Latvijā darbu sāk vēl viena savstarpējo aizdevumu platforma - Twino.lv.

Platforma piedāvā iespēju satikties cilvēkiem ar brīviem naudas līdzekļiem, kas vēlas ieguldīt, un cilvēkiem, kuri vēlas aizņemties naudu kādas ieceres īstenošanai.

Twino būs iespēja Latvijas iedzīvotāju mērķiem piesaistīt arī ārvalstu privāto aizdevēju finanses, tāpēc Twino mārketinga aktivitātes izvērsīs arī ārpus Latvijas. Interneta vietne būs pieejama trīs valodās - latviski, krieviski un angliski, šodien žurnālistiem stāstīja Twino izpilddirektore Ieva Ozoliņa-Bērziņa.

Viņa skaidroja, ka Twino atšķiras no «ātro kredītu» izsniedzējiem ar to, ka piedāvā zemākas procentu likmes nekā ātro kredītu izsniedzēji, ka piedāvā aizņemties lielākas naudas summas - no 500 līdz 3000 eiro, kā arī piedāvā garāku atmaksas termiņu - no sešiem līdz 36 mēnešiem.

Aizņēmējiem būs jāuzrāda bankas konta izraksti par pēdējiem trim mēnešiem, kas ļaus platformai izvērtēt kredīta atmaksas iespējas. Platformas eksperti klasificēs aizņēmējus vienā no sešām riska grupām, un atkarībā no riska grupas tiks noteikta aizņēmēja maksājamā procentu likme. Vismazāk riskantā ir A klase, kurā ietvertajiem klientiem gada procentu likme par aizņēmumu būs no 18% līdz 20%, bet visriskantākajā F klasē ievietotajiem klientiem gada procentu likme būs no 54% līdz vairāk nekā 60%.

No katras aizdevuma summas Twino platforma paturēs 5% kā komisijas maksu par darījumu.

Savukārt aizdevējiem būs iespēja izvēlēties, kāda riska aizņēmumos investēt. Ozoliņa-Bērziņa uzsvēra, ka konsultācijas par ieguldījumu risku aizdevējiem var sniegt kompetenti platformas speciālisti. Viņa rosināja «nelikt visas olas vienā grozā», bet izvēlēties diversificētu portfeli, proti, investēt gan A, gan B, gan C klases klientu aizņēmumos. Minimālā investīciju summa ir desmit eiro. Ieguldītājs sāks saņemt peļņu tad, kad aizņēmējs sāks atmaksāt kredītu. Aizdevējiem būs pieejama informācija par aizņēmēju, ka nepārkāpj konfidencialitātes prasības, proti, aizdevējam būs zināma aizņēmuma summa, termiņš un aizņēmuma mērķis, bet netiks izpausti aizņēmēju vārdi vai personas kodi.

Ozoliņa-Bērziņa vērsa uzmanību, ka vēl viens no investorus sargājošiem faktoriem ir investoru finanšu pieredze, tāpat kā tā nepieciešama, ja tiek veikti ieguldījumi fondos vai biržā.

Aizņēmumiem nav nodrošinājuma. Vaicāta par investīciju aizsardzību, Ozoliņa-Bērziņa pauda pārliecību, ka ieguldītāju bilance būs pozitīva, pat ja kāds no aizņēmējiem savas saistības nespēs pildīt. Viņa uzsvēra, ka platformas īpašniekiem ir kvalitatīva vērtēšanas sistēma, kas ļauj ļoti precīzi definēt klienta riska pakāpi un viņa iespējas atmaksāt aizdevumu.

Ja aizņēmējs netiks galā ar aizdevuma atmaksu, platforma sadarbībā ar klientu meklēs risinājumus kredīta atmaksas nodrošināšanai. Ja pūliņi nevainagosies panākumiem, līgums tiks nodots kredītu piedziņas uzņēmumam, kas veiks darbības, lai investori saņemtu atpakaļ daļu no ieguldītā.

Twino attīstības plānā paredzēta arī otrreizējā tirgus iespēja, tātad investors varēs pārdot ieguldījumu. Šāda prakse ir arī lielajās platformās.

Ozoliņa-Bērziņa teica, ka platforma centīsies izglītot investorus, ka nevajag ieguldīt visus līdzekļus vienā aizņēmumā. Tāpēc arī minimālā ieguldījumu summa ir desmit eiro, lai interesenti var saprast produktu.

Viņa atzīmēja, ka Twino klientu portfelis atšķirsies no ātro kredītu klientiem, proti, Twino klienti būs cilvēki, kuri gribēs realizēt lielāku mērķi vai attīstīt savu biznesu.

Ozoliņa-Bērziņa prognozēja, ka platformu šogad varētu izmantot pāris simti aizņēmēju un aizdevēju. Iecerēts, ka platforma attīstīsies arī ārpus Latvijas.

Platforma Twino pelnīs tādējādi, ka ieturēs 5% no aizņēmējam izsniedzamās kredīta summas un 30% no investora nopelnītajiem procentiem par ieguldījumu.

Twino izpilddirektore darbojas arī Finanšu ministrijā izveidotajā darba grupā, kas spriež par nepieciešamību ieviest regulējumu savstarpējo aizdevumu platformām. Ozoliņa-Bērziņa pauda atbalstu iecerei sakārtot nozari. Viņa atzina, ka šajā jomā ir gan pieprasījums, gan piedāvājums un, iespējams, sekos vēl citi tirgus spēlētāji, tāpēc šī pakalpojuma sniedzēji ir ieinteresēti, lai visas iesaistītās puses justos droši. Pašlaik ieguldītāju puse nav īsti regulēta, atzina uzņēmuma pārstāve. Vienlaikus viņa uzsvēra, ka uzņēmums ievēro visas likumu prasības, piemēram, attiecībā uz investoru pārbaudi.

Twino ir uzņēmuma SIA OC Finance zīmols. OC Finance vienīgais īpašnieks ir SIA Finabay, kura vienīgais īpašnieks ir Armands Broks, liecina Firmas.lv dati. OC Finance Latvijā nodrošina arī ātro kredītu pakalpojumus ar zīmolu Open Credit.

Finabay ir alternatīvo finanšu pakalpojumu sniedzēja, kas pašlaik darbojas sešās valstīs un piedāvā astoņus produktus. Nākotnes plānos ietilpst paplašināšanās citās valstīs.

Jau ziņots, ka gada sākumā Latvijā darbu sāka savstarpējo aizdevumu platforma Mintos.

 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra