Biznesa portāls Db.lv piedāvā piektdienas mini interviju sēriju. Katru nedēļu kāds no uzņēmējdarbības vides pārstāvjiem sniedz atbildes uz jautājumiem - gan nopietniem, gan arī personīgākiem.

Uz jautājumiem šonedēļ atbild SIA Zemgus LB valdes priekšsēdētājs Ervīns Lasmanis. Uzņēmums dibināts 2000. gada 6. novembrī, pamatdarbība – poligrāfijas pakalpojumu sniegšana. «Esam salīdzinoši jaunu cilvēku komanda. Inovatīvi, balstīti uz attīstību, katru gadu investējam jaunās tehnoloģijās un cilvēkresursu izglītošanā. Komanda ir tā, kas mūsu uzņēmumam ir lielākais un nozīmīgākais pamatlīdzeklis. Es esmu viņu rokās kā instruments, kas tikai piepalīdz attiecīgās situācijās,» stāsta E. Lasmanis.

- Kāpēc Jūs strādājat šajā uzņēmumā/nozarē?

Tas viss radās diezgan interesanti, mācījos 1.kursā LU, paralēli strādāju par pārdošanas aģentu- tekstilgalantērijas fabrikā. Tajā laikā mans vecākais brālis strādāja tipogrāfijā par iespiedēju - līdz ar to bija neliela saprašana par tipogrāfiju kā tādu. Man iepatikās šis process. Brālis zināja drēbi - kā sašūt. Es - kā 1.kursa LU ekonomikas un vadības fakultātes students, mācēju rēķināt, salikām bildi kopā un sanāca tipogrāfija.
 
- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto nozari un Latvijas valsti kopumā?

Esmu priecīgs un pateicīgs, ka dzīvoju Latvijā, šeit izbaudām visus četrus gadalaikus - fantastiski. Esot prom no Latvijas ilgāk par divām nedēļām, sāk jau vilkt mani uz mājām.

Apbēdina, ka mūsu valsts administratīvais aparāts strādā ar partizāna mārketinga principu (draugs draugam utt.), nozare nav sakārtota publisko iepirkumu veikšanai - ir vajadzīgi tīri tehniski noteikumi visiem vienādi un skaidri, ko ir izstrādājusi, teiksim, Poligrāfijas asociācija.

Internets ar jaunajām tehnoloģijām mūsu nozarei ņem nost darbu (grāmatas, reklāmas lapas utt.), bet tajā pašā laikā, protams, internets sniedz ļoti daudz priekšrocību, kuras mēs izmantojam darba procesa ātrākai darbībai.

Iepriecina, ka spēcīga reklāma ir drukāta reklāma, kas tieši virzīta uz produkta lietotāju. Drukāta grāmata - tas ir process, tā ir bauda rokām, acīm un degunam. Drukātais iepakojums pastāvēs vienmēr, kamēr būs, ko pakot.

Mūsu nozare kā tāda attīstās ļoti strauji, it sevišķi digitālā druka (ciparu formāts), ofseta druka mazām tirāžām tiek aizstāta ar digitālo druku, kurai mūsu uzņēmums pēdējo gadu laikā ir pievērsis lielāku uzmanību.

- Kas Jūs iepriecina un kas Jūs apbēdina, kad raugāties uz Jūsu pārstāvēto uzņēmumu?

Iepriecina, ka mākam saimniekot kā labi saimnieki. Katru gadu mūsu apgrozījuma rādītāji pieaug - 2014.gadā palielinājām kopējo apgrozījumu par 27%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu.

Veiksmīgi piesaistām Eiropas finansējumu atsevišķiem projektiem.

Mums ir ne tikai labākie darbinieki, bet arī viena no labākajām ventilācijas un apkures - rekuperācijas sistēmām Rīgā, pateicoties Eiropas līdzfinansējumam.

Apbēdina? Laikam jau nekas, ja braucu katru rītu uz darbu ar smaidu.

- Vai Jūs un Jūsu pārstāvēto uzņēmumu var atrast interneta sociālajos tīklos un sociālajos portālos? Kāpēc – jā vai nē?

Mūsu uzņēmums pozicionē sevi Facebook un draugiem.lv. Man kā uzņēmējam šķiet, ka 21. gadsimts nav iedomājams bez sociālajiem tīkliem.
 
- Vai darbinieku trūkumu izjūtat?

Kvalificēts darbaspēks Latvijā, es domāju, ka tā nav problēma tikai poligrāfijas nozarei.

Latvijas poligrāfijas asociācija roku rokā strādā ar Rīgas Valsts tehnikumu (RVT), palīdzot ar padomu un uzrunājot vietējos poligrāfijas uzņēmumus atbalstīt poligrāfijas izglītību ar saviem tehniskajiem līdzekļiem (prakses vietas uzņēmumos). Mūsu uzņēmums dod vietas praktikantiem, un šad un tad izaug lietas koks. Tad arī mēģinām pēc prakses piedāvāt darbu pie mums.

-  Kas jāņem vērā cilvēkam, kurš vēlas strādāt Jūsu pārstāvētajā uzņēmumā? 

Pozitīvisms it visā - pasmaidīt arī par savām neveiksmēm, nekad neapstāties pie paveiktā, saprast ka komandā mēs spējam paveikt visu.

- Kādi ir uzņēmuma tuvākie un tālākie mērķi?

Tuvākais mērķis - sasniegt pirmo poligrāfijas septītnieku - gan apgrozījuma, gan ražošanas iekārtu ziņā - Latvijā.

Tālākais mērķis - būt sociāli vēl atbildīgākam uzņēmumam, par ko lepojas ne tikai mūsu darbinieki, bet arī mūsu valsts.

- Pastāstiet par savu ceļu uz pašreizējo amatu un to, kāds bija Jūsu pirmais darbs?

Pats sākums 18 gadu vecumā bija Polija, Lietuva, šad un tad Vācija. Importēju uz centrālo tirgu rūpniecības preces (man bija vairākas punktu vietas Centrāltirgū).

- Kā un kad radies Jūsu pārstāvētā uzņēmuma nosaukums un logo?

1995.gadā, kad LR likumdošana paredzēja, ka tirdzniecības vietas ir jāaprīko ar kases aparātiem, vajadzēja uzņēmuma nosaukumu, un tad radās doma par Zemgus (no latīņu valodas - zemes dēls). Padomāju - būšu savas zemes kārtīgs zemes dēls.

Logo uzzīmējām 2000.gadā, kad atvērām tipogrāfiju. Pie mums sāka strādāt mākslinieks Raimonds Vindulis - paldies arī viņam par ieguldīto darbu Zemgusā, viņš arī izpildīja māksliniecisko pusi logo.

Logo Z burts ar garo kāju vērsts uz augšu - ar domu, ka uzņēmums nekad nepārstās augt un sasniegt arvien augstākas virsotnes.

- Atklājiet kādu faktu, kuru mūsu lasītāji, iespējams, vēl nezina par Jūsu pārstāvēto uzņēmumu.

Zemgus ir sava MTB kalnu divriteņu komanda, kas piedalās visās SEB Igo Japiņa sporta aģentūras rīkotajās kalnu divriteņu sacensībās.
 
- Kādas izmaiņas likumdošanā Jūs vēlētos redzēt?

Atstāt mikro uzņēmuma nodokli 9% līmenī, lai jaunie uzņēmēji spētu noturēties virs ūdens. Man šķiet, ka ar valdes locekļu lielo atbildību pret valsti, kas stājusies spēkā ar 2015.gada 1.janvāri, tas ir ļoti riskanti no valsts puses - pazaudēt uzņēmumus, kas sāks lielos ražošanas projektus pārcelt uz kaimiņu zemi, vai likt valdes locekļu vietā cilvēkus, kas to var atļauties.

- Vai ir kas tāds, kas Jūs pēdējā laikā ir patiesi pārsteidzis – patīkami vai nepatīkami?

Mana vecākā meita, kas spēlē saksofonu un ieguva 3.vietu savā vecuma grupā valstī. Praktiski no viņas puses tas iegūts caur uzcītību un smagu darbu. Jo muzikāls talants mūsu ģimenē nav nevienam.

- Kurš ir Jūsu mīļākais ēdiens un dzēriens?

Mans mīļākais ēdiens - marinētas baravikas, dzēriens - alus ar b vitamīnu pēc 50 km garas distances pieveikšanas SEB sacensībās.

- Kura grāmata/filma/personība ir uz Jums atstājusi vislielāko ietekmi – profesionāli un personīgi?

Grāmatas pēdējā laikā reti sanāk palasīt, kādreiz daudz esmu lasījis autobiogrāfijas. Ejot cauri tipogrāfijai, pārcilāju, ja kaut kas ir nonācis pie mums, bet pēdējā, ko atceros izlasījis par biznesa attīstību-sevis pilnveidošanu - Robins Šarma, Mūks, kurš pārdeva savu Ferrari. Mūsu tipogrāfijā drukāja šai grāmatai vākus.

Vai lika aizdomāties par dzīves procesiem? Varbūt nedaudz smadzenes jau kaut ko uzsūc - vajadzīgo atstāj, pārējo aizmirst.
Esmu darbos no 8.00-20.00, un pēc tam vēl jāmēģina saglabāt fizisko formu ar treniņiem.

Bērnībā esmu izlasījis visas Brīnumzemes grāmatas - tas laikam arī atstājis pozitīvu ietekmi uz visām lietām.

- Kur un kā vislabāk atpūsties pēc darba un smelties enerģiju?

Patīk atpūsties aktīvi, slēpoju gan ar kalna, gan distanču slēpēm, braucu ar riteni, spēlēju futbolu. Futbolu spēlēju jau no pamatskolas 1.klases, nekāds spīdošs futbolists no manis nesanāca, bet komandas spēli iemācījos, tas arī palīdz dzīvē. Fiziskā aktivitāte atbrīvo prātu un sakārto domas.

- Kā, Jūsuprāt, vislabāk iztērēt loterijā laimētus 10 tūkstošus eiro?

Labs jautājums. Es domāju, ka noteikti ieguldītu bērnu izglītībā.

- Izstāstiet, lūdzu, savu mīļāko anekdoti vai kādu smieklīgu/interesantu atgadījumu no dzīves/darba.

Mūsu uzņēmumam juridiska persona bija parādā par pakalpojumiem prāvu naudas summu. Biznesa zelta likums - labāk zīle rokā nekā mednis kokā. Vienojāmies ar juridiskās personas valdes locekli, ka parāds tiks daļēji aizstāts ar valdes locekļa personīgo ieguldījumu.

Es nevarēju iedomāties, kā mūsu valsts aparāts, ja negodīgais uzņēmējs pārzina nianses, uz kurām uzspiest, var sākt strādāt pret godīgu uzņēmēju, kas ir labticīgs savos uzskatos. Paldies Dievam, mūsu valsts tiesu sistēma sprieda godīgu spriedumu - tas man bija interesants, nervus kutinošs, pamācošs gadījums.

- Jūsu novēlējums db.lv lasītājiem.

Esiet pozitīvi un lasiet DB.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra