Empyrio SIA, Latvijas tehnoloģiju uzņēmums, izmantojot saņemto Norvēģijas finansējumu, ir noslēdzis iespaidīgu projektu notekūdeņu lieko dūņu pārstrādes jomā. Projekts noslēdzās ar veiksmīgiem Jūrmalas notekūdeņu attīrīšanas stacijā uzstādītās pilotiekārtas testiem. Projekts nodemonstrēja revolucionārās tehnoloģijas efektivitāti notekūdeņu attīrīšanas procesa blakusprodukta – lieko dūņu - pārstrādē uz vietas. ŠĪ tehnoloģija ir īpaši piemērota maziem un vidējiem objektiem.
No globālas problēmas līdz risinājumam
Empyrio izstrādātā tehnoloģija ir potenciāli spējīga revolucionizēt notekūdeņu dūņu apsaimniekošanu visā pasaulē. Pašlaik mazām un vidējām attīrīšanas stacijām, kuras apkalpo apdzīvotas teritorijas ar no 20 000 līdz 200 000 cilvēkiem, notekūdeņu lieko, mehāniski atūdeņoto dūņu izvešana rada būtisku izaicinājumu. Tehnoloģijas, kuras parasti var atļauties šāda lieluma pašvaldības, ir videi kaitīgas, bet pilnvērtīgākas tehnoloģijas ir pārāk dārgas. Šī segmenta attīrīšanas stacijas kopumā attīra būtisku daļu no visiem pasaules notekūdeņiem, un tām nākas risināt nopietnu jautājumu, ar kuru saskaras daudzas kopienas visā pasaulē.
EMPYRIO izstrādātā risinājuma pamatā ir inovatīvs, patentēts divstadiju process, kas ietver mehāniski atūdeņotu notekūdeņu lieko dūņu žāvēšanu un sekojošu dziļāku termisku pārstrādi. Dūņu pārstrāde uz vietas notekūdeņu attīrīšanas stacijās ļauj izvairīties no augstām loģistikas izmaksām, kas saistītas ar transportēšanu, un novērš nepieciešamību dūņu utilizācijai izmantot lauksaimniecības zemes, tādā veidā piesārņojot augsni un radot riskus visai barības ķēdei. Termiskās notekūdeņu dūņu pārstrādes rezultātā iegūtais produkts ir ar augstu fosfora saturu, kuru tālāk pārstrādājot, var iegūt izejvielas minerālmēslojuma ražošanai. Pateicoties tam, Empyrio risinājums nodrošina ieguvumus gan no vides, gan ekonomikas viedokļa.
„Šodien, tā vietā, lai pārstrādātu dūņas tieši savā teritorijā, mazās notekūdeņu attīrīšanas stacijas bieži vien tās transportē uz lauksaimniecības laukiem vai lielām sadzīves atkritumu sadedzināšanas iekārtām. Pārstrādāšana uz vietas ir daudz izdevīgāka, jo īpaši tāpēc, ka šāda veida atkritumi sastāv no 80% ūdens, kas būtiski ietekmē loģistikas izmaksas", saka Aleksandrs Beļskis, Empyrio valdes loceklis.
Partnerība veicina caurspīdību
2022 gadā Empyrio SIA saņēma finansiālu atbalstu no Norvēģijas finanšu instrumenta, kas ļāva īstenot projektu Nr. NP-2022/16 "Kompaktas sistēmas prototipa izstrāde notekūdeņu dūņu utilizācijai". Sadarbībā ar starptautisko partneri Antec Biogas AS projekts tika vērsts uz prototipa izstrādi un testēšanu notekūdeņu dūņu termiskai pārstrādei, izmantojot Empyrio tehnoloģiju reālā darbības vidē. Projekts tika īstenots Norvēģijas finansējuma mazo dotāciju programmas "Zaļo inovāciju un informācijas un komunikācijas tehnoloģiju produktu attīstība" ietvaros, deklarējot "Kopā strādājam zaļai, konkurētspējīgai un iekļaujošai Eiropai". Projekta budžets bija 274 275,00 eiro, ar Norvēģijas finansējuma dotāciju apjoms 109 572,86 eiro (47%) un valsts finansējum apjoms 19 336,39 eiro.
Projekts tiks svinīgi noslēgts gala pasākumā, kas paredzēts 30. aprīlī plkst. 12:00 Jūrmalas notekūdeņu attīrīšanas stacijā. Lai reģistrētos pasākumam, interesenti ir aicināti aizpildīt veidlapu vietnē:https://forms.gle/5NBWprXTiDsbnZCJ7(pasākumā var piedalīties ierobežots skaits dalībnieku).
Empyrio ir inovatīvs tehnoloģiju uzņēmums ar galveno biroju Rīgā, Latvijā, kurš bija izveidots ar starptautiskās zinātnes komercializācijas platformas Commercialization Reactor palīdzību un dibināts 2018. gadā pieredzējušu menedžeru un zinātnieku vadībā, kuru aizraušanās ir ilgtspējīgas tehnoloģijas. Uzņēmums radās kā atbilde uz izaicinājumiem, ar kuriem saskaras mazākas notekūdeņu attīrīšanas stacijas, cenšoties panākt efektīvu, ekonomiski izdevīgu un ilgtspējīgu notekūdeņu dūņu apsaimniekošanu. Uzņēmumu vada Aleksandrs Beļskis, kurš ieņem valdes locekļa amatu.