Eksperti

Nasdaq Riga kotēto akciju apskats (2019. gada janvāris)

Hermanis Juzefovičs, 06.02.2019

Foto: Ieva Čīka/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Janvāra mēnesis vērtspapīru tirgos ne tikai pasaulē, bet arī Latvijā uzrādīja izaugsmi. Ja iepriekšējā apskatā minēju, ka Rīgas biržas indekss visa 2018. gada laikā nokrita par 6,72%, tad šā gada pirmajā mēnesī izaugsme veidoja 6,24%. Līdzīgi arī S&P500 indekss - iepriekšējā gada laikā nokrita par 6,74%, janvārī pieauga par 7,09 %. Jāpiezīmē, ka S&P500 indekss pēdējās divās janvāra dienās pieauga par 2%, jo parādījās pirmās uzņēmumu atskaites par iepriekšējo periodu ar labiem rezultātiem.

(Avots: tradingview.com)

Līdz ar to indeksu lielums (vidējās akciju cenas) ir 2018. gada sākuma līmenī. Lai gan janvārī ziņu plūsma nebija tik optimistiska un analītiķu vērtējums gada sākumā par akciju tirgus nākotni neparedzēja šādu izaugsmi. Es to skaidroju ar investoru ticību uzņēmumu darbībai iepriekšējā gadā un cerību, ka atskaites par 2018. gadu būs labākas nekā paredzēts. Cenā tiek ietverta ticība, ka uzņēmumi uzrādīs labākus datus. Šajā situācijā es saskatu psiholoģisku spiedienu uz uzņēmumu vadību uzrādīt labus datus. Daļa analītiķu paredz izaugsmes samazinājumu vai pat recesiju, un, ja uzņēmumi masveidā sāks publicēt sliktākus rezultātus nekā paredzēts, akciju tirgus tik tiešām var nonākt recesijā. Krītoša tirgus situācijā uzņēmumiem ir grūtāk piesaistīt līdzekļus izaugsmei un investīcijām. Man var iebilst un teikt, ka uzņēmumiem jāatspoguļo patiesā situācija atskaitēs un nedrīkst manipulēt ar datiem. Ir dažādas iespējas grāmatvediski palielināt vai samazināt peļņu, aktīvus un citus balances posteņus, nepārkāpjot likumus. Mans secinājums, janvāris bija labs mēnesis investoriem vērtspapīros.

Latvijas akciju tirgus janvāra mēnesi aizvadīja bez īpašām ziņām un skaļām publikācijām. Praktiski vienīgās ziņas, kas varēja piesaistīt Latvijas akciju tirgus investorus, bija Olainfarm kārtējie paziņojumi par nesaskaņām valdē (Irinas Maliginas paziņojums Rīgas biržai 07.01.2019.) un ārkārtas akcionāru sapulces sasaukšanu 1. aprīlī. Uz akcijas cenu biržā šie paziņojumi iespaidu neatstāja.

Madara Cosmetics

17.janvārī uzņēmums biržai paziņoja, ka viens no padomes locekļiem ir atstājis savu amatu un padome līdz kārtējai akcionāru sapulcei strādās nepilnā sastāvā. Šāda rīcība ir atbilstoša likumam. Cena mēneša laikā nokritās no 7,95 EUR decembra beigās uz 7,75 EUR janvāra beigās, kas veido kritumu par -2,52%. Šī uzņēmuma akcijas manā skatījumā ir ilgtermiņa ieguldījums. Jāņem vērā Rīgas biržas specifika, ka, tirgojot pat nelielu akciju daudzumu, iztrūkstot aktīvam piedāvājumam vai pieprasījumam, virzība 2%-3%-5% robežās ir normāla parādība. Janvārī tika veikti 15 darījumi, tirgotas 604 akcijas par kopējo vērtību 4689 EUR.

Grindeks

(Avots: tradingview.com)

Bez paziņojumiem biržai un bez publikācijām presē vai kādiem reklāmu rakstiem Grindeksa akcija biržā mēneša laikā pakāpās no 6,50 EUR, kas bija decembra pēdējā cena, līdz 7,80 EUR janvāra pēdējā tirgus dienā. Pieaugums janvārī - 20%. Janvāra otrajā pusē akcija tika tirgota virs 8,00 EUR.

Aplūkošanai ieliku grafiku par pēdējiem trim gadiem, jo pēdējā mēneša izmaiņas ir būtiskas ilgākā laika periodā. Lielais lēciens uz pāris dienām piebremzējies. Manā skatījumā atdures punkts cenas kāpumam ir 8,50 EUR, ko vēl ir jāsasniedz. Tuvojas gada atskaišu periods, un cerības, ka atskaites būs labas, tiks iekļautas akcijas cenā. Nerevidētu atskaiti par 2019. gadu ir paredzēts publicēt 28. februārī. Ja 2019. gada finanšu rādītāji būs labāki par paredzētajiem (salīdzinoši ar iepriekējiem gadiem), manā skatījumā, ņemot vērā labos fundamentālos rādītājus, akcijas cena var sasniegt 12,00 EUR, kas būtu 53% kāpums, salīdzinot ar pašreizējo cenu. Akciju tirgos nekas nav neiespējami, un cenām nav griestu.

Janvāra mēnesī ar Grindeks akcijām tika veikti 432 darījumi, tirgotas 120022 akcijas par 896007 EUR. Īpašnieku mainīja 1,25% no kopējo vērtspapīru skaita.

Olainfarm

(Avots: tradingview.com)

Arī janvārī turpinājās akciju kontrolpaketes īpašnieku attiecību skaidrošana. 9. janvārī tika izsludināta kārtējā ārkārtas akcionāru sapulce 1. aprīlī ar darba kārtības jautājumiem par padomes locekļu un revīzijas komitejas vēlēšanām. Neskatoties uz galveno īpašnieku nesaskaņām un attiecību skaidrošanu, uzņēmums ik pa laikam publiski paziņo par uzņēmuma dažādiem darbības rādītājiem, kas salīdzinoši ar iepriekšējiem periodiem, ir augoši. Tiek rādīts, ka uzņēmuma lielāko īpašnieku nesaskaņas uz uzņēmuma darbību negatīvu ietekmi pašlaik neatstāj. Vai šāda īpašnieku uzvedība veicina uzņēmuma attīstību un konkurētspēju ilgtermiņā? Vai šādā situācijā var tikt pieņemti lēmumi par ilgtermiņa uzņēmuma stratēģiju, kur ir jābūt arī vairākuma vienotam akcionāru akceptam? Neauditēts finanšu pārskats par 2018. gadu tiks publicēts 28. februārī.

Tehniski raugoties, grūti piezīmēt kādas līnijas. Izvēlējos iekrāsot fibonači sektorus, kur redzams, ka pašreizējā cena nedaudz stagnē apakšējā daļā. Vai investori akceptēs ieguldīt ar cerību (iekļaujot cenā nākotnes labās prognozes), ka būs labi rezultāti? Lielāku iespaidu psiholoģiski uz cenu pašreiz atstāj īpašnieku nesaskaņas, nevis uzņēmuma darbības rādītāji. Lai gan vizuāli nākamais cenas mērķis, ja tiks caursists uz augšu pretestības līmenis 7,50 EUR, ir 8,50-9,00 EUR. Šo scenāriju, nonākot pretrunā ar iepriekš teikto, var izraisīt labie darbības rādītāji, kas tiks publicēti 28. februārī. Spekulantiem ieteiktu apsvērt iespēju ieguldīt ar pamatojumu, ka labie atskaišu dati tiks vērtēti augstāk par nesaskaņām, un veikt spekulatīvus darījumus, apsteidzot ziņu. Arī no uzņēmuma menedžmenta viedokļa raugoties, uzņēmuma vadībai ir jādara viss iespējamais, lai nesaskaņas īpašnieku starpā neatspoguļotos darbības rezultātos.

SAF Tehnika

Vai SIA Koka Zirgs, kas kārtējo reizi paziņojot biržai (4. janvārī) par saistīto pušu darījumu, varēs mainīt akciju vērtību kritumu? Līdz šim mani subjektīvie novērojumi liecina, ka SIA Koka zirgs ir veiksmīgi pildījis savus uzdevumus un, ar iekšējās informācijas turētāju līdzdalību mainot saistīto personu īpašuma tiesības uz akcijām, koriģējis akcijas cenu sev vēlamā virzienā. 13. februārī paredzēts publiskot pēdējo 6 mēnešu darbības rādītājus. Mēneša lakā tika veikti 118 darījumi ar 35367 akcijām par kopējo vērtību 92964 EUR. Neskaitot augstāk minēto ārpus regulētā tirgus veikto darījumu ar 35 000 akcijām.

(Avots: tradingview.com)

Tehniski raugoties, mēneša laikā daudz nekas nav mainījies, lai gan akcija uzauga no 2,32 EUR uz 2,92 EUR, kas veido 25,8% izaugsmi. Vēl joprojām izteikts lejupejošs kanāls, bet ar cenu pie augšējās kanāla malas. Raugos atturīgi uz ieguldījumu šajā vērtspapīrā.

Valmieras stikla šķiedra

(Avots: tradingview.com)

Mēneša laikā ar akcijām veikts tikai 41 darījums, kopā mainot īpašnieku 18826 akcijām (0,08% no kopējā akciju skaita) par kopējo summu 46617 EUR. Šis mazais apjoms tomēr atstāja lielu iespaidu uz cenas pieaugumu. Cena no 2,26 EUR, kas bija pagājuša gada pēdējā, pieauga līdz 2,58 EUR, kas bija janvāra pēdējā cena. Pieaugums - 14%.

Tehniski raugoties, akcijas grafiks ir ļoti līdzīgs iepriekš aplūkotajam uzņēmumam SAF Tehnika. Atšķirība ar iepriekšējo uzņēmumu ir tāda, ka uzņēmuma vadībai neinteresē akcijas cena biržā. Valmieras stikla šķiedra ir koncerns, līdz ar to arī atskaišu iesniegšanas kalendārs ir citāds nekā parastam publiski kotētam uzņēmumam, un tuvākā atskaite, kas būs pieejama, būs 20. aprīlī. Tas nozīmē, ka investori 5 mēnešus nesaņem informāciju par uzņēmuma darbības rādītājiem. Iepriekšējā atskaite tika iesniegta 23. novembrī pagājušajā gadā par 9 mēnešiem.

HansaMatrix

Mēneša laikā ar akcijām veikti tikai 29 darījumi, kopā mainot īpašnieku 2173 akcijām (0,12% no kopējā akciju skaita) par kopējo summu 14002 EUR. Mēneša statistiskā cena palika nemainīga - 6,50 EUR. Ļoti nelikvīda akcija. Ar maziem apjomiem ir vērts domāt par investīcijām, ilgtermiņa investīcijām. Ceturkšņa pārskatu par iepriekšējo gadu paredzēts iesniegt 20. februārī.

Latvijas Balzams

Mēneša laikā ar akcijām veikti tikai 28 darījumi, kopā mainot īpašnieku 17005 akcijām (0,23% no kopējā akciju skaita) par kopējo summu 148338 EUR. 2018. gada pēdējā cena 8,40 EUR, janvāra pēdējā cena 8,70 EUR. Izaugsme 3,57%. 28. februāris paziņots kā neauditēta gada pārskata iesniegšanas datums.

(Avots: tradingview.com)

Tehniski raugoties grafikā, aina izskatās cerīga. Akcijas cena ir izgājusi uz augšu cauri augšējai kanāla malai (zilā krāsā) un turpina 2,5 gadu izaugsmes trendu (zaļā krāsa). Sarkanās krāsas kanāls liek nedaudz nogaidīt ar augšupejošu prognozi.

Latvijas Gāze

Mēneša laikā ar akcijām veikti 55 darījumi, kopā mainot īpašnieku 2064 akcijām (0,01% no kopējā akciju skaita) par kopējo summu 21357 EUR. Akcijas pēdējā cena 2018. gadā 10,40 EUR, janvāra pēdējā cena 10,30 EUR. Kritums par 0,8%. 27. februāris paziņots kā neauditēta gada pārskata iesniegšanas datums.

Tehniski mēneša laikā nekas nav mainījies. Stabila investīcija.

Apskata kopsavilkums

Piedāvāju tabulu ar akciju kopsavilkumu un ieteikumu ieguldījumiem īstermiņam (2-5 mēneši) un ilgtermiņam (1 gads un vairāk). Salīdzinot ar iepriekšējā mēnesī publicēto subjektīvo viedokli, esmu nomainījis Olainfarm īstermiņa ieteikumu no turēt uz pirkt.