Tehnoloģijas

Latvijā sadodas rokās, lai ātri izstrādātu risinājumus cīņai ar Covid-19

Lelde Petrāne, 20.03.2020

Idejas autoru foto

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Kopš otrdienas tiešsaistes vidē darbojās pirmais pilnībā virtuālais hakatons "HackForce", kura mērķis bija meklēt risinājumus koronavīrusa krīzes radītajiem izaicinājumiem. Finālā piedalījās 28 komandas, bet par labāko atzina "Face Shied".

Līdz hakatona noslēgumam tajā aktīvi darbojās 28 komandas, bet kopumā projektam dažādās lomās pieslēdzās vairāk nekā 800 cilvēki no 25 dažādām pasaules valstīm. Projektu autori ar mentoru palīdzību izstrādāja idejas un risinājumus koronavīrusa krīzes mazināšanai, un prezentēja izstrādātos prototipus publiski tiešsaistes vidē.

Projekti tika izstrādāti četrās būtiskākajās nozarēs, kurām šobrīd nepieciešama palīdzība un ātri integrējami risinājumi - medicīna un veselības aprūpe, koronavīrusa krīzes risinājumi, izglītība, kā arī ekonomika un uzņēmējdarbības atbalsta projekti.

Pirmo vietu un 10 000 eiro turpmākai projekta izstrādei ieguva "Face Shied", par otro veiksmīgāko ideju tika atzīta "Emergency Ventilator" un tā ieguva 7000 eiro lielu sākuma kapitālu, 3. vietu un 5000 eiro saņēma "Exonicus", 4. vietu un 1500 eiro idejas attīstībai ieguva "Flipful", bet 5. vieta un 1500 eiro naudas balva tika piešķirta "Stay Home" ("Paliec Mājās").

Informācija par balvu saņēmējiem:

"HackForce" hakatona pirmās vietas un lielāko finansējumu no balvu fonda ieguva tieši medicīnas nozares risinājumi, kas var atbalstīt profesionāļus krīzes situācijā ar lielu potenciālu palīdzēt jau īstermiņā. Pateicoties valsts pārstāvju, medicīnas profesionāļu un pētnieku operatīvai atsaucībai, jau hakatonā veidojusies sadarbība, kas nodrošina, ka idejas atbild uz reālām vajadzībām un ir izmantojamas dzīvē. Visu pirmo trīs vietu ieguvēji šobrīd darbojas, lai aktīvi ieviestu tehniskos risinājumus dzīvē.

1.vieta: "Face Shields"

3D printēts sejas aizsargs medicīnas profesionāļiem. Pie projekta strādāja Didzis Dejus, Jānis Jātnieks, Einārs Edziņš, Fricis Pirtnieks, Maruta Skudra-Rumba, grafiskā dizainere Sofija Jakobsone, Elvīra Krēķe, PSKUS ārsts Armands Buļs un citi, kas palīdzēja idejas realizācijā.

Darba uzsākšanu pie šī projekta iedvesmoja ziņas par to, ka vairākiem ārzemju uzņēmumiem izolācijas apstākļos izdevies saražot slimnīcās tobrīd trūkstošās medicīniskās ierīces. Apspriežoties ar Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas speciālistiem, tika izgatavoti pirmie sejas aizsargu prototipi, kurus hakatona 2. dienā komanda klātienē prezentēja vadošajiem Latvijas epidemiologiem. Rezultātā no 9 variantiem tika izraudzīts labākais modelis, kuru ir iespējams lietot papildus jau tagad lietotajām sejas maskām un aizsargbrillēm, lai nodrošinātu labāku aizsardzību. Uzsākts apjomīgs darbs pie Latvijas sadarbības tīkla izveides, kurā apvienosies cilvēki un organizācijas ar piekļuvi CNC un lāzera griešanas tehnoloģijām no pilsētām, kur atrodas valsts nozīmes slimnīcas - Liepāja, Ventspils, Rīga, Rēzekne.

Šodien komanda sazvanās ar ārstiem un slimnīcām, ražotājiem un Veselības ministrijas pārstāvjiem, kuri ir ļoti ieinteresēti risinājuma izmantošanā. Piesaistīto finansējumu plānots izmantot sejas vairogu ražošanai.

Turpmākai projekta izstrādei komanda tika apbalvota ar 12 000 eiro, no kuriem 10 000 eiro piešķīra Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, 1000 eiro - "Tet" un 1000 eiro - "Ubiquiti Riga".

Komandas prezentācija no hakatona fināla - https://www.youtube.com/watch?v=aq2dRraGyVg

2.vieta: "Emergency Ventilator"

Mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas, kas ārstē pacientus ar īslaicīgu elpošanas mazspēju.

Pie projekta strādāja Einārs Deksnis, Guntis Kuļikovskis, Dāvis Kūma, Margarita Matuļenko, Aivars Ritovs, Ilmārs Poikāns, Linda Lancere un Edgars Zvirgzdiņš.

Hakatona ietvaros komanda strādāja pie mākslīgās elpināšanas iekārtu izgatavošanas, kas ārstē pacientus ar īslaicīgu elpošanas mazspēju un ir ļoti nepieciešamas Covid-19 izraisīto komplikāciju ārstēšanai. Komanda stāsta, ka, par pamatu ņemot manuālās elpināšanas maisu un to aprīkojot ar sensoriem un precīzas saspiešanas motoriem, var panākt ļoti līdzīgu efektu kā ar advancētajām un dārgajām iekārtām, kuras šobrīd tirgū ir deficīts.

48 stundu laikā izveidots pirmais mākslīgās plaušu ventilācijas iekārtas prototips. Pašlaik komanda aktīvi konsultējas ar nozares ekspertiem, lai veiktu uzlabojumus un sāktu tās testēšanu.

Turpmākai projekta izstrādei komanda tika apbalvota ar 8 000 eiro, no kuriem 7 000 eiro piešķīra Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un 1000 eiro - "Ubiquiti Riga".

Komandas prezentācija no hakatona fināla - https://youtu.be/HsGBqwpC3ic

3.vieta: "Exonicus"

Aizsardzība medicīniskajam personālam, kas aprūpē Covid-19 pacientus.

Pie projekta strādā Reinis Balmaks, Aija Vilde, Ieva Šlēziņa, Sandis Kondrāts, Jānis Kondrāts, Paul Keire, Vilnis Kleper, Raimonds Ūdris, Natālija Prāve Lukina, Silvija Pole, Andre Nitzschmann, Arnis Cīrulis, Arvis Magone, Jānis Grīnvalds un Liene Mingailīte.

Komandai projekta izstrādē un realizācijā palīdzēja profesionāļi no Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas izglītības un tehnoloģiju centra, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas, Vidzemes augstskolas, Slimību profilakses un kontroles centra, "Digital Health Cluster Latvia" un citām iestādēm.

Veselības aprūpes speciālistiem, brīvprātīgajiem un iedzīvotājiem, kuriem ir risks saskarties ar Covid-19 inficēto, nepieciešama apmācība par atbilstoša aizsargapģērba izvēli un individuālo aizsarglīdzekļu lietošanu. "Exonicus" komanda izstrādā datoru un viedierīču simulācijas programmu, kas nodrošina apmācības medicīniskajam personālam, kas aprūpē Covid-19 pacientus.

Komanda jau vakar sazinājusies ar Veselības ministrijas speciālistiem ārkārtas situāciju un katastrofu medicīnas jautājumos, pēc kuru lūguma pašlaik strādā pie simulāciju nodrošināšanas Latvijas slimnīcās.

Sadarbībā ar Rīgas Stradiņa Universitātes Medicīnas Izglītības un Tehnoloģiju Centru, Vidzemes Augstskolu un "Digital Health Cluster Latvia", "Exonicus" komanda pašlaik strādā pie video simulācijas programmas treniņu scenārija izveidei, kas tiks izplatīts visā Latvijā.

Turpmākai projekta izstrādei komanda tika apbalvota ar 6 000 eiro, no kuriem 5 000 eiro piešķīra Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un 1000 eiro - "Swedbank".

Komandas prezentācija no hakatona fināla - https://youtu.be/6phq89zEYZg

4.vieta: "Flipful"

Uzņēmumu atbalsta rīks koronavīrusa krīzes laikā.

Pie projekta strādā Jānis Putniņš, Ivans Dorohovs, Darja Nipere, Viktors Saulītis.

Latvijas valdība ir apsolījusi nodrošināt 75% no algu maksājumiem vīrusa seku skartajiem darba devējiem, lai izvairītos no uzņēmumu likvidācijas. "Flipful" komanda veido uzņēmumu atbalsta rīku - risinājumu dīkstāves maksājumu pārvaldībai kā vienas pieturas punktu, lai atvieglotu apstrādi gan Valsts ieņēmumu dienestam, gan arī uzņēmumiem, padarot to vienkāršu un saprotamu, bez papildu administratīvā sloga.

Lietojot "Flipful", uzņēmums platformā var pieteikties uz finansiālo atbalstu, šo uzņēmumu darbinieki tiek pievienoti platformai, izmantojot integrāciju ar Valsts ieņēmumu dienestu, un maksājumi tiek apstrādāti automātiski. Piedāvātais risinājums paātrina procesu, kurā uzņēmumi var pieteikties uz atbalstu, darbinieki saņem samaksu savlaicīgi un valsts tiek nodrošināta ar vienkāršu veidu, kā to administrēt.

Hakatona laikā, "Flipful" komanda ir izstrādājusi šo platformu, konsultējoties ar valdības pārstāvjiem, grāmatvežiem un uzņēmumu pārstāvjiem. Komanda jau nosūtījusi risinājuma priekšlikumu ar papildu informāciju Valsts ieņēmumu dienesta ģenerāldirektorei, Finanšu nozares asociācijas vadītājai, Finanšu ministrijas un Ekonomikas ministrijas pārstāvjiem.

Turpmākai projekta izstrādei komanda tika apbalvota ar 2 500 eiro, no kuriem 1 500 eiro piešķīra Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un 1000 eiro - "Swedbank".

Komandas prezentācija no hakatona fināla - http://youtu.be/MZytSKP0guA?hd=1

5.vieta: "Paliec Mājās"

Brīvprātīgo koordinēts krīzes saziņas tīkls, kas pārvalda bezkontaktu piegādes risinājumus katrai vecuma grupai

Pie projekta srtrādā Mārtiņš Zeps, Inese Vaivare, Gustavs Upmanis, Maija Kāle, Anete Agneta Krišjanova, Uldis Jansons, Daniel Zohar, Mairita Lūse, Arina Stivriņa.

Šajā krīzes periodā sabiedrībā ir sarežģīti sasniedzami cilvēki, kuriem palīdzība vajadzīga visvairāk: seniori un citas digitāli attālinātas grupas. Izaicinājums ir ne tikai šo grupu sasniegt ar informāciju, bet arī palīdzēt viņiem ar praktisku palīdzību - ēdiena un medicīnas piegādēm. "Paliec Mājās", cieši sadarbojoties ar valsts un nevalstiskajām organizācijām, ir izstrādājis palīdzības tālruni un interneta platformu brīvprātīgajiem, kas savieno tos, kam nepieciešama palīdzība ar tiem, kas to var nodrošināt. "Paliec Mājās" brīvprātīgo palīdzības kustības "Facebook" grupā jau šodien ir gandrīz tūkstotis dalībnieku, kuri organizējas, lai piedāvātu palīdzību.

Turpmākai projekta izstrādei komanda tika apbalvota ar 6 500 eiro, no kuriem 1 500 eiro piešķīra Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru, 3000 eiro - Latvija Mobilais Telefons, 1000 eiro - "Ubiquiti Riga" un 1000 eiro - "Swedbank".

Komandas prezentācija no hakatona fināla - https://youtu.be/jKUObOdE26o

Hakatona idejas izvērtēja eksperu žūrija, kuras sastāvā bija akseleratora "Startup Wise Guys" vadītājs Kristobals Alonso (Cristobal Alonso), fonda "Change Ventures" vadošais partneris Andris K. Bērziņš, Nacionālā veselības dienesta vadītājs Edgars Labsvīrs, LIAA pārstāve Olga Barreto-Goncalves, Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārais sekretārs Reinis Znotiņš, un jaunuzņēmuma "Alina" vadītāja Solvita Kostjukova.

Hakatonu "HackForce" 12 stundu laikā noorganizēja 16 individuālu brīvprātīgo komanda, pārstāvot dažādas nozares - Zane Bojāre, Uldis Žeidurs un Egita Poļanska (StartupWiseGuys), Madara Ermansone un Anna Marija Ķiesnere (TechChill), Līva Pērkone, Zane Grēta Grants, Laila Ratmane un Kristīne Šeiko (Helve), Edgars Zvirgzdiņš (EtSons) Kirils Solovjovs, Ieva Upeniece (Baltic SandBox), Katrīna Peipiņa un Olga Barretu Goncalves (LIAA), Elīna Lidere (LMT), Mārīte Aleksandra Silava (Swedbank) un Diāna Lāca (Latvijas Jaunuzņēmumu asociācija).

Komentāri

Pievienot komentāru