PVN reģistrācija kā Morzes ābece. Mīts vai patiesība? 

Lai arī, dibinot jaunu uzņēmumu, dibināšanas dokumentu iesniegšanas brīdī Uzņēmumu reģistrā ir iespējams pieteikties arī pievienotās vērtība nodokļu (PVN) maksātāja statusam, realitātē šāda reģistrācija nemaz nav iespējama.

Viktorija Kristholde-Lūse, VILGERTS Nodokļu eksperte, 11.4.2019

Foto: no uzņēmuma arhīva

Minētais ir saistīts ar pēdējā laikā samērā agresīvu Valsts ieņēmumu dienesta (VID) rīcību, pastiprināti pārbaudot jebkuru sabiedrību, kura vēlas iegūt PVN maksātāja statusu. Tas, protams, ir apsveicami, tomēr, vai būtu korekti balstīties uz VID iekšējām instrukcijām, kuras nav pieejamas nodokļu maksātājiem. Proti, nav iespējams paredzēt, kādi dokumenti būs nepieciešami VID, lai pierādītu sabiedrības vēlmi veikt deklarēto uzņēmējdarbību. Uz jautājumu par to, vai nodokļu maksātājs var sagatavoties iepriekš un saprast, kāda informācija VID būs nepieciešama, tiek saņemta atbilde, ka ar iekšējām instrukcijām un metodikām VID nedaloties.

Cīņa ar ēnu ekonomiku un PVN izkrāpšanu ir ļoti nopietna un vērā ņemama rīcība. Taču VID nešķiro nevienu uzņēmumu pēc tā konkrētās uzņēmējdarbības specifikas, kas ļoti apgrūtina ārvalstu investoru darbību Latvijā. Jāsecina, ka VID izvēlējies darboties pēc principa, ka visi nodokļu maksātāji ir krāpnieki.

Tipisks piemērs

Teiksim ārvalstu investors vēlas iegādāties Latvijas uzņēmumu vai kādu no Latvijas uzņēmuma aktīviem. Visbiežāk sarunu procesa laikā tiek veikta nodokļu un/vai juridiskā padziļinātā pārbaude (angliski due diligence). Ņemot vērā to, ka sarunu procesa ilgumu nevar paredzēt, ir skaidrs, ka ārvalstu investors vēlas pēc iespējas ātrāk un ērtāk pabeigt uzņēmuma vai tā aktīvu pārejas procesu. Visbiežāk Latvijas uzņēmuma aktīvu pārejai tiek dibināts jauns uzņēmums Latvijā. Ņemot vērā, ka minēto darījumu vērtība ir mērāma vairāku miljonu eiro vērtībā, skaidrs, ka PVN reģistrācija ir nepieciešama un pat obligāta. Tāpēc, lai nodrošinātu aktīvu ātrāku pāreju, ārvalstu investori jau laicīgi nodibina jaunu uzņēmumu Latvijā.

Jau pirms Saeimas vēlēšanām Jaunā Konservatīvā partija solīja, ka visas trīs Latvijas lielās ostas ir jāpaliek zem valsts jumta, tādēļ ASV sankcijas pret Aivaru Lembergu un vairākām juridiskajām personām ir uzlūkojamas kā politisko solījumu pildīšana un vienlaikus politiskās varas pārvēršana ekonomiskajā.

Ir tikai loģiski, ka jaundibinātam uzņēmumam vēl netiek veikta aktīva uzņēmējdarbība - īpaši, ja tiek izmantota iespēja reģistrācijai PVN maksātāju reģistrā dibināšanas brīdī. Taču tas neliedz VID atteikt PVN maksātāja reģistrāciju, ja jaundibinātais uzņēmums nespēj iesniegt šādu informāciju:

·Līgums ar ārpakalpojuma grāmatvedības pakalpojumu sniedzēju;

·Līgums ar banku par pastāvīgu bankas konta atvēršanu (te arī jāatceras, ka Latvijas bankas ir palikušas ļoti piesardzīgas un jaundibināta uzņēmuma pārbaude tiek veikta samērā ilgi);

·VID ir jāiesniedz līgumi ar klientiem un piegādātājiem;

·Ja dibināšanas brīdī tiek norādīts, ka tiks ņemts kredīts bankā, tad jāspēj iesniegt arī jau parakstīts kredīta līgums ar banku.

Noprotams, ka šis nav galīgais saraksts ar VID nepieciešamo informāciju. Ir arī cita veida informācija, kuru VID pieprasa, taču iekšējās instrukcijas publiski nav pieejamas.

Ņemot vērā augstāk minēto, ārvalstu investoriem vairs nav iespēja nodrošināties, ka, pabeidzot pirkuma darījumu un ieguldot jaundibinātā uzņēmuma pamatkapitālā, piemēram, nekustamo īpašumu - uzreiz varēs sākt darboties bez problēmām, jo būs jāsavāc visi iespējamie līgumi ar klientiem un piegādātājiem, lai pārliecinātu VID. Proti, ir zudusi pēc būtības jēga un arī praktiskā iespējamība dibināšanas brīdī saņemt arī PVN maksātāja numuru.

Turklāt arī bieži VID izmato iespēju uzaicināt uz tikšanos jaundibinātā uzņēmuma valdes locekļus -ārvalstniekus. Protams, ka šie ārvalstnieki pirkšanas -pārdošanas darījuma pārrunu laikā ir samērā bieži Latvijā, taču ne vienmēr spēj izrauties no savām pārrunām Latvijā un citās valstīs, lai tikai apmierinātu VID ziņkāri par to, vai šī ir īstā persona, kura vēlas veikt saimniecisko darbību Latvijā. Bez tam arī VID sniedz nesamērīgi īsus termiņus (brīdinot par nepieciešamību ierasties 1 nedēļu pirms termiņa), lai ārvalstu investors varētu izbrīvēt savā grafikā brīvu dienu (vai pat divas-kas ir laiks, lai atlidotu no savas mītnes valsts un aizlidotu atpakaļ), lai aizietu uz cēlo VID augstceltni.

Arī izejot visu šo procedūru vienu reizi (iesniegti visi dokumenti un valdes loceklis ir fiziski pabijis VID), dibinot jaunu uzņēmumu nākošajam projektam ar to pašu valdi, VID atkal vēlas veikt pilno pārbaudi.

Ņemot vērā augstāk minēto, jāsecina, ka, neskatoties uz to, ka uzņēmējam ir iespēja pieteikties iekļaušanai PVN maksātāju reģistrā jau dibināšanas brīdī, prakse rāda, ka šī iespēja praktiski vairs nav izmantojama VID uzskatu un rīcības dēļ.

Tāpēc šobrīd ir divi varianti, kā saņemt PVN maksātāja numuru:

1.Iesniegt iesniegumu par iekļaušanu PVN maksātāju reģistrā pēc aktīvas darbības uzsākšanas, nevis dibinot uzņēmumu;

2.Sagatavot jau iepriekš augstāk minētos līgumus, jo VID tādus noteikti pieprasīs uzrādīt.

Tevi varētu interesēt

Latvijā aplokšņu algu īpatsvars ēnu ekonomikā veido astoņpadsmit procentus, uzskata VID...

Latvijā aplokšņu algu īpatsvars ēnu ekonomikā veido 18%, šorīt intervijā LNT raidījumā...

SIA Stiga RM pērn iegādājās BMW auto par 49 917,36 eiro, bet,...

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde šī gada martā...

Valsts ieņēmumu dienests (VID) tomēr neslēgs līgumu ar Laurim Špilleram piederošo SIA Alpha Baltic...

Nepalaid garām

Dzelzceļa līnijas "Rail Baltica" projekta īstenotāji atklājuši pirmās nākotnes infrastruktūras...

Nākamajā gadā uzņēmējiem gaidāms ne viens vien izaicinājums, taču tajā pašā laikā...

Par čeku loterijas devumu ēnu ekonomikas apkarošanā un nodokļu ieņēmumu palielināšanā varēs...

Ekonomikas izaugsmes bremzēšanās ir vērojama, taču vismaz tuvāko gadu laikā tik dziļa...

Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi saredz iespēju darbiniekiem strādāt attālināti, taču ļaut strādāt...

Novembra sākumā Rīgā, Ģertrūdes ielā atklāts salons BG Suits, kas piedāvā gan...

Norisinājusies ikgadējā Dienas Biznesa rīkotā TOP 500 apbalvošanas ceremonija, kurā tiek atvērts...

No šīs sadaļas

Nākotnes līderi nobriest pakāpeniski, un, pametot mācību iestādes iesildīto solu, prasmes neparādās,...

Pirmdien, 2009.gada 9.martā, ASV akciju tirgi kārtējo reizi saruka. Piektdien, 6.martā, vērojamais...

Martā patēriņa cenas bija par 2,8% augstākas nekā pirms gada. Ekonomistiem reizēm...

Latvijas banku sektora tehnoloģiskā attīstība pavisam noteikti nākotnē ieviesīs izmaiņas klientu...

To, ka uzņēmējs Kirovs Lipmans sūdzas par valsts iestāžu attieksmi konkrētā lietā,...

Jautājums par banku atbildību saistībā ar klientu darījumiem, kas tiek klasificēti kā...

Starptautiskās Inženierkonsultantu federācijas (International Federation of Consulting Engineers,...

Vai viegli būt jaunam uzņēmējam? Nesen veikts pētījums liecina, ka 46,3% uzņēmēju...

Palielinoties izpratnei par to, ka mūsu nākotnes pensijas lielums vispirms jau būs...

No februāra beigām kapitālsabiedrības, kuras tiek vērtētas ar augstu riska pakāpi izmantošanai...