānismu ar pietiekami lielu klientu skaitu. Uzņēmums pirms darījuma veicis izpēti, lai saprastu, kas ir izdevīgāk – no nulles ieviest šo pakalpojumu pašiem vai iegādāties jau esošu pakomātu tīklu. Šajā gadījumā uzņēmums 61 pakomātu iegūst uzreiz kā vienotu veselumu.

«Jauni pakomāti būtu vispirms jāsaražo, un tas nenotiktu vienlaikus, tiem būtu atsevišķi jārada pilnībā jauns programmnodrošinājums, kas jāsalāgo ar Latvijas Pasta datu apmaiņas sistēmu, un tas nozīmē, ka mēs nevis iegūtu tīklu, bet atsevišķus termināļus, ko būtu iespēja izvietot un testēt tikai pakāpeniski. Visi šie faktori gan sadārdzinātu, gan arī paildzinātu Latvijas Pasta iespējas maksimāli ātri nodrošināt mūsu klientiem nepieciešamos pakalpojumus. Ejot jau funkcionējoša pakomātu tīkla iegādes ceļu, mēs uzreiz iegūstam lielu skaitu pakomātu, kas turklāt jau savietoti gatavā tīklā ar programmnodrošinājumu, ko iespējams ātri salāgot ar Latvijas Pasta risinājumiem un testēt visus kopā kā vienotu sistēmu, kā arī garantijas par funkcionalitāti un strādājošu klientu apkalpošanas servisu, kas specializējas tieši pakomātu pakalpojumu sniegšanas jautājumos,» komentē M. Vilcāns. Pasta stacijai ir vairāk nekā 100 juridisko klientu.

Saglabā klientus

Latvijas Pasta valdes priekšsēdētājs norāda, ka pārņemtajam biznesam vajadzīgi arī uzlabojumi, kuru nepieciešamība pamanīta Pasta stacijas novērtēšanas procesā.

«Mums ir jāsalāgo tāda elementāra lieta kā sūtījumu šķirošana. Mēs tos šķirojam pēc pasta indeksiem, bet Pasta stacija to darīja pēc terminālu numuriem. Ir nianses, kuras mums būs jāsalāgo, bet visas ir pārvaramas. Lielākā daļa jau ir apzinātas, un mums ir izveidots garš saraksts ar tālākajiem darbiem. Vēlamies arī palielināt norēķinu iespējas. Es nezinu, vai tos var saukt par mīnusiem, bet mēs šīs lietas redzam citādāk,» komentē M. Vilcāns. Pēc viņa domām, šis tirgus segments Latvijā pēdējos gados ir aizpildījies pietiekami agresīvi.

«Ļoti liels pakomātu skaits parādījies tieši pēdējos gados. Mēs nezinām, kā attīstīsies e-komercija – tā katru gadu joprojām augs vai kādā brīdī tomēr veidosies piesātinājums. Skaidrs, ka desmit pakomātu tīkliem Latvijā, visticamāk, nebūs vietas, un svarīgi, lai tīkls būtu maksimāli efektīvi noslogots. Tas ir vēl viens no argumentiem, kāpēc izvēlējāmies pārņemt esošu tīklu, nevis veidot to no jauna,» norāda Latvijas Pasta priekšsēdētājs.

Vēl viens darījuma mērķis ir esošo klientu saglabāšana. «Ja mēs šajā virzienā neskatītos, sāktu zaudēt klientus. Mums šādu kanālu nebija, taču klienti meklē alternatīvas un vēlas saņemt plašāko piedāvājuma spektru. Redzējām, ka ir plūsma, kas mums iet garām. Daļa klientu iepirkumos pakomātu piegādes jau norāda kā obligātu prasību. Tāpēc tagad esam gatavi, lai savas pozīcijas nepasliktinātu un nezaudētu. Ticam un redzam, ka mēs iegūsim jaunas plūsmas un būsim spējīgi palielināt piegāžu apjomu. Mērķis ir šo pakalpojumu piedāvāt ne tikai Latvijas, bet arī starptautiskajiem klientiem,» akcentē M. Vilcāns.

Komentāri

Pievienot komentāru