«Sievietēm, kuras ieņem atbildīgus amatus, ir jābūt vienlīdzīgām iespējam ar vīriešiem, nezaudējot savu seksualitāti un reproduktīvās tiesības,» starptautiskajā konferencē Sieviešu ekonomiskās iespējas un ilgtspējīga attīstība - no izaicinājumiem līdz kopīgiem panākumiem sacīja eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

«Tad, kad mācījāmies augstskolā, pasniedzējs mums teica, ka mēs lieki aizņemam vietas, jo izglītība būtu noderīgāka vīriešiem, tāpēc ka meitenes tāpat apprecēsies un radīs bērnus. Mēs, vairākas meitenes, doktorantūrā palikām stāvoklī, un viss izdevās tāpat,» skaidroja V. Vīķe-Freiberga.

Viņa savā runā uzsvēra daudzpusīgus dzimumu vienlīdzības aspektus un aicināja vecākus izglītot savus bērnus par vienlīdzības jautājumiem. Tāpat eksprezidente norādīja, ka nepieciešama īpaša likumdošana, kas aizstāvētu sievietes reproduktīvajā periodā.

Konferences atklāšanā piedalījās Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, kura pauda viedokli, ka sieviešu mērķis nav kļūt pārākām pār vīriešiem, bet gan iegūt vienlīdzīgas tiesības visās jomās. «Daudzas sievietes joprojām saskaras ar šķēršļiem, nodrošinot sevi un savus apgādājamos ar iztiku. Visa pamatā ir izglītība, kas dod izvēles iespējas, tā ir vērtība, ko nekad nevar atņemt,» sacīja I. Mūrniece.

Pasākuma dalībniekus ar video uzrunu sveica arī Eiropas Savienības (ES) Augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Federika Mogerīni (Federica Mogherini).

ES Starptautiskās sadarbības un attīstības komisārs Nevens Mimika (Neven Mimica) norādīja: «ES ir pasaulē lielākais donors, un līdz ar to tai ir būtiska loma iespēju nodrošināšanā sievietēm un meitenēm, un mēs esam apņēmības pilni stiprināt centienus šajā jomā. Tādēļ šobrīd izstrādājam jaunu Dzimumu rīcības plānu attīstības sadarbībai.»

N. Mimika uzsvēra arī to, ka Dzimumu rīcības plānam jākļūst vairāk par rīcību, nekā par plānu, īstenojot nospraustos mērķus realitātē.

ES sadarbojas ar daudzu partnervalstu vadībām, lai uzlabotu sieviešu stāvokli sabiedrībā, piemēram nodrošinot labāku izglītību meitenēm vai atbalstot programmas, kas sniedz iespējas sievietēm, piemēram, piekļuvi mikrokreditēšanas programmām.

Attīstības ietvarā pēc 2015. gada, ES paredz atbalstīt patstāvīgu mērķi nodrošināt dzimumu līdztiesību un iespējas visām sievietēm un meitenēm.

Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa-Lukaševica norādīja, ka vienlīdzīgu tiesību nodrošināšana sievietēm varētu labvēlīgi ietekmēt iekšzemes kopproduktu (IKP) daudzās valstīs. «Ja sievietēm tiktu nodrošināts tikpat daudz darba vietu kā vīriešiem, IKP attīstības valstīs varētu palielināties par 13%. Ja, piemēram, Āfrikā sievietēm būtu tās pašas tiesības uz zemi un mikrokredītiem kā vīriešiem, kopējais IKP varētu palielināties pat par 20%. Prakse rāda, ka, palielinot meiteņu skaitu skolās par 10%, IKP valstī var palielināties par 3%,» sacīja Z. Kalniņa-Lukaševica.

Pirmdien, 2. martā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika starptautiska konference Sieviešu ekonomiskās iespējas un ilgtspējīga attīstība - no izaicinājumiem līdz kopīgiem panākumiem. Tajā tika diskutēts par risinājumiem vienlīdzīgu iespēju un tiesību nodrošināšanai sievietēm, kā arī par ekonomiskajiem resursiem sieviešu potenciāla atklāšanai.

Diskusijās piedalījās augsta līmeņa pārstāvji no ES institūcijām un dalībvalstīm - Nīderlandes, Itālijas un Lielbritānijas. Tāpat konferencē uzstājas pārstāvji no privātā sektora, starptautisko nevalstisko organizāciju eksperti, dažādu delegāciju pārstāvji un studenti.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra