Ekonomika

Zviedrija var pierādīt, ka iespējams arī cits ceļš

Jānis Šķupelis, 05.05.2020

Foto: REUTERS/SCANPIX/LETA

Cīņa ar pandēmiju lielā daļā pasaules nākusi komplektā ar ekonomiku pievēršanos.

Eirozonai tas nozīmējis, ka šā gada pirmajā pusgadā varētu tikt pazaudēti iepriekšējie septiņi gadi ar tautsaimniecības pieaugumu, liecina, piemēram, "Bloomberg" veiktā ekonomistu aptauja. Ilgstoši ekonomikas turēt ciet nevar, jo tas rada bezgala daudz citu risku. Šobrīd uzmanība daudzviet pārslēgusies uz ierobežojumu atcelšanu un tautsaimniecību restartēšanu

Ir gan atsevišķas valdības, kas tomēr neizlēma aizslēgt savas tautsaimniecības. Eiropā citu ceļu izvēlējusies iet Zviedrija, kura kariņā ar pandēmiju pamatā aprobežojusies ar valdības vadlīnijām par distancēšanos un rekomendācijām iedzīvotājiem pašiem būt atbildīgiem, nevis stingru likumu ieviešanu, kas bloķētu būtisku daļu tautsaimniecības.

Tas nozīmē, ka šajā valstī skolu, bāru, veikalu un sporta zāļu durvis palikušas vaļā. Lai arī jebkādi secinājumi var būt pāragri, tas pēc šī visa, iespējams, nozīmēs mazāk traumētu Zviedrijas tautsaimniecību. Katrā ziņā uz milzīgo pasaules ekonomikas sarežģījumu fona šāds Zviedrijas precedents izpelnījies ļoti lielu interesi un bieži vien – arī visai asu kritiku.

"Mēs nesakām cilvēkiem, lai paliek mājās," "Reuters" norādījusi Zviedrijas Sabiedrības veselības aģentūras vadība.

Visu rakstu lasiet 5. maija žurnālā "Dienas Bizness".

Abonējiet, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās.

Komentāri

Pievienot komentāru