Kafejnīca Panna ir pirmais uzņēmēja Māra Mālmeistera izveidotais ēdināšanas uzņēmums Lielvārdē, šobrīd tuvākajā apkārtnē tam ir jau trīs «māsas».
Lielvārde no biznesa viedokļa nav novērtēta, uzskata M. Mālmeisters, kurš ir novada uzņēmēju biedrības valdes priekšsēdētājs. Viņu satrauc administratīvi teritoriālā reforma un pilsētas galvenās ielas infrastruktūras attīstības darbu buksēšana, savukārt priecē novada pašvaldības finansiālais atbalsts jauniešu nodarbināšanā skolēnu brīvlaikā.
Nemet plinti krūmos
Uzņēmējdarbību M. Mālmeisters kopā ar sievu Lindu sāka pirms 26 gadiem Jumpravā, apsaimniekojot veikalu un kafejnīcu Dzelmes, kas atradās Daugavpils šosejas malā. Pēc 15 gadu darba ēka, kas piederēja Jumpravas luterāņu baznīcai, nodega. Lai arī uzņēmējs vēlējies drupas iegādāties un atjaunot, baznīcas pārvaldnieki esot iespītējušies, viņš stāsta, un nav ļāvuši viņam biznesu šajā vietā turpināt. Taču uzņēmējs nav metis plinti krūmos un 2008. gadā Lielvārdē atvēris ātrās ēdināšanas kafejnīcu Panna. Tiesa gan, nosaukums patapināts un bizness pārņemts no iepriekšējiem īpašniekiem, kuriem tas nav veicies īpaši labi. Arī pati pirmā Panna mitinājusies blakus esošajā ēkā daudz šaurākās telpās. «Sākumā Panna bija tāda pavisam maziņa, viesi tika apkalpoti pie četriem galdiņiem, un bieži vien ārā stāvēja rindas. Sapratām, ka vajag paplašināties. Kad saimnieki mums pārdeva turpat blakus esošo zemi, uzcēlām jaunu ēku. Tieši tajā laikā, kad tika pabeigta tās celtniecība, nodega Dzelmes,» atceras M. Mālmeisters. Šobrīd viņš ir līdzīpašnieks jau četrām kafejnīcām Panna. Vēl divas atrodas Aizkrauklē, bet šovasar Koknesē tika atvērta ceturtā – jaunās koncepcijas kafejnīca Panna Cafe, kas ir iemājojusi Ragāļu krogā, kuru uzņēmējs ir ieguvis savā īpašumā. Kafejnīcas nosaukumi Panna un Panna Cafe ir reģistrēti kā preču zīmes. Lielvārdes ēdināšanas uzņēmumā Panna saimniecisko darbību veic SIA Māris&Co, bet pārējos – SIA IMIga.
Atjauno pilsētas centru
M. Mālmeisters ir apguvis pārtikas tehnologa un pavāra profesiju Rīgas Tirdzniecības tehnikumā vēl padomju laikos. «Tolaik šajā mācību iestādē strādāja izcili pedagogi un bija ļoti laba mācību bāze. Beidzot tehnikumu, mana kursa darba tēma bija Atklātā tipa ēdināšanas iestāde 60 cilvēkiem, kas bija jāuzprojektē un jāaizstāv. Lauksaimniecības universitātē neiestājos, jo paņēma armijā. Kad atgriezos, sāku biznesu un par mācībām vairs negribējās domāt,» stāsta uzņēmējs. «Ja ir tāda nepieciešamība, varu ieiet un palīdzēt gaļas cehā. Ja kāds darbinieks ir atvaļinājumā, varu pastrādāt arī par pavāru. Vēl nesen nostrādāju trīs maiņas pēc kārtas. Man to darba pienākumu ir tik daudz, ka šobrīd nevaru strādāt vēl arī par pavāru, tam ir nepieciešama liela koncentrēšanās, bet, ja ir vēl par desmit lietām jādomā, tad būs bēdu ieleja. Turklāt ēst ir jāgatavo ar mīlestību, kā mums mācīja skolā,» uzsver kafejnīcas Panna līdzīpašnieks. Liela palīdze kafejnīcā M. Mālmeisteram ir sieva, viņa veic dažādus saimnieciskos darbus. Ēdināšanas iestādē strādā 16 darbinieki, bet ģimenes uzņēmumā Māris&Co ir nodarbināti vairāk nekā 70 cilvēku. Bez kafejnīcas šim uzņēmumam vēl ir konditorejas cehs un pārtikas veikals Jumpravā, kā arī divi būvmateriālu veikali – Lielvārdē un Jumpravā.
Visu rakstu lasiet 18. septembra laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!