Četru gadu laikā "Riga TechGirls" īstenojušas vairāk nekā simt pasākumus, lai veicinātu sieviešu iesaisti tehnoloģiju pasaulē.
Kopš "Riga TechGirls" dibināšanas pirms četriem gadiem ir notikušas vairāk nekā 60 darbnīcas, 24 iedvesmas un tīklošanās pasākumi, kā arī vairāk nekā 30 cita veida pasākumi. Tos visus apmeklējuši vairāk nekā 2000 cilvēki. "Pārsvarā sievietes, bet ne tikai. Protams, galvenais mērķis izglītības programmās ir uzrunāt tieši sievietes," teic Anna Andersone, "Riga TechGirls" līdzradītāja. Sadarbībā ar "Accenture" un "Tele2 Shared Service Center" vairāk nekā 150 sievietes saņēmušas stipendijas, lai apgūtu programmēšanas pamatus.
Organizācijas mērķis tās darbības laikā nav mainījies, tas joprojām ir iedvesmot un izglītot sievietes, aicināt pievienoties tehnoloģiju jomai. "Riga TechGirls" piedāvājums ir kļuvis plašāks. Sākumā bija tikai darbnīcas, iedvesmas un tīklošanās pasākumi, bet tagad ir arī mentoringa un stipendiju programma, tiek rīkots hakatons.
"Riga TechGirls" līdzradītāja Alise Dīrika teic, ka pirms četriem gadiem organizācija izvirzīja mērķi vairot sieviešu interesi par IT un cīnīties ar stereotipiem. "Šobrīd, redzot, kā uz programmēšanas stipendijām piesakās astoņas sievietes uz vienu vietu un redzot, ka Liepājā dažu stundu laikā tiek nokomplektēta programmēšanas darbnīcas grupa, secinām, ka mūsu uzdevums ir radīt iespējas IT vidē – mācīties, uzsākt karjeru un to attīstīt. Ar interesi viss ir kārtībā," viņa uzskata.
"Esam uzbūvējušas kopienu, organizācija ir atpazīstama un cilvēki zina, ka mēs strādājam ar šiem jautājumiem. Sievietes zina, ka pie mums var vērsties pēc padoma, nākt mācīties. Ir sākusies kustība dzimumu līdzsvara virzienā," saka A. Andresone.
Viņa skaidro, ka iedvesmas pasākumos cilvēki ierodas noklausīties kādu uzrunu, kaut ko iemācīties, iepazīties ar citiem. Savukārt darbnīcas ir mazāka formāta pasākumi, kuros ir līdz 20 dalībniecēm un kur apgūst kādu konkrētu prasmi, piemēram, izveidot savu pirmo mobilo lietotni vai mājaslapu. Tiek organizētas arī sociālo prasmju darbnīcas, kur māca prezentēt sevi un savu ideju. Tāpat ir bijuši darbnīcu cikli par to, kā sākt savu jaunuzņēmumu. Savukārt hakatonā sapulcējas cilvēki ar idejām un kuri vēlētos veltīt divas dienas, lai uz vietas izveidotās komandās strādātu pie kādas no prezentētajām idejām.
Mentoringa programma darbojas kopš 2019. gada novembra, kad tā tika sākta kā pilotprogramma. "Paši darām to pirmo reizi un pilotprojekts izrādījās necerēti veiksmīgs. Pieteicās 50 mentori, nedaudz mazāk mentorējamie, tāpēc viegli katram varējām nodrošināt vienu mentoru. Laika gaitā pieteicās vēl citi un tagad ir vairāk nekā 50 mentoru un mentorējamo pāri," stāsta A. Andresone. Tie sešu mēnešu garumā tiekas vismaz reizi mēnesī. Sākumā tiek izvirzīts kāds mērķis, ko cilvēks ar mentora atbalstu vēlas šajā laikā sasniegt. Arī šīs programmas, tāpat kā visas organizācijas mērķis ir palīdzēt sievietēm startēt tehnoloģiju jomā. Tajā ir iesaistītas gan sievietes, kuras šobrīd nav iesaistītas šajā nozarē, bet gribētu tur nonākt, gan tās, kuras šajā jomā jau strādā un vēlas attīstīt savu karjeru tajā. Tāpat iesaistās arī vidusskolnieces, kuras domā par to, vai izvēlēties šo studiju virzienu.
Šobrīd papildu "Riga TechGirls" darbojas arī "Vidzeme TechGirls", "Liepāja TechGirls" un "Ventspils TechGirls". Iecerēts šādas organizācijas izveidot arī Daugavpilī un Rēzeknē.
A. Dīrika piebilst, ka nevalstiskās organizācijas sākumposms mēdz būt grūts no brīvprātīgo iesaistes viedokļa. Šobrīd esam spējušas piesaistīt aktīvas, patstāvīgas kopienas dalībnieces ar misijas apziņu un vēlmi palīdzēt sievietēm apgūt profesionālās prasmes. Tāpēc viņa lepojas ar komandu. Tāpat viņa uzsver stabilu sadarbību ar partneriem: "Accenture", "Cognizant", "Prezi", Latvijas Investīciju un attīstības aģentūru un citiem. "Atbalsts ir gan finansiāls, gan informatīvs, gan ļoti praktisks, atbalstot mūs ar cilvēkresursiem.
Db.lv jau rakstīja, ka nevalstiskā organizācija "Riga TechGirls", Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra un tehnoloģiju uzņēmums "Accenture" organizē pirmo sievietēm veltīto hakatonu Latvijā "Women in Tech Hackathon #1", lai veicinātu sieviešu iesaisti darba tirgū un jaunuzņēmumu veidošanā. Tas notiek šajā nedēļas nogalē, tam pieteikušies vairāk nekā simt cilvēki, no kuriem hakatonā piedalās 60. Šis pasākums ir "Riga TechGirls" aicinājums izteikt atzinību sievietēm darba vidē ne tikai 8. martā, dāvājot ziedus un konfektes, bet nodrošinot vienlīdzīgas iespējas un atalgojumu ikdienā.
"Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozarē Latvijā šobrīd strādā tikai 23% sieviešu, bet jaunuzņēmumu vidē šis procents ir vēl zemāks. Turklāt Ekonomikas ministrijas prognozes liecina, ka 2022. gadā IKT nozarē Latvijā trūks 16 tūkstoši darbinieku. Mēs ticam, ka šo darba spēka trūkumu varētu veiksmīgāk kompensēt, veicinot sieviešu iesaistīšanos IKT jomā, pārkvalificēšanos un arī ar lielāku sieviešu iesaisti jaunuzņēmumu veidošanā," jau iepriekš norādījusi A. Andersone.