Arvien lielāks daudzums datu paver daudz plašākas iespējas tos izmantot 

Arvien lielāks daudzums datu paver arī daudz plašākas iespējas tos izmantot, pirmdien raksta laikraksts Dienas Bizness.

Anda Asere, 2019. gada 19. augusts plkst. 8:00

Foto: Zane Bitere/LETA

«Datu ir arvien vairāk un vairāk, un vienlaikus ir plašākas iespējas tos apstrādāt. Taču tas nav tā, ka būtu noticis lielais sprādziens un vienā dienā mēs pēkšņi būtu atklājuši lielos datus. Tas notiek pakāpeniski. Nevar pieņemt, ka tagad ir lielie dati un jaudīgi datori, kas tos vienkārši apstrādā. Nē, ir arī jādomā par gudriem veidiem, kā ar tiem rīkoties. Dažreiz ir tā, ka joprojām nav tik spējīgu datoru, bet ir iespējams tos apstrādāt, ja paskatāmies uz datiem gudri, programmējam vai izmantojam tos citādi,» norāda Lora Le Bāre (Laure Le Bars), Eiropas Lielo datu asociācijas (The Big Data Value Association) viceprezidente un pētniecības direktore. Tā ir industrijas izveidota bezpeļņas organizācija, kas apvieno vairāk nekā 200 biedru no visas Eiropas. Asociācija ir Eiropas Komisijas partneris lielo datu privātās un publiskās partnerības programmas ieviešanā, lai īstenotu kopīgu redzējumu par to, ka Eiropa ir pasaules līdere lielo datu pievienotās vērtības radīšanā. Organizācijas mērķis ir attīstīt inovāciju ekosistēmu, kas veicinās datu un mākslīgā intelekta virzītu digitālu transformāciju Eiropā, lai sniegtu maksimālu ekonomisko un sociālo labumu.

Latvijas medicīnas tehnoloģiju jaunuzņēmuma Exonicus līdzdibinātājs Jānis Kondrāts teic, ka pasaulē datoru skaitļošanas jaudas eksponenciāli pieaug un tiek lēsts, ka 2021. gadā tiks pabeigts pasaulē jaudīgākais dators, kura jauda būs aptuveni 1,5 eksaflopi, kamēr šodien spējīgākā datora jauda ir aptuveni 143 petaflopi. Viņš saredz lielu potenciālu mākoņskaitļošanas iespējās, ko pavērs 5G kombinācijā ar jaudīgākiem datoriem un grafiskajiem dziņiem. «Mūsu izstrādātā virtuālās realitātes simulācija Trauma Simulator, kas domāta neatliekamās medicīniskās palīdzības prasmju apgūšanā, varētu kļūt vēl reālistiskāka un pieejamāka, pateicoties tieši 5G un grafiskās jaudas pieaugumam. Ir pierādīts, ka cilvēks apgūst jaunas prasmes vislabāk caur reālu pieredzi. Kad virtuālās realitātes pieredze nebūs atšķirama no reālās pieredzes un nebūs nepieciešami super jaudīgi spēļu datori, lai darbinātu virtuālo realitāti, mācīšanās efekts būs daudz noturīgāks,» lēš J. Kondrāts. Bieži vien mediķi, redzot un piedzīvojot traģiskus nelaimes gadījumus, cieš no pēctraumatiskā stresa sindroma, kas ietekmē viņu dzīves kvalitāti, ilgtermiņā radot zaudējumus valstij. Exonicus traumu simulators piedāvā ticamus scenārijus, kas apvienojumā ar lielajiem virtuālās realitātes analītikas datiem spēs radīt personalizētu pieredzi atbilstoši indivīda spējām un fizioloģijas rādītājiem. Tāpat šī traumu simulatora mērķis ir risināt un uzlabot militāro mediķu gatavības pakāpi, jo militārās aktivitātes pasaulē samazinās un tāpēc samazinās arī neatliekamās palīdzības mediķu spējas, jo tās netiek izmantotas vai arī tiek izmantotas uz tradicionāliem treniņu manekeniem, kas nav reālistiski. «Trauma Simulator scenāriju klāsts var būt neierobežots, un mediķiem būtu iespēja trenēties arī tādos gadījumos, kas realitātē notiek reti,» piebilst J. Kondrāts.

Par mākslīgo intelektu runā jau sen, un L. Le Bāre norāda, ka neko nav iespējams izdarīt, ja ir par maz datu – jo plašāka ir datu izlase un piemēri, jo plašākas iespējas, bet vienlaikus ir svarīgi, lai datu komplekts ir gana liels un reprezentatīvs. «Un atkal – jo dziļāku apstrādi var veikt mākslīgais intelekts, jo vairāk jaunu datu rodas. Tas viss ir saistīts. Mākslīgajā intelektā nav iespējams progress, ja nav datu un tehnoloģiju, kas tos apstrādā,» piebilst L. Le Bāre. Viens no piemēriem, kur izmantojams mākslīgais intelekts, ir remontdarbu plānošana ražošanā. Visdažādākie sensori ražošanas līnijā rada datus, un, balstoties uz tiem, var prognozēt, ka kāda no detaļām visai drīz varētu saplīst, un ir iespēja negaidīt līdz tam brīdim, bet nomainīt to agrāk. Tam pamatā ir dati, ko mākslīgā intelekta risinājums ir apstrādājis, izsakot prognozi par remontdarbu nepieciešamību.

Visu rakstu lasiet 19. augusta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Dalies ar šo rakstu!
Raksta komentāri
Spied šeit, lai lasītu vai pievienotu savu komentāru
Nepalaid garām

1992. gada 13. aprīlī toreizējā Preses nama 13. stāvā 13 darbinieku lokā...

100 straujāk augošie uzņēmumi Latvijā pagājušajā gadā apgrozījuši 335,92 milj. eiro, un...

Viena kleita Andele Mandele kustības piekritēju rokās mēdz nomainīt pat piecas saimnieces...

Oglekļa dioksīds un sašķidrināts slāpeklis, reiz lietots tikai rūpnieciski, tagad arvien biežāk...

Restorānu biznesā pamatlietas ir skaidras – garšīgs ēdiens, lieliska apkalpošana un labs...

2019. gada desmit mēnešos likvidēti 21 157 uzņēmumi, kas ir par 412...

No šīs sadaļas
2019. gada 19. augusts plkst. 6:31

DEAC jaunais datu centrs šobrīd ir attīstības stadijā, un paredzēts, ka 2021....

2019. gada 15. augusts plkst. 17:37

Ieguldot 0,5 miljonus eiro, kompānija «Ferratum Bank» izveidojusi automatizēto klientu maksātspējas...

2019. gada 15. augusts plkst. 12:30

Divi Latvijā populāri latviešu radīti uzņēmumi iekļuvuši prestižajā ASV biznesa žurnāla...

2019. gada 09. augusts plkst. 12:30

ASV kopbraukšanas pakalpojumu kompānija «Uber» šogad otrajā ceturksnī strādājusi ar 5,24 miljardu...

2019. gada 09. augusts plkst. 9:39

Kodu kartes derīgas vēl mēnesi – līdz 10. septembrim, pēc tam pieslēgties...

2019. gada 05. augusts plkst. 12:37

Latvijā piektdien, 2.augustā, reģistrēts ASV tiešsaistes tirdzniecības kompānijas «Amazon»...

2019. gada 02. augusts plkst. 6:14

2018. gadā IT uzņēmuma Visma Enterprise apgrozījums pieauga par 9%, sasniedzot 7,6...

2019. gada 30. jūlijs plkst. 8:57

Hakeres uzbrukumā finanšu pakalpojumu sniedzējam Capital One ASV un Kanādā nozagta aptuveni...

2019. gada 22. jūlijs plkst. 15:18

Indija pirmdien sākusi savu otro kosmosa misiju Mēness izpētei - «Chandrayaan 2»....

2019. gada 08. jūlijs plkst. 6:35

Inovācijas uzņēmumiem ļauj attīstīt jaunus produktus, ko piedāvāt arī eksportā un veicināt...