Investori dod priekšroku banknotēm

Investors
2011. gada 26. septembris 07:45

Vēl pagājušās nedēļas sākumā varēja runāt par finanšu tirgos valdošo neskaidrību un to, ka lielāku skaidrību viesīs Federālo rezervju sistēmas (FRS) sēdē, bet tagad varam uzskatīt, ka savu attieksmi pret ASV centrālās bankas pasākumu plānu attiecībā uz pasaules lielākās ekonomikas stimulēšanas pasākumiem ir pauduši.

Ceturtdienas tirdzniecības sesija ASV fondu tirgū sākās ar masveida akciju izpārdošanu, tirdzniecības gaitā panikai aizvien pieņemoties spēkā, kā rezultātā iespaidīgus cenu kritumus piedzīvoja arī izejvielas, tirdzniecības gaitā naftas cenai krītoties pat vairāk nekā par sešiem procentiem.

Interesanti, ka investori bija zaudējuši uzticību pat zeltam, kurš krīzes situācijās parasti kalpo kā glābšanas riņķis, taču ceturtdien tā vērtība kritās par 2,6%, bet brīdī, kad investoru panikas līkne bija zenītā, dzeltenais metāls salīdzinājumā ar iepriekšējo dienu bija zaudējis pat vairāk nekā četrus procentus savas vērtības. Šis notikums pierāda tikai vienu: proti, panika var izrādīties visaptveroša un definīcija par zeltu kā drošo patvērumu var zaudēt savu jēdzienu brīdī, kad tirgus dalībnieki racionālus lēmumus vairs pieņemt nespēj. Jāpiebilst, ka gan naftas, gan zelta cena turpināja samazināties arī piektdien, turklāt zelts nokritās zem 1700 dolāru atzīmes par Trojas unci, tādējādi kopš mēneša sākumā sasniegtajiem maksimumiem dzeltenā metāla cena piektdienas pēcpusdienā bija kritusies par vairāk nekā 12%.

Runājot par finanšu tirgus tālākajiem scenārijiem Swedbank brokeris Juris Jankovskis norāda, ka šo kaut ko prognozēt ir teju neiespējami pat par nākamo dienu, nemaz nerunājot par garāku laika horizontu, jo katra diena nāk ar jaunām satraucošām ziņām gan par globālās ekonomikas stāvokli, gan par Eiropas valstu parādu krīzes kolīzijām, kā rezultātā šo ziņu plūsmas iespaidā tirgus saglabāsies ļoti svārstīgs. Tomēr viņš norāda, ka gadījumā ja tomēr sāpīgās problēmas kaut kādā veidā tomēr tiks risinātas un globālā ekonomika tomēr neieslīgs recesijā, tad visstraujāk varētu atgūties šobrīd visvairāk cietušie akciju tirgus segmenti, kuri ir būtiski saistīti ar ekonomikas cikliskumu kā izejvielu sektors, industriālo un ilglietošanas preču ražotāji utt.

«Ja tomēr piepildīsies sliktākais scenārijs tad ,domājams. kā šādos brīžos ierasts mazāk kritīs sabiedrisko pakalpojumu sniedzēju sektors (utilities), farmācijas sektors, plaša patēriņa preču ražotāji,» saka brokeris. J. Jankovskis norāda uz īso pozīciju bīstamību. «Visai bieži pēc šādām dienām, var novērot ļoti īslaicīgu, bet strauju tirgus kāpumu, ko daļēji var izraisīt arī īso pozīciju aizvēršana, tādējādi sekmējot tirgus pieaugumu. Arī tādos liela krituma un krīzes apstākļos situāciju var strauji mainīt uz labo pusi gan centrālo banku, gan valdību paziņojumi par dažādiem stimulēšanas vai cita veida pasākumiem, kas būtu vērsti , lai atveseļotu ekonomiku vai nomierinātu finanšu tirgu,» tirgus scenārijus rezumē Swedbank brokeris. Savukārt pēc Finasta Asset Management valdes locekļa Andreja Martinova domām, ja ir pārliecība, ka situācija ASV ekonomikā pasliktināsies, tad, atverot īsās pozīcijas, īpašu uzmanību es pievērstu kompānijām ar ciklisku raksturu - celtniecības kompānijas, dabas resursu un izejvielu ieguves kompānijas, kas parasti pie šādiem scenārijiem krīt «dziļāk». Savukārt attiecībā uz lielākiem ieguvējiem viņš vērš uzmanību uz attīstīto valstu (ASV, Vācija, Kanāda, Austrālija) valdības parāda vērtspapīriem, kam cena tuvākajā laikā varētu pieaugt.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra