VIDEO: VID vēstule šokē Stigu RM 

SIA Stiga RM pērn iegādājās BMW auto par 49 917,36 eiro, bet, nodokļu administrācijas ieskatā, tā nav atbilstoša vērtība, tāpēc tiek prasīts precizēt PVN deklarāciju, pretējā gadījumā draudot izslēgt no PVN maksātāju reģistra

Māris Ķirsons, 2019. gada 05. aprīlis plkst. 6:31

SIA Stiga RM īpašnieks Andris Ramoliņš

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

«Esmu šokēts. Kaut ko tādu – ka nodokļu administrācija uzskata, ka auto vērtība ir cita – augstāka – nekā tā cena, par kuru esmu iegādājies no oficiālā dīlera, vēl savā uzņēmēja karjerā neesmu pieredzējis, » situāciju vērtē SIA Stiga RM īpašnieks Andris Ramoliņš. Viņš atzīst, ka pašlaik nezina, ko īsti darīt. «Nesaprotu šī dokumenta statusu, jo pārsūdzēt šo EDS sistēmā esošo dokumentu nevar, piekrist, ka iegādātā auto vērtība ir cita – augstāka –, ir dīvaini, ja auto tirgotājs par šādu cenu ir pārdevis, visi norēķini notikuši bezskaidras naudas veidā – izrakstīts rēķins par 49 917,36 eiro + 10 482,64 eiro PVN, auto tika pirkts, izmantojot SIA SEB Līzings pakalpojumus, arī apdrošināts auto par tieši tādu pašu vērtību,» savu pozīciju skaidro A. Ramoliņš. Viņš prognozē, ka šāda situācija varētu būt ne tikai SIA Stiga RM, bet vēl daudziem uzņēmumiem, kuri iegādājušies šādas klases auto.

1,5 gadu pagātne

«Augstākā līmeņa vadītāji – savas jomas profesionāļi – ir pieprasīti visās jomās, un attiecīgā kalibra cilvēki arī saprot savu vērtību tirgū, tāpēc ir vajadzīga ne tikai attiecīga darba alga, bet arī cita veida «burkāni» – veselības apdrošināšana, un SIA Stiga RM gadījumā tas ir attiecīgās kategorijas reprezentatīvs dienesta auto,» uz jautājumu, kāpēc uzņēmumam vispār bija vajadzīgs BMW X5 auto, atbild A. Ramoliņš. Viņš norāda tieši tāpēc 2017. gada decembrī ir veikta attiecīgās kategorijas auto marku izpēte, kurā labākais – uzņēmumam izdevīgākais – bija SIA Inchcape Motors Latvija BMW X5 piedāvājums. «Tā nebija nekāda atlaide vai tā dēvētā ātrā auto izpārdošana, jo šo BMW X5 vispirms pēc mūsu pasūtījuma uzbūvēja Vācijā un tikai pērnā gada marta nogalē piegādāja uz Latviju,» uz jautājumu, vai auto nav bijis ar kādu īpašu atlaidi vai akcijas cenu, atbild A. Ramoliņš. Par šo auto ir samaksāti visi nodokļi, ieskaitot uzņēmumu vieglo auto nodokli.

VID domā citādi

VID savā EDS vēstulē uzņēmumam, izvērtējot transportlīdzekļa pirkuma līgumu un pielikumu par papildaprīkojumu, uzskata, ka konkrētajam auto tikusi piemērota atlaide 17 622,64 eiro apmērā. Sākotnējā automašīnas vērtība – 67 540 eiro bez PVN, bet, piemērojot atlaidi, – 49 917,36 eiro bez PVN (īpašā cena 60 400 eiro, ieskaitot PVN 21% apmērā – 10 482,64 eiro). VID ieskatā, piešķirtās atlaides, akcijas utt. neietekmē automašīnas vērtību, bet tikai attiecas uz iegādes cenu. Uzņēmuma ienākuma nodokļa likums nosaka, ka reprezentatīvs auto ir tāds, kura vērtība bez PVN pārsniedz 50 000 eiro. Apstāklis, ka kādu preci iegādājas, pamatojoties uz izdevīgu piedāvājumu, nemaina tās patieso vērtību, un šajā gadījumā tas nemaina faktu, ka BMW X5 vērtība atbilst reprezentatīva auto vērtībai. Pamatojoties uz minēto, VID lūdz 10 dienu laikā, bet ne vēlāk kā līdz šā gada 15. aprīlim, iesniegt precizētās PVN deklarācijas, sākot ar periodu no 2018. gada marta, jo PVN likums nosaka, ka priekšnodoklī nav atskaitāmas PVN summas, kas samaksātas par auto, kurš uzskatīts par reprezentatīvu (PVN priekšnodoklis nav atskaitāms arī par izdevumiem, kas saistīti ar šāda auto ekspluatāciju). VID savā EDS vēstulē SIA Stiga RM arī informē, ka gadījumā, ja noteiktajā termiņā (līdz 15. aprīlim) netiks iesniegti PVN deklarāciju par minēto periodu precizējumi, nodokļu administrācijai ir tiesības pieņemt lēmumu par izslēgšanu no PVN maksātāju reģistra. Turklāt normatīvajos aktos ir paredzēta atbildība par nodokļu administrēšanai un kontrolei nepieciešamās pieprasītās informācijas nesniegšanu nodokļu administrācijai. Ja noteiktajā termiņā netiks iesniegta pieprasītā informācija, VID uzsāks lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā. «Nesaprotu, kādu informāciju no uzņēmuma prasa VID? Visi līgumi, maksājumi utt. jau ir VID rīcībā! Neesam pirkuši reprezentācijas auto, neesam izmantojuši ne atlaides, ne akcijas,» šo pieprasījumu vērtē A. Ramoliņš. Viņš norāda, ka ikviens uzņēmējs ir tiesīgs noteikt uzcenojumu – peļņu – savam produktam (pakalpojumam), kādu vēlas, to neviens neaizliedz, taču neviens uzņēmējs nepārdos preci (pakalpojumu) par cenu, kas tam nerada peļņu vai, vēl jo vairāk, ģenerē zaudējumus. «Pircējs nevar atbildēt un neatbild par pārdevēja peļņas līmeni, ko katrā darījumā pārdevējs var noteikt pēc saviem ieskatiem,» tā A. Ramoliņš.

Tālejošas sekas

Uzņēmējs uzskata, ka situācija ir traģiska, ar iespējamām tālejošām sekām. «Nezinu, kura likuma vai MK noteikumu punkts dod tiesības nodokļu administrācijai secināt, kura ir vai kura nav darījuma vērtība, ja par šo preci divi subjekti ir vienojušies par konkrēto cenu. Ja tagad pieņemam, ka nodokļu administrācija drīkst noteikt darījuma vērtību, tad rīt varbūt saņemšu kārtējo brīnumu, jo «izrādīsies», ka uzņēmuma iegādātajiem Volvo un Scania kokvedējiem ir cita vērtība, nekā reāli par tiem samaksāts, un tad atkal var likt «precizēt» un maksāt vēl papildu nodokļus. Varbūt tagad nodokļu administrācija gluži kā padomju laikos noteiks katras preces vai pakalpojumu vērtību – cenu –, no kuras ir jāmaksā nodokļi?» sašutis ir A. Ramoliņš.

Bezdibeņa malā

SIA Stiga RM pērnā gada neto apgrozījums, pēc uzņēmuma īpašnieka sacītā, ir 24,5 milj. eiro, nodarbināti 238 strādājošie, un nodokļos samaksāti 1,8 milj. eiro. «Tas nozīmē, ka teju 40 milj. investīcijas, kas ieguldītas, lai reanimētu bērza saplākšņa ražošanu Kuldīgā, nonāks ūtrupē, 238 darbinieki kļūs par bezdarbniekiem, » uz jautājumu, ko nozīmēs situācija, ja uzņēmums tiks izslēgts no PVN maksātāju reģistra, atbild A. Ramoliņš. Viņaprāt, ja Latvijas valstij nav vajadzīgi nodokļu maksātāji, tad to arī vajag skaidri un gaiši visiem pateikt. «Ceru uz jaunās VID vadītājas iesaistīšanos šī dīvainā gadījumā atrisināšanā, bet nedomāju, ka šādi precedenti, un tādu, šķiet, nav maz, varētu veicināt investoru vēlmi ieguldīt Latvijā,» tā A. Ramoliņš.

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Tevi varētu interesēt
2019. gada 07. marts plkst. 15:50

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde šī gada martā...

2019. gada 06. marts plkst. 12:59

Līdz trešdienai iesniegtas 270 032 gada ienākumu deklarācijas par 2018.gadu, bet, ņemot...

2019. gada 06. marts plkst. 6:05

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme izvērtēs VID iepirkuma rezultātus...

2019. gada 01. marts plkst. 16:29

Valsts ieņēmumu dienestā (VID) 1.martā līdz plkst. 16 kopā iesniegtas 66 498...

2019. gada 01. marts plkst. 14:59

1.martā sākusies gada ienākumu deklarāciju iesniegšana Valsts ieņēmumu dienestā, kuru daļa cilvēku...

Nepalaid garām

Restorānu nedēļas projekts lielu peļņu nenes, toties izvelk cilvēkus no mājām iepazīt...

Šodien Dienas Bizness rīkotajā preses konferencē par jaunāko izdevumu Miljonārs tika atklāti Latvijas...

No stacionāro fotoradaru sodiem valsts budžetā patlaban tiek iegūts mazāks finansējums nekā...

Vecie dēļi iegūst otro dzīvi SIA AW Latvia ražotajās mēbelēs un sienu...

Reizi mēnesī pie veikala «Preces no Vācijas» vērojama mūsdienām netipiska aina -...

«Mēs pārejam uz iknedēļas drukātā izdevuma formātu. Izmaiņas Dienas Biznesā ir vajadzīgas....

No šīs sadaļas
2019. gada 04. aprīlis plkst. 8:19

Nodokļu administrācijai būs tiesības uzņēmumu izslēgt no PVN maksātāju reģistra, ja nodokļu...

2019. gada 03. aprīlis plkst. 21:45

Galvenā redaktore Līva Melbārzde savā nedēļas komentārā izstāsta 10 svarīgākās lietas, kas...

2019. gada 01. aprīlis plkst. 15:49

Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūras prokurors tiesai nodevis krimināllietu,...

2019. gada 29. marts plkst. 12:13

Lai mazinātu automašīnu zādzību skaitu Latvijā, ir sagatavoti un otrajā lasījumā Saeimā...

2019. gada 27. marts plkst. 12:02

Beļģijas parlaments atbalstījis likumprojektu par velosipēdu, tostarp e-velosipēdu, pārdošanas...

2019. gada 26. marts plkst. 12:06

Dēvējot tās par «Valsts ieņēmumu dienesta (VID) represijām pret iedzīvotājiem», kuru īpašumi...

2019. gada 25. marts plkst. 11:52

Ministru kabinets pirmdien ārkārtas sēdē neatbalstīja papildu līdzekļu piešķiršanu 2019.gada...

2019. gada 22. marts plkst. 7:37

Galvaspilsētas nākamā gada budžets plānots ar vairāk nekā 110 milj. eiro deficītu;...

2019. gada 21. marts plkst. 16:59

Gan Latvijā, gan Lietuvā un Igaunijā MVU sektora uzņēmēji sektorā ir vienisprātis:...

2019. gada 21. marts plkst. 7:46

Latvijas nodokļu maksātājam grib dot iespēju atbrīvoties no relatīvi nelielām parādsaistībām...