Naftas un naftas produktu cenas pasaulē turpina jūlijā iesākušos kāpumu, un to visvairāk ietekmējuši pozitīvi ASV makroekonomiskie rādītāji, bažas par finanšu problēmām eirozonā, viesuļvētru sezonas tuvošanās Atlantijas okeānā, naftas produktu krājumu samazināšanās ASV un naftas pārstrādes rūpnīcas slēgšana Kalifornijā, skaidro Statoil Fuel & Retail Latvia degvielas kategorijas vadītājs Kaspars Skrābāns.

Pēc straujā naftas un naftas produktu cenu pieauguma šā gada pirmajos četros mēnešos sekoja cenu kritums, kas turpinājās līdz jūnija beigām. Tobrīd tonna benzīna Eiropas biržā maksāja ap 920 ASV dolāru, bet dīzeļdegvielas cena bija ap 850 dolāri par tonnu, norāda K. Skrābāns.

Šobrīd cenas ir sasniegušas ievērojami augstāku līmeni – benzīna cena sasniegusi teju 1050 ASV dolārus par tonnu, bet dīzeļdegvielas cena – aptuveni 970 ASV dolārus par tonnu.

Vienlaikus ar naftas produktu cenu kāpumu ir palielinājies arī ASV dolāra kurss pret eiro un pret latu – jūnija beigās viens ASV dolārs maksāja aptuveni 56 santīmus, bet šobrīd kurss ir 56,7 santīmi. Jūlija otrajā pusē bija vērojama kursa paaugstināšanās līdz 58,2 santīmiem.

Jau vēstīts, ka mēneša laikā Latvijā palielinājusies deflācija – vidējais cenu līmenis degvielai pēdējā mēneša laikā ir sarucis par 1,7%, bet autotransportam – par 0,8%, savukārt cenas ir kāpušas pasažieru transportam (+4,4%).

Trešdienas pēcpusdienā Latvijā Statoil pilna servisa degvielas uzpildes stacijās (DUS) 95. markas benzīns maksāja 0,989 Ls par litru, 98. markas benzīns – 1,019 Ls par litru, bet dīzeļdegviela – 0,959 Ls par litru. Savukārt Lukoil DUS Rīgā trešdienas pēcpusdienā 95. markas benzīns maksāja 0,992 Ls par litru, 98. markas benzīns – 1,022 Ls litrā un dīzeļdegviela – 0,962 Ls litrā.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra