Mazais bizness

VIDEO: Kāla ezerā noķer īsto vilni

Ilze Žaime, 19.08.2019

Foto: Evija Trifanova/LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Latgalietis Arturs Gailītis Madonas pusē attīstījis savu biznesu SIA Rezidence, ko pats dēvē par organizāciju #viedi. Lai gan sākotnēji viņš plānoja Madonā pavadīt tikai dažus mēnešus, ir apritējuši trīs gadi kopš pārcelšanās, un uzņēmējs spriež, ka Kāla ezerā noķēris pareizo vilni.

Tagad A. Gailītis strādā katru dienu, taču nebūt no deviņiem līdz pieciem. To, ko viņš pašlaik dara, viņš nesauc par darbu, bet par savu dzīvi un ikdienu. Viņa dibinātajai SIA Rezidence klusā sezona īsti nepienāk, ja nu vienīgi tāda ir nedēļa vai pusotra pavasarī, kad netiek organizēts neviens pasākums. Ikdienā uzņēmumā darbojas divi cilvēki, no kuriem viens ir pats A. Gailītis, taču, kad tiek īstenoti projekti un pasākumi, viņš Madonas pusē piesaista veselu komandu ar palīgiem.

A. Gailītim piemīt radošais gēns, taču viņš atzīst, ka, iespējams, viņā ir arī kaut kas no uzņēmēja. Par sevi saka, ka ir apveltīts ar uzņēmējiem tik svarīgo apņēmību un drosmi. Beidzis pamatskolu Madonā un vidusskolu Vecpiebalgā, devies uz Rīgu, kur studēja kultūras vadību Ekonomikas un kultūras augstskolā. Strādājis gan par pārdevēju, gan parādu piedziņā, kādu laiku tipogrāfijā, līdz nonāca pie pasākumu organizēšanas. Savas prasmes iemēģinājis arī restorāna vadībā. Tomēr pēc 10 gadiem Rīgā A. Gailītis piedzīvoja lūzuma punktu un atgriezās Madonā. «Šeit es atguvos, un idejas te ģenerējas krietni labāk. Viss notiek un sastājas tā, kā tam ir jānotiek», bilst A. Gailītis.

Sākotnēji gan biznesa nišu viņš Madonā savā profesijā neredzēja, taču, iepazīstot iedzīvotājus, atklāja, ka cilvēki vēlas kvalitatīvas atpūtas iespējas un profesionāli organizētus pasākumus. Konkursa Madona var labāk ietvaros A. Gailītis pašvaldībā prezentēja savu pirmo ideju par vakariņām uz plosta, taču pretī saņēma tikai izbrīnītus skatienus un lērumu jautājumu. Neatlaidībai bija liela loma, un pēc atkārtotas projekta prezentācijas sekoja apstiprinājums, līdz ar to arī līdzfinansējums plosta izveidei. A. Gailītis ir pārliecināts, ka no savām idejām nevajag tik viegli atkāpties.

Viņš atzīst, ka jau agrāk mēģināja izveidot savu pasākumu vadīšanas aģentūru, taču, iespējams, savulaik trūka pieredzes, un tādēļ iecerētais neizdevās. Bija viens no tiem, kas cenšas īstenot vairākus projektus reizē, bet beigās ieceres izšķīst uz visām pusēm, neīstenojot līdz galam neko. Tagad A. Gailītis ķeras pie jauna projekta realizēšanas tikai tad, kad iesāktais projekts jau nostabilizējies.

Darāmā ir daudz, tādēļ A. Gailītis smejas, kad ir lūgts nosaukt projektus, kuros šobrīd iesaistījies. Pirmais radīts pirms trim gadiem – Vakariņas uz ezera. Ziemas lielākais notikums pirms gada bija pasākums Tas nav tas, ko Tu domā, kas tiks īstenots arī šogad, – vakariņas meža vidū, ziemā. Šogad ir radīts jauns projekts, kas norisināsies nākamajā rītā pēc Ezera skaņām – brokastis pļavā, ko pasniegs daži no Latvijas labākajiem šefpavāriem. Papildu tam ikdienā tiek vadīti gan privāti, gan korporatīvie pasākumi.

Attālumu no Rīgas līdz Kāla ezeram viņš nevērtē kā šķērsli: «Tas, ko cenšamies panākt un izdarīt, – cilvēkus izvilkt no ikdienas, no skrējiena. Daudzi ir arī prasījuši, kāpēc tieši šis ezers? Tāpēc, ka tas ir gana tālu no Rīgas un nav arī pārlieku tālu, jo 125 km galīgi nav tālu. Līdz ar to nav baiļu, jo, radot kaut ko kaut nedaudz oriģinālu un savādāku, cilvēki «pavelkas».» Šī ceļa mērošana no galvaspilsētas palīdz gūt atpūtu, atslēgties no visa liekā, tādējādi daudziem kļūst par daļu no pasākuma. Jau sākotnēji uzņēmējs par mērķauditoriju izvirzīja Rīgā dzīvojošos, bet pašam par pārsteigumu vakariņotāji jau sākumā ieradās pat no Liepājas, Ventspils un Alūksnes, kā arī beidzot sarosījās vistuvāk dzīvojošie Madonas apkārtnes iedzīvotāji.

Lai cik sirreāli tas skanētu, pēc viņa pārliecības, Vakariņas uz ezera ir sajūtu tirgošana. Konkurence viņu nebaida, jo tieši tā, kā viņš nodod tālāk savas sajūtas un idejas, cits atkārtot nevarēs un gala rezultāts vienmēr atšķirsies.

Jautāts par to, kā ezera apkārtnē dzīvojošie vērtē šādu uzņēmējdarbību, A. Gailītis bilst, ka visi apmierināti nekad nebūs, taču galējība nedarīt neko arī nebūtu labāka. Viņš nebūt nav par to, ka ezeram jākļūst skaļam, tādēļ, organizējot pasākumus, tiek meklēts pareizais formāts, lai iekļautos vidē. Tā uzņēmējs vērtē arī ezerā notiekošo koncertu Ezera skaņas – tas ir harmonisks un piederas šai vietai.

Enerģiju A. Gailītis gūst, šad tad dodoties izbraukumos gan Latvijā, gan ārpus tās, kā arī atpūšoties dabas tuvumā un kārtīgi izguļoties. Gulēt viņš var ezera vidū uz plosta vai šūpuļtīklā jūras krastā. Iedvesmu no citiem līdzīgu pasākumu organizatoriem A. Gailītis gan nesmeļas tieši – atzīst, ka par citiem ne daudz lasa, nedz speciāli meklē informāciju. Idejas parasti atnāk pašas, lai gan jāpiebilst, ka sākotnēji ideja par pasākumu rīkošanu uz plosta radās, pateicoties tieši Ezera skaņām.

A. Gailītis ir pārliecināts: «Atbalsts ir, ja to meklē. Arī man, atnākot uz Madonu, nekā nebija, visu sāku no nulles, un nevajag no tā baidīties. Ja ir pareizā ideja, apstākļi «sastāsies», un nauda atnāks, ja to meklēsiet un virzīsieties uz priekšu. Jebkura situācija un jebkura problēma ir atrisināma, ja tā vispār ir problēma».

viedi atbalstu guva gan Lauku atbalsta dienestā, gan LIAA Madonas Biznesa inkubatorā. Ar LEADER programmas palīdzību izveidots plosts. Šobrīd tiek gatavots projekts LEADER programmā infrastruktūras attīstībai zemes gabalā.

Vakars uz Ezera ir gatavs arī lielākai apmeklētāju plūsmai, taču pēc apspriešanās ar citiem kolēģiem, kam jau bija pieredze ar uzņēmējdarbības paplašināšanos ārzemēs, ideju par plostiem Igaunijā un Lietuvā A. Gailītis atmeta. Tā vietā tiks vairāk attīstīta esošā vieta. Pirmajā darbības gadā plosts ezerā devās piecas reizes, gadu vēlāk – jau 14, un šovasar tiek organizēti vairāk nekā 20 publiskie pasākumi. Lēnām pavāri ne tikai no Latvijas ir sākuši izrādīt interesi par dalību vakariņu organizēšanā, tādēļ radusies doma, ka tie varētu tikt piesaistīti arī starptautiskā līmenī.

Uzņēmēja nākotnes plānos ietilpst īpašuma tālāka attīstība ezera pretējā krastā, ko A. Gailītis iegādājās pirms gada. Iespējams, nākotnē tur tiks piedāvātas nakšņošanas iespējas. Šodien viņš var droši sacīt, ka viņa mājas ir šeit, pie ezera, bet par to, kur atradīsies pēc gadiem, sev nevar apsolīt, tāpat kā pirms dažiem gadiem nebūtu ticējis, ka dzīvos un strādās šeit, pie ezera.

A. Gailītis vērtē vietējos uzņēmējus kā apņēmības pilnus. Sadarbība tiek īstenota ar koncerta organizatoriem, tuvējiem viesu namiem, mācību uzņēmumiem u.c. Arī Madonas un Madonas novada attīstību jaunais uzņēmējs vērtē pozitīvi: «Pašvaldība ļoti cenšas, Madona ir diezgan sportiska pilsēta. Šeit ir biatlona un kartinga trase, notiek čempionāti, slēpošanas un skrituļslidošanas sacensības. Viss notiek un attīstās».