Ņemot vērā koronavīrusa izraisīto krīzi un tās ietekmi uz vīna nozari, Eiropas Komisija 7.jūlijā pieņēma papildu ārkārtas pasākumu kopumu šīs nozares atbalstam.
Vīna nozare ir viena no vissmagāk skartajām lauksaimniecības pārtikas nozarēm, jo visā ES strauji mainījās pieprasījums un tika slēgti restorāni un bāri, un patēriņš mājās šo pieprasījumu nekompensēja.
Jaunie pasākumi ietver atļauju tirgus dalībniekiem uz laiku pašiem organizēt tirgus pasākumus, Eiropas Savienības ieguldījuma palielināšanu valsts atbalsta programmām vīna nozarē un avansa maksājumu ieviešanu par destilāciju un uzglabāšanu krīzes situācijā.
"Vīna nozare ir viena no tām nozarēm, ko visvairāk skārusi koronavīrusa krīze un ar to saistītie visā ES īstenotie ierobežošanas pasākumi. Komisijas pieņemtais pirmais tirgus pasākumu kopums jau ir sniedzis ievērojamu atbalstu. Tomēr neskaidrības saistībā ar krīzes mērogu ES un pasaules līmenī un rūpīga tirgus novērošana ir likušas mums ierosināt jaunu pasākumu kopumu vīna nozarē. Esmu pārliecināts, ka šie pasākumi ātri dos konkrētus rezultātus ES vīna nozarē un drīzumā nodrošinās stabilitāti," norāda Lauksaimniecības un lauku attīstības komisārs Janušs Vojcehovskis.
Daži no ārkārtas pasākumiem ir šādi:
- Pagaidu atkāpe no Eiropas Savienības konkurences noteikumiem: Tirgu kopīgās organizācijas regulas (TKO) 222. pants ļauj Komisijai noteikt, ka situācijās, kurās ir ievērojams līdzsvara trūkums tirgos, uz laiku var atkāpties no atsevišķu ES konkurences noteikumu ievērošanas. Tagad Komisija ir pieņēmusi šādu atkāpi vīna nozarē, kas ļauj tirgus dalībniekiem ne ilgāk kā 6 mēnešus pašiem organizēt un īstenot tirgus pasākumus savā līmenī, lai stabilizētu nozari un saglabātu iekšējā tirgus darbību. Piemēram, viņiem būs atļauts plānot kopīgas veicināšanas darbības, organizēt uzglabāšanu, ko veic privāti uzņēmēji, un kopīgi plānot ražošanu.
- Eiropas Savienības ieguldījuma palielināšana: Eiropas Savienības ieguldījums visos valsts atbalsta programmu pasākumos palielināsies vēl par 10 % un sasniegs 70 %. Iepriekšējais ārkārtas pasākums to jau palielināja no 50 % uz 60 %. Tas nodrošinās finansiālu atbalstu saņēmējiem.
- Avansa maksājumi par destilāciju un uzglabāšanu krīzes situācijā: Komisija ļaus dalībvalstīm nodrošināt tirgus dalībniekiem avansa maksājumus par notiekošām darbībām saistībā ar destilāciju un uzglabāšanu krīzes situācijā. Šie avansa maksājumi var segt līdz 100 % no izmaksām un ļaus dalībvalstīm pilnībā izmantot valsts atbalsta programmu līdzekļus šim gadam.
Papildus šiem vīna nozares atbalsta pasākumiem arī augļu un dārzeņu nozare gūs labumu no ES ieguldījuma palielināšanas (no 50 % uz 70 %) ražotāju organizāciju pārvaldītajām programmām. Tas ražotāju organizācijām nodrošinās lielāku elastību programmu īstenošanā.
Šie pasākumi papildina nesen pieņemto pasākumu kopumu, ar kuru, pateicoties elastībai, ko nodrošina tirgus atbalsta programmas, tika atbalstīta vīna nozare. Tas ietvēra, piemēram, ražošanas potenciāla kontroles instrumentu lielāku elastību, tā dēvēto priekšlaicīgas ražas novākšanas rīku un iespēju iekļaut jaunus pagaidu pasākumus, piemēram, vīna destilācijas uzsākšanu krīzes gadījumā vai atbalstu vīna uzglabāšanai krīzes situācijā.
Turklāt Komisija nesen izsludināja divus uzaicinājumus iesniegt priekšlikumus par veicināšanas programmām, kuru mērķis ir atbalstīt krīzes visvairāk skartās nozares, arī vīna nozari. Abi uzaicinājumi būs spēkā līdz 2020. gada 27. augustam.