Baņķieriem pārmet dīkdienību

Finanses
2015. gada 12. marts 09:19

Swedbank aktīvu pārvaldnieki Zviedrijā iesūdzēti tiesā par nepiemērotu apiešanos ar klientu naudu, ceturtdien raksta laikraksts Dienas Bizness

Zviedru Akcionāru asociācija (Aktiespararna) iesūdzējusi tiesā valsts lielākās bankas investīciju atzaru Swedbank Robur par klientu maldināšanu. Apsūdzība ir par maldinoša indeksa jeb closet tracking lietošanu, solot klientu aktīviem dinamisku to pārvaldi un iekasējot par to attiecīgi augstu komisijas maksu, bet patiesībā sekojot vien kādam konservatīvam biržas indeksam.

Prasību parakstījuši 3000 Swedbank Robur klientu, un nodarītais kaitējums tiek lēsts septiņu mljrd. SEK (ap 776,9 mlj. EUR) apmērā. Galvenajai sūdzību pārvaldei (Allmänna reklamationsnämnden jeb ARN) iesniegtās prasības liktenim cieši seko visā Eiropā, raksta Financial Times (FT), jo lēmums šai lietā varētu tikt lietots kā piemērs nākotnes tiesvedībai closet tracking lietās.

Norādījis, ka mātes kompānija Zviedrijas akcionāru pārmetumus par aktīvu fondu pārvaldīšanas efektivitāti uzskata par nepamatotiem, Latvijas Swedbank Ieguldījumu pārvaldes sabiedrības (SIPS) valdes priekšsēdētājs Pēteris Stepiņš DB saka, ka šis skandāls uz Latviju neattiecas. «Latvijas tirgu šīs savstarpējās nesaprašanās nekādi neskar, jo fondi, par kuriem ir domstarpības, klientiem Latvijā nekad nav bijuši pieejami.»

Kā piemēru closet tracking neesamībai Latvijā P. Stepiņš min «būtiskas svārstības pensiju otrā līmeņa Swedbank pensiju ieguldījumu plāna «Dinamika akciju īpatsvarā 2014. gadā», akciju īpatsvaram svārstoties no 19% līdz 39%». Proti, ka pensiju fonda dinamiskās daļas pārvaldnieki nav «gulējuši uz lauriem» un ir reaģējuši uz finanšu tirgu mainīgo situāciju, atkarībā no ienesīguma prognozēm variējot ar akciju īpatsvaru pārvaldāmo aktīvu portfelī.

Plašāk lasiet rakstā Baņķieriem pārmet dīkdienību ceturtdienas, 12. marta, laikrakstā Dienas Bizness (4. lpp.)!

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra