Pakalpojumi

Bērnu smaidus iemūžina jau 14 gadus

Monta Glumane, 07.02.2020

Gundars Bergs

Foto: publicitātes

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Pievienot komentāru

Šogad apritēs 14 gadi, kopš SIA "Berga foto pakalpojumi" sniedz foto pakalpojumus mācību iestāžu audzēkņiem, un 16 gadi, kopš tirgū ir pazīstama "Berga foto" preču zīme.

"Berga foto" izveidotājs, fotogrāfs Gundars Bergs biznesa portālam db.lv stāsta: "Ideja radās ilgstoši darbojoties šajā sfērā kā darbiniekam citu uzņēmumu paspārnē. Biznesā tā ir ierasta prakse, kad ar laiku izkristalizējas savs skatījums uz to, kādu gribētu redzēt šo pakalpojumu. Arī es nebiju izņēmums un, pēc pavadītiem 10 gadiem šajā nozarē, ar domubiedriem nolēmām uzsākt lietu ar citādāku, svaigāku skatījumu.

Tobrīd mērķis bija iekarot savu vietu un noturēties. Par prioritāti tika izvirzīta uzņēmuma attīstība, ieguldījumi tehnoloģijās, kā arī jaunu produktu radīšana."

Laika gaitā no neliela uzņēmuma "Berga foto" kļuvis par vienu no lielākajiem foto pakalpojuma sniedzējiem Latvijā, nodarbinot vairāk nekā 30 darbiniekus.

Tradicionāli uzņēmums piedāvā pieprasītākos foto pakalpojumus mācību iestāžu audzēkņiem - grupas foto, dažāda stila portretus un draugu foto.

"Šķiet tik ilgi, cik pastāv fotogrāfija, ir pazīstama arī grupu foto, kas arī ir pieprasītākais produkts. To vērtība pieaug līdz ar gadiem, jo ļauj atsaukt atmiņā kādu savas dzīves posmu. Skolā pavadītais laiks ir brīnišķīgs, tomēr, gadiem ejot, sāk piemirsties klasesbiedri un fotogrāfija ir neaizvietojama vēstures liecība," komentē G. Bergs.

Viņaprāt, salīdzinot ar 90. gadu sākumu, kad uzņēmums sāka darboties šajā nozarē, vispārējā digitalizācija ir veikusi iespaidīgu attīstību foto industrijā. Arī skolu fotogrāfijās tas ir ienesis daudz jauninājumu.

Foto attēla iegūšana digitālā formātā ļauj to apstrādāt, uzlabojot attēla kvalitāti, kā arī pielietot dažādus efektus. Tāpat jāpiemin e-komercijas straujā attīstība, kas patērētājam ļauj ērtāk izvēlēties sev tīkamo produktu e - veikalā.

Arī "Berga foto" kā pakalpojuma sniedzējiem tas ir būtiski ļāvis palielināt piedāvāto produktu klāstu. Pašlaik apgriezienus uzņem tieši e - veikala darbība, tomēr vēl joprojām saglabājas samērā liels pieprasījums pēc tradicionāli izdrukātiem fotogrāfiju komplektiem, ko arī uzņēmums domā turpināt piedāvāt.

Pēc G.Berga domām, foto pakalpojumu sniegšana mācību iestādēs ir samērā specifiska. Tā prasa ne tikai prasmes fotografēt, bet arī spēju pielāgoties mācību iestādes darba ritmam, netraucējot tās darbību, kā arī jāievēro daudzi citi nosacījumi. Lai to izpildītu, uzņēmumiem, kas domā strādāt šajā vidē, ir jāveic nopietni sagatavošanās darbi.

"Tāpat jāpiemin, ka Latvijas tirgus ir relatīvi mazs un, lai tajā noturētos, ir jāiegulda daudz darba un līdzekļu. Kādreiz bija daudz privāto fotogrāfu, kas sniedza savus pakalpojumus, bet, ejot laikam, mācību iestādes ir izvēlējušās uzņēmumus, kuri specializējas tieši darbam mācību iestādēs. Konkurence būtiski nemainās, ja nu vienīgi kāds no spēlētājiem aiziet un cits nāk vietā. Svarīga ir spēja pielāgoties tirgus prasībām, kas arī ir noteicošais faktors cīņā par klientu. Jau kopš uzņēmuma dibināšanas mūsu sīvākie konkurenti ir "Mārītes foto kompānija", kura līdzīgi kā mēs, tirgū jau ir ievērojamu laiku," atklāj G.Bergs.

Vaicājot, kā starp foto kompānijām tiek sadalīti klienti,G.Bergs norāda: "Klienti netiek dalīti. Tā būtu konkurences kropļošana. Nekādas vienošanās uzņēmumu starpā nekad nav notikušas. Mēs piedāvājam savus pakalpojumus visām Latvijas mācību iestādēm un dodamies pie ikviena, kurš ir izteicis vēlēšanos izmantot mūsu pakalpojumus."

Visbiežāk "Berga foto" klienti ir skolas un bērnudārzi. Uzņēmums koncentrē savu darbību uz šo jomu un tas prasa ievērojamus resursus, lai noturētu nepieciešamo pakalpojuma līmeni. Līdz ar to "Berga foto" neplāno virzīt attīstību citās jomās.

Vaicājot, kā veidojas fotogrāfijas cena, G.Bergs pauž: "Šis jautājums vienmēr ir aktuāls arī patērētājiem, kuri ik pa brīdim jautā – kāpēc fotogrāfiju cenas ir tik lielas, ja es varu izgatavot bildi, jau sākot no 0,10 centiem/gab.

Fotogrāfiju izdruka ir pēdējais, kas tiek darīts garajā tās sagatavošanas procesā. Fotogrāfa pakalpojums ir un vienmēr būs cilvēka izpildīts. To nav iespējams automatizēt, ja runa ir par profesionālu foto. Līdz ar to katra faila sagatavošana drukai, sākot no nofotografēšanas brīža, prasa cilvēka darbu un tas, kā zināms, ir visdārgākais pakalpojums. Turklāt darba procesā ir nepieciešams attiecīgs ekipējums, dažādas ierīces, programmatūra un arī e - veikala administrēšana, elektronisko norēķinu nodrošināšana, kas prasa ievērojamus līdzekļus. Strauji attīstoties tehnoloģijām, jāveic regulāri ieguldījumi iepriekšminētās ražošanas bāzes atjaunināšanā. Būtiska izmaksu sastāvdaļa ir arī transports un ar to saistītās izmaksās, jo mēs dodamies pie klientiem visā Latvijā. Protams arī nodokļi ir daļa no izmaksām," skaidro G.Bergs.

Fotogrāfs norāda, ka "Berga foto pakalpojumi", pēc publiski pieejamiem datiem, 2018.gadā bija lielākie kopējie nodokļu maksājumi starp visiem uzņēmumiem, kas sniedz foto pakalpojumus mācību iestādēs.

"Mēs vienmēr esam bijuši un būsim par kvalitatīvu pakalpojumu sniegšanu un servisu. Vēlamies piedāvāt tikai labu un oriģinālu produktu. Tas ir vislielākais izaicinājums, ņemot vērā to, ka viena bērna fotografēšanai mācību iestādē tiek atvēlēts ļoti mazs laika sprīdis salīdzinājumā ar darbu studijā. Būsim atklāti - tas ne vienmēr izdodas un nav neviena ideāla šāda veida pakalpojuma sniedzēja, tādēļ mūsu ambiciozais mērķis ir sasniegt iespējami labāku rezultātu," atklāj G.Bergs.

Uz jautājumu, vai uzņēmuma sniegtie pakalpojumi būs pieprasīti arī nākotnē, fotogrāfs atbild: "Par to, protams, nevar būt drošs neviens. Skaidrs ir tikai tas, ka bērni dzims un noteikti apmeklēs bērnudārzus un skolas. Līdz ar to arī vecāki vēlēsies kvalitatīvus foto saviem bērniem."