Pakalpojumi

Mana pieredze: Londonas koncepciju iedzīvina Liepājā

Monta Glumane, 17.01.2019

Bāra direktors un līdzīpašnieks Dāvids Jansons.

Foto: Dainis Ģelzis

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Liepājnieks Dāvids Jansons, rīdzinieks Olafs Saulriets un viņa dzīvesbiedrene Elīna Zālīte Liepājā ir īstenojuši Londonā noskatītu ideju.

Viņu izveidotais WunderBar piedāvā kokteiļus savienojumā ar tā saukto street food. Bārs atvērts aizvadītā gada nogalē, bet ideja radusies pirms vairāk nekā gada. «Sēdējām kādā Liepājas restorānā, dzērām alu, skatījāmies uz tiem cilvēkiem, kas aiz bāra letes strādā, un Dāvids pateica – kā gribētos savu bāru! Manuprāt, Dāvids nepārspīlējot ir viena no Liepājas dvēselēm – viņš pazīst visus, un viņu pazīst visi. Mani šī ideja vairs nelaida vaļā, un es teicu, ka viņam ir jābrauc uz bārmeņu kursiem Rīgā. Savukārt mēs ar dzīvesbiedreni sākām domāt, kā īstenot ideju par bāra izveidi,» stāsta WunderBar valdes loceklis Olafs Saulriets. Bāra direktors un līdzīpašnieks D. Jansons neslēpj, ka pieredzes šajā jomā nav bijis. «Es tikai zināju, ka vēlētos atvērt bāru. Kā tas viss notiek? Ne mazākās nojausmas. Draugi varēja iedomāties, ka esmu šajā pusē bāra letei, bet ne otrpus. Viens no mūsu bārmeņiem – Edgars Riekstiņš – ir ar lielu pieredzi ne tikai Latvijā, bet pasaulē. Gan es, gan pārējie darbinieki no viņa daudz mācījāmies,» stāsta D. Jansons.

Gaida vasaru

Lai atvērtu bāru, ilgāko laiku aizņēma celtniecība, jo telpas, kurās tas atrodas, ir gana sarežģītas. Tā īpašniekiem jau pirms uzņēmuma atvēršanas bijis skaidrs, ka tam ir jāatrodas Juliannas pagalmā – vietā, kurā šobrīd jau darbojas vairāki bāri, restorāns MO un citi uzņēmumi. «Laika gaitā, komunicējot ar pārējiem pagalma iemītniekiem, aptuveni apzinājāmies potenciālo apgrozījumu, un attiecīgi bija vieglāk arī veidot savus aprēķinus,» skaidro O.Saulriets. Kopumā bāra izveidē investēti aptuveni 70 tūkst. eiro. Bāra saimnieki stāsta, ka bizness iesācies pozitīvi, ņemot vērā, ka novembris un februāris ir nozarē sliktākie mēneši. Uzņēmuma īpašnieki saskata bāra potenciālu attīstīties un gaida vasaras sezonu, kad Juliannas pagalmā cilvēki atpūšas septiņas dienas nedēļā. O. Saulriets piebilst, ka plānots izveidot arī terasi.

Līdzīgi kā citās pilsētās, arī Liepājā ziemas periods ir klusāks. «Pirmajā bāra atvēršanas mēnesī vairums klientu nāca, lai šo vietu apskatītu, bet tagad nāk tie, kam šeit patīk. Klientu loks aug, un vasarā gaidām arī tūristus,» saka D. Jansons. Lai gan nedēļas nogalēs bārs ir apmeklēts, tomēr uzņēmuma vadība strādā pie tā, lai piesaistītu klientus arī darba dienās, piemēram, rīkojot futbola vakarus.

Klasika nav pieprasīta

WunderBar sevi pozicionē kā kokteiļbāru, 70% no dzērienkartes ir kokteiļi. «Sākumā biju skeptisks un domāju, ka Liepājā kokteiļi asociējas ar viskijkolu, rumkolu un džintoniku. Mūsu dzērienkartē ir norādīts, kas ir Negroni, Cosmopolitan vai Whisky Sour. Klienti pajautā, mēs pastāstām, kādas ir sastāvdaļas un garšas nianses. Nākamajā apmeklējumā viņi zina, kādu kokteili vēlas. Rumkola un džintoniki nav tas, ko šeit visvairāk patērē,» stāsta D. Jansons. «Mums pat bija doma, ka rumkola šeit būs dārgākais kokteilis, lai motivētu cilvēkus pagaršot citus. To gan neizdarījām,» piebilst O. Saulriets. Bāra īpašnieki nevēlējās dzērienkarti, kas būtu pārāk sarežģīta, tāpēc tiek piedāvāti aptuveni 12 dažādi kokteiļi. «Cilvēki šeit nāk iedzert, un mūsu uzdevums ir to nodrošināt patīkamāk un kvalitatīvāk. Šim bāram nav mērķis radīt augstu mākslu no kokteiļiem. Restorānā MO ir ļoti kvalitatīvi un augstvērtīgi kokteiļi, un tur bārmeņi pie tā strādā, jo to var atļauties laika ziņā. Mēs negrasāmies ar viņiem konkurēt, jo mūsu koncepcijas ir atšķirīgas. Tur ir skaisti nostrādāti un niansēti kokteiļi. Šeit balstāmies uz to, lai varētu apkalpot vairāk cilvēku,» skaidro O. Saulriets.

Kokteiļi un street food

WunderBar saimnieki novērojuši, ka katrai no Juliannas pagalma atpūtas vietām ir sava auditorija un noskaņa, taču var novērot, kā klienti plūst no vienas vietas uz otru. Ir pat gadījumi, kad bāru saimnieki pirmdienās satiekas un apmainās ar tukšajām glāzēm. «Mūsu mērķauditorija ir tie, kuri vēlas iedzert kokteili un kaut ko apēst, jo apkārtējos bāros nav virtuves. Tas ir mūsu pluss, ka šeit var baudīt ne tikai dzērienus, bet pasūtīt arī uzkodas. Taču tie nav restorāna ēdieni,» atzīst D. Jansons. WunderBar ēdienkartē ietilpst, piemēram, hotdogi un tako. Tās idejas autors ir bijušais restorāna MO pavārs Jānis Pastors. Bārs piedāvā uzkodas, kas skaitās ielu ēdiens. Ēdieni ir šķietami ikdienišķi, tomēr pasniegti ne tik klasiskā veidā. «Ieviešot bārā uzkodas, galvenā ideja bija, lai klienti neaizietu prom. Parasti klientiem ap pusnakti gribas kaut ko nedaudz apēst, tāpēc piedāvājam šādu iespēju. Ja šādas iespējas nebūtu, cilvēks aizietu citur. Arī šajā segmentā nedomājam konkurēt ar restorānu MO, jo klienti šeit nenāk paēst. Viņi primāri nāk iedzert, atpūsties. Izskatās, ka šī ideja būs sevi attaisnojusi,» viņš spriež. Bāra īpašnieki iedvesmojušies no bāra Bubbledogs Londonā, kurā tiek pasniegti augstas klases dzērieni un hotdogi.

WunderBar interjera izveidē piedalījušies dizaina mēbeļu, šampanieša veikala un bāra Modernists īpašnieki Santa un Mārtiņš Pīlēni, kuri ir arī bāra nosaukuma idejas autori. «Skaidrs, ka ir par augstu lēciens pirmajam kokteiļbāram Liepājā, tajā pašā laikā M. Pīlēns mūs pārliecināja, ka tas šeit organiski iederēsies,» stāsta D. Jansons. Galvenais uzdevums bija šaurās telpas padarīt funkcionālas.

Pēc O. Saulrieta domām, jo vairāk būs vietu, kur atpūsties, jo Liepājas naktsdzīve būs aktīvāka. Līdzīgi kā citās nozarēs un pilsētās, arī Liepājā bāru segmentā pastāv konkurence, taču, viņaprāt, visi savā starpā ir draugi un nav pat problēmu padalīties ar informāciju, cik daudz, piemēram, aizvadītajā naktī ir ietirgots.

Vieglāk nekā restorānā

O. Saulriets dalās arī savos secinājumos, salīdzinot restorānu un bāru biznesu. Iepriekš viņš bijis līdzīpašnieks restorāniem Koya un MO.

«Esmu šo to iemācījies un sapratis, ka restorāns ir smags bizness, ja vēlies nodrošināt kvalitāti un servisu. Bārā strādā pieci cilvēki, lai nodrošinātu visu darbību. Cilvēks, aizejot uz restorānu, nesaprot, kāpēc ir tik dārgi, tajā pašā laikā, ja stundu neatnes ēdienu, tad viņš ir sašutis. Lai ēdienu atnestu 30 minūtēs, virtuvē ir nepieciešami kā minimums 6 līdz 7 darbinieki. Kad man piederēja restorāns MO, lai nodrošinātu kvalitāti, bija vairāk nekā 30 darbinieki. Tas viss arī jāuztur. Bārs ir krietni vieglāks un mierīgāks bizness. Lai uzturētu restorānu, ir jābūt kārtīgam pamatam. Restorāns ir dārgs hobijs,» komentē O. Saulriets.

Lai gan uzņēmēji nav saskārušies ar darbinieku trūkumu, tomēr Liepājā lielākā daļa jauniešu uzskatot, ka strādāt restorānā vai bārā ir studentu darbs. Pēc uzņēmēju domām, šī profesija tiek nepelnīti noniecināta.

Komentāri

Pievienot komentāru