Biznesa tehnoloģijas

Reorganizējas un pievēršas traumām

Anda Asere, 02.01.2020

Foto: Ritvars Skuja, Dienas Bizness

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Šobrīd medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmums "Anatomy Next" ir reorganizēts un "Exonicus" attīsta virtuālās realitātes traumu simulatoru, bet "Anatomy for Sculptors" un "Anatomy Labs" strādā ar anatomijas izglītību

"Vasara bija ļoti smaga "Exonicus" darbībā, jo notika ilga un sarežģīta kompānijas reorganizācija, kā rezultātā uzņēmums sadalījās divos atsevišķos uzņēmumos. No "Exonicus" atdalījās divas biznesa līnijas - "Anatomy for Sculptors" un "Anatomy Labs"," stāsta Jānis Kondrāts, "Exonicus" līdzdibinātājs.

Šobrīd "Exonicus" nodarbojas ar traumas simulatora "Trauma Simulator" attīstīšanu. Tas ir virtuālās realitātes neatliekamās medicīniskās palīdzības treniņu simulācijas rīks, kas mediķiem, ārstiem, veselības aprūpes speciālistiem un medmāsām palīdz apgūt prasmes un uzturēt sagatavotību sarežģītām situācijām. "Trauma Simulator" produkta pirmo versiju ir iegādājušies un palīdzēja izstrādāt ASV militārās medicīnas centrs "Madigan Army Medical Center".

"Esam noslēguši līdzekļu vākšanas kampaņu, kas ļaus mums sagatavoties lielākajai veselības aprūpes simulāciju izstādei pasaulē IMSH2020, kas janvārī notiks Sandjego. Savukārt pērn oktobrī mēs apmeklējām ACEP2019, kas ir nozīmīgākā ārkārtas medicīnas speciālistu zinātniskā asambleja, kurā piedalās tūkstošiem profesionāļu no visas pasaules. Tur mūsu sadarbības partneris un pirmais traumas simulatora klients "Madigan Army Medical Center" demonstrēja mūsu produktu asamblejas dalībniekiem," teic J. Kondrāts.

Viņš norāda, ka bieži vien mediķi, redzot un piedzīvojot traģiskus nelaimes gadījumus, cieš no pēctraumatiskā stresa sindroma, kas ietekmē viņu dzīves kvalitāti, ilgtermiņā radot zaudējumus valstij. Tāpēc uzņēmuma radītais traumu simulators piedāvā ticamus scenārijus, kas apvienojumā ar lielajiem virtuālās realitātes analītikas datiem spēs radīt personalizētu pieredzi atbilstoši indivīda spējām un fizioloģijas rādītājiem. Tāpat šī traumu simulatora mērķis ir risināt un uzlabot militāro mediķu gatavības pakāpi, jo militārās aktivitātes pasaulē samazinās un tāpēc samazinās arī neatliekamās palīdzības mediķu spējas, jo tās netiek izmantotas vai arī tiek izmantotas uz tradicionāliem treniņu manekeniem, kas nav reālistiski. "Scenāriju klāsts var būt neierobežots un mediķiem būtu iespēja trenēties arī tādos gadījumos, kas realitātē notiek reti," piebilst J. Kondrāts.

Uzņēmuma traumas simulators ir izvirzīta nacionālā līmenī kā viena no 15 labākajām idejām, lai pretendētu uz Eiropas aizsardzības fonda (European Defence Fund – EDF) finansējumu. Projekta mērķis ir izveidot partneru konsorciju Eiropas līmenī. Laika periodā no 2014. līdz 2020. gadam kopējais fondā pieejamais budžets ir 30,5 miljardi eiro. "Traumas simulatora produkta versija, kas domāta Eiropas aizsardzībai, ir multinacionāls komandas virtuālās realitātes treniņu simulators, lai militārie mediķi, veselības aprūpes speciālisti un ārsti varētu drošā vidē trenēties masu nelaimes gadījumu scenārijus," teic J. Kondrāts.

"Exonicus" ir ieguvis Aizsardzības ministrijas grantu, kas ļaus īstenot gadījuma izpētes publikāciju, kuru veiks Rīgas Stradiņa Universitāte (RSU) sadarbībā ar Medicīnas izglītības tehnoloģiju centru un RSU Militārās medicīnas pētījumu un studiju centru. Tāpat šis grants ļaus papildināt traumas simulatoru ar vēl vismaz četriem traumu scenārijiem. Šobrīd produktā jau ir četri scenāriji. "Kopumā mums ir jāizstrādā 21 scenārijs, lai īstenotu visas iespējamās traumu variācijas, kas aprakstīti mācību grāmatā ATLS (Advanced Trauma Life Support)," skaidro J. Kondrāts.

Uzņēmums savu produktu virza gan ASV, gan Eiropā. "Medicīnas simulāciju centri un slimnīcas no visas pasaules interesējas par mūsu produktu. Mūs visvairāk pārsteidz, ka par "Trauma Simulator" vienlaikus interesējas gan ASV, gan Eiropas aizsardzības nozares pārstāvji. ASV grib savu produkta versiju, Eiropa – savu. Tas noved pie jauna izaicinājuma: kā šo produktu labāk attīstīt? Vienā vai otrā kontinentā vai arī strādāt paralēli pie divām produkta versijām. NATO dalībvalstis ir gan ASV, gan Latvija. Šī problēma ir patīkamāka nekā uzņēmuma reorganizācija," atzīst J. Kondrāts.

Vaicāts par izaicinājumiem, J. Kondrāts teic, ka lielākais ir smagais, ilgais, dārgais un sarežģītais reorganizācijas process, kas sākās pērn martā un noslēdzās augusta beigās. "No jauna bija jāizveido uzņēmums, jārada jauna stratēģija, jāsakārto dokumenti un jāsaliek viss pa plauktiņiem. Taču lielā interese no mūsu potenciālajiem klientiem, esošajiem sadarbības partneriem un cerību pilnajiem uzņēmuma līdzīpašniekiem palīdzēja pārvarēt šo grūto un smago laika posmu. Šo posmu palīdzēja pārvarēt arī Rīgas Stradiņa Universitāte, Drošības un aizsardzības industriju federācija, Amerikas Tirdzniecības palāta Latvijā, Latvijas Aizsardzības ministrija un mūsu klients "Medigan Army Medical Center", kas ar savu nebeidzamo entuziasmu turpināja mūs atbalstīt un demonstrēt produktu dažādos zinātniskos simpozijos un industriju konferencēs," viņš uzsver.

Uzņēmuma līdzdibinātājs Sandis Kondrāts iepriekš norādījis, ka traumas simulācijas rīks ir apvērsums nozarē, jo pat mūsdienās ASV armijā neatliekamās palīdzības mācīšanās notiek uz manekeniem un lellēm fiziskā telpā. Dažreiz tiekot algoti aktieri, kuri tēlo, ka cieš sāpes. "Mūsu spēle identiskas situācijas rāda virtuālajā realitātē," viņš apgalvo.

Db.lv jau rakstīja, ka uzņēmuma – tolaik vēl ar zīmolu "Anatomy Next" – pirmais klients bija ASV armija, tāpēc tas tiek izstrādāts ar pasūtītāja vajadzībām. Par to interesējoties arī citi un kā potenciālo tirgu kompānija saskata NATO armijas.

Kopš 2016. gada komanda strādāja pie medicīnas izglītības produkta, kas izmantots arī zobārstniecības katedrā Vašingtonas Universitātē. Taču iestrādnes ir vēl senākas – projekta sākotnējie dibinātāji Sandis Kondrāts un Uldis Zariņš ir tēlnieki un viņi savā darbā vēlējās precīzi atveidot cilvēka anatomiju. Viņi ir izdevuši anatomijas grāmatu tēlniekiem. 2013. gadā viņi realizēja veiksmīgu pūļa finansējuma kampaņu vietnē "Kickstarter". Iepriekš projekts ir piesaistījis investīciju no "Imprimatur Capital", akseleratora "Startup Wise Guys", biznesa eņģeļiem, kā arī ir saņēmis arī "Horizon 2020" pirmās fāzes grantu 50 tūkstošu eiro apjomā anatomijas izglītības produkta attīstībai. Kopumā uzņēmumā līdz šim investēti aptuveni 750 tūkstoši eiro.

2020. gadā "Exonicus" plāno uzsākt A līmeņa investīciju raundu ar mērķi piesaistīt 2,5 miljonus eiro. "2020. gads solās būt tikpat bagātīgs un aizraujošs kā iepriekšējais. Augs gan produkta pieprasījums, gan interese, kas jau šobrīd ir vērā ņemama. Plānojam noslēgt vairākus darījumus ar ASV militārajiem medicīnas centriem. Tāpat vēlamies veiksmīgi iesniegt projekta pieteikumu Eiropas aizsardzības fonda projektam. Vēlamies uzsākt A līmeņa investīciju raundu ar mērķi piesaistīt 2,5 miljonu eiro finansējumu no investoriem, kas ļautu mums aktīvāk piedalīties industriju konferencēs, palielinātu produkta izstrādes jaudu ar mērķi 2023. gadā sasniegt desmit miljonu eiro apgrozījumu," teic J. Kondrāts.

Komentāri

Pievienot komentāru