Medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmums "Exonicus" izstrādā jaunu treniņu scenāriju individuālo aizsardzības līdzekļu izmantošanā.
"Exonicus" traumas simulatora individuālo aizsardzības līdzekļu izmantošanas treniņu scenārijs "Covid-19 PPE" māca secību, kā apģērbt un noģērbt individuālos aizsardzības līdzekļus. "Tradicionāli apmācības notiek grupā un izmanto reālus individuālās aizsardzības līdzekļus," skaidro Sandis Kondrāts, "Exonicus" līdzdibinātājs.
Šobrīd rīks ir publiski pieejams. S. Kondrāts spriež, ka šis scenārijs noderēs arī citām infekciju saslimšanām, kā arī, lai vingrinātos bioloģisko, ķīmisko un radiācijas slimnieku aprūpē.
"Virtuālā simulācija sniedz iespēju neierobežotu reižu skaitu individuāli trenēties aizsarglīdzekļu drošai lietošanai un saņemt tūlītēju atgriezenisko saiti par apgūtajām iemaņām vai pieļautajām kļūdām, neapdraudot pacientu," norāda Ieva Šlēziņa, Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra direktore. Viņas skatījumā simulācijas priekšrocība ir tās eksperimentālais raksturs - ir pierādīts, ka eksperimentējot pieaugušie iemācās labāk. Šajā situācijā būtiska ir arī attālināta piekļuve apmācībai - ņemot vērā epidemioloģisko situāciju, pēc iespējas jāierobežo kontakti klātienē un šobrīd klātienes mācības nav iespējamas. Tāpēc virtuālā realitāte un datorsimulācija kā attālināta mācību metode vienlaikus ir pieejama visiem interesentiem. Virtuālajā apmācībā arī netiek tērēti aizsarglīdzekļi, kas paredzēti lietošanai pacientu aprūpē.
Ideja par šādu risinājumu radās Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības tehnoloģiju centra komandai, kura marta sākumā vairākās Latvijas slimnīcās īstenoja simulācijas mācības, praktiski izvērtējot gatavību rīcībai Covid-19 gadījumā. Īstenoto aktivitāšu rezultātā tika identificēts, ka būtiski ir aktualizēt personāla zināšanas par individuālo aizsardzības līdzekļu drošu lietošanu. Savukārt hakatona "HackForce" laikā "Exonicus" izveidoja neformālu komandu un radīja plānu papildu funkcijai. Individuālo aizsardzības līdzekļu izmantošanas treniņš ir viens no "Exonicus" traumu simulatora "Trauma Simulator" scenārijiem.
Vaicāts, kas šobrīd notiek ar "Exonicus" pamatbiznesu, S. Kondrāts teic, ka uzņēmums turpina virzīt tirgū traumu scenārijus. Notiek pārrunas ar izplatītājiem un jaunu darījumu slēgšana ar esošajiem maksājošiem klientiem. Vissarežģītākais esot attālinātais darbs, kam uzņēmums aktīvi izmanto dažādus attālinātā darba instrumentus. viņš iepriekš darba dēļ daudz ceļoja un šobrīd priecājas, ka tas nav nepieciešams un biznesa attīstība iespējama attālināti. "Beidzot varu veidot savu personīgo dzīvi un uzlabot veselību, ko pamatīgi iedragā ceļošana un ar to saistītie negatīvie efekti," saka S. Kondrāts.
Db.lv jau rakstīja, ka medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmums "Exonicus" nodarbojas ar traumas simulatora "Trauma Simulator" attīstīšanu. Tas ir virtuālās realitātes neatliekamās medicīniskās palīdzības treniņu simulācijas rīks, kas mediķiem, ārstiem, veselības aprūpes speciālistiem un medmāsām palīdz apgūt prasmes un uzturēt sagatavotību sarežģītām situācijām. "Trauma Simulator" produkta pirmo versiju ir iegādājušies un palīdzēja izstrādāt ASV militārās medicīnas centrs "Madigan Army Medical Center".
Šī traumu simulatora mērķis ir risināt un uzlabot militāro mediķu gatavības pakāpi, jo militārās aktivitātes pasaulē samazinās un tāpēc samazinās arī neatliekamās palīdzības mediķu spējas, jo tās netiek izmantotas vai arī tiek izmantotas uz tradicionāliem treniņu manekeniem, kas nav reālistiski. Jaunuzņēmuma piedāvāto scenāriju klāsts varot būt neierobežots, kas dod mediķiem iespēju trenēties arī tādos gadījumos, kas realitātē notiek reti.
"Exonicus" ir ieguvis Aizsardzības ministrijas grantu, kas ļaus īstenot gadījuma izpētes publikāciju, kuru veiks Rīgas Stradiņa Universitāte (RSU) sadarbībā ar Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru un RSU Militārās medicīnas pētījumu un studiju centru. Tāpat šis grants ļaus papildināt traumas simulatoru ar vēl vismaz četriem traumu scenārijiem. Šobrīd produktā jau ir četri scenāriji. Kopumā uzņēmumam ir jāizstrādā 21 scenārijs, lai īstenotu visas iespējamās traumu variācijas, kas aprakstītas mācību grāmatā "Advanced Trauma Life Support".
Uzņēmuma līdzdibinātājs S. Kondrāts iepriekš norādījis, ka traumas simulācijas rīks ir apvērsums nozarē, jo pat mūsdienās ASV armijā neatliekamās palīdzības mācīšanās notiek uz manekeniem un lellēm fiziskā telpā. Dažreiz tiekot algoti aktieri, kuri tēlo, ka cieš sāpes. "Mūsu spēle identiskas situācijas rāda virtuālajā realitātē," viņš apgalvo.
Kopš 2016. gada komanda strādāja pie medicīnas izglītības produkta, kas izmantots arī zobārstniecības katedrā Vašingtonas Universitātē. Taču iestrādnes ir vēl senākas - projekta sākotnējie dibinātāji S. Kondrāts un Uldis Zariņš ir tēlnieki un viņi savā darbā vēlējās precīzi atveidot cilvēka anatomiju. Viņi ir izdevuši anatomijas grāmatu tēlniekiem. 2013. gadā viņi realizēja veiksmīgu pūļa finansējuma kampaņu vietnē "Kickstarter". Iepriekš projekts ir piesaistījis investīciju no "Imprimatur Capital", akseleratora "Startup Wise Guys", biznesa eņģeļiem, kā arī ir saņēmis "Horizon 2020" pirmās fāzes grantu 50 tūkstošu eiro apjomā anatomijas izglītības produkta attīstībai.
Kopumā uzņēmumā līdz šim investēti aptuveni 750 tūkstoši eiro.