Pūļa finansējums ir viens no veiksmīgākajiem investoru un projektu attīstītāju sadarbības modeļiem, tajā pašā laikā ir vēlams nodrošināties pret krāpniecību. Uzņēmums EstateGuru ir izveidojis drošu interneta platformu pūļa finansējuma piesaistei, tādēļ Dienas Bizness uz interviju aicina EstateGuru vadītāju Latvijā Aleksandru Mežapuķi.
Kas ir pūļa finansējums, un kādēļ to Latvijā plaši neizmantoja pirms 20 gadiem? Ar ko šis produkts atšķiras no shēmas – noguldu bankā, saņemu procentus un banka naudu aizdod uzņēmējam?
Pūļa finansējums ir salīdzinoši jauns veids, kā piesaistīt finansējumu biznesam vai veidot personīgos uzkrājumus un pelnīt ievērojamu atdevi. Pirms 20 gadiem šī nozare tikai sāka veidoties. Lai izprastu pūļa finansējuma galvenās atšķirības no tradicionālo banku piedāvājuma, jāapskata šis jautājums no abu galveno lietotāju skatupunkta – aizņēmēja, kas kā juridiska persona vēlas piesaistīt finansējumu savam nekustamā īpašuma attīstības projektam vai uzņēmējdarbībai, un investora, kas ir fiziska vai juridiska persona ar vēlmi pelnīt no saviem ieguldījumiem. Aizņēmējam lielākais ieguvums noteikti ir laiks! Izmantojot pūļa finansējumu, naudu savā kontā var saņemt vien dažu dienu laikā, kamēr bankās šis process nereti var aizņemt pat vairākus mēnešus. Tāpat arī ir elastīgi nosacījumi un personīga pieeja katram projektam – atšķirībā no bankām, kuras piemēro līdzīgus nosacījumus, pēc kuriem izvērtē jebkuru kredīta pieteikumu. Pūļa finansējuma gadījumā tiek vērtēta ne tikai aizņēmēja finansiālā stabilitāte un pieredze, bet arī realizējamā projekta potenciāls. Savukārt investoriem atbilde ir pavisam vienkārša – iespējams nopelnīt pat 10 reizes lielāku atdevi nekā banku noguldījumā. Platforma pilda starpnieka funkciju, savienojot aizņēmējus ar investoriem un pārliecinoties gan par aizņēmēja spēju atmaksāt aizdevumu, gan investoru naudas izcelsmes legālajiem aspektiem.
Kādi ir investoru ieguvumi, ja neskaita iespēju nopelnīt vairāk, nekā sola banku procenti?
Noteikti jāatzīmē, ka arī pūļa finansējuma platformu biznesa modeļi mēdz atšķirties, līdz ar to arī ieguvumi un riski investoriem ir dažādi. Ja runājam par EstateGuru platformu, kurā tiek piedāvāti ar nekustamo īpašumu nodrošināti aizdevumi, tad tas arī ir viens no lielākajiem ieguvumiem investoriem – nekustamā īpašuma nodrošinājums. Visu investoru vārdā uz nekustamā īpašuma tiek nostiprināta hipotēka, kas kalpo kā drošības spilvens gadījumā, ja aizņēmējs nespēj pildīt savas saistības. Tad neatkarīgs drošības aģents realizē īpašumu izsolē un atmaksā saistības investoriem. Bet tas nebūt nav vienīgais iemesls, kāpēc jau vairāk nekā 60 000 investoru izvēlas tieši mūsu platformu. Svarīga loma ir arī platformas komandai, kas izvērtē riskus un piemēro katra projekta nosacījumus, šajā nozarē ārkārtīgi nozīmīga ir reputācija un investoru uzticēšanās, tāpēc jāstrādā tā, lai piedāvātu ne tikai ievērojamu atdevi (vidēji ap 11% gadā), bet arī kvalitatīvus projektus un pēc iespējas mazāku risku. Tāpat arī dažādas platformas funkcijas investoru ērtībām – iespējams izvērtēt katru publicēto projektu atsevišķi vai arī pieslēgt automātisko investīciju funkciju un mierīgi atpūsties ar apziņu, ka nauda strādā tavā vietā.
Kādēļ esat izvēlējušies investīcijas nekustamo īpašumu biznesā? Varbūt jāinvestē "zaļajās tehnoloģijās" vai kosmisko kuģu attīstīšanā, vai elektrisko akumulatoru pētniecībā?
Nekustamais īpašums ir pateicīga nozare jau iepriekš minētā drošības aspekta dēļ – piedāvājot projektus ar nekustamā īpašuma nodrošinājumu, mēs spējam piedāvāt reālu drošību investoriem. Protams, papildus nereti tiek piemērota arī aizņēmēja personīgā garantija, taču nekustamais īpašums ir aktīvs, kas salīdzinoši maz maina vērtību un ir uzticams. Tāpat arī saprotam, ka katram jādara tas, kas izdodas vislabāk. Mūsu platformas dibinātāji ir nekustamo īpašumu attīstītāji Igaunijā, kas savā biznesā redzēja vajadzību pēc šāda ātra un ērti pieejama finansējuma, tāpēc nolēma izveidot platformu, kas to nodrošinātu. Uzņēmuma komanda ar nekustamo īpašumu, finanšu un risku novērtēšanas speciālistiem redz projektu potenciālu, tāpēc ir iespējams tos objektīvi izvērtēt tā, lai saglabātu neatmaksāto aizdevumu īpatsvaru krietni zem nozares vidējā.
Ko iegūst nekustamo īpašumu attīstītāji? Ja investori var nopelnīt labāk, nekā noguldot naudu bankā, vai aizdevuma procenti aizņēmējiem vairs šķiet pievilcīgi?
Galvenie ieguvumi aizņēmējiem ir jau minētie – ātrums, personīga pieeja, elastīgi nosacījumi. Nekustamo īpašumu biznesā ir svarīgi, lai finansējums pieejams ātri, piemēram, ja tirgū parādījies īpašuma pārdošanas sludinājums, kas attīstītājam šķiet potenciāli labs attīstības objekts. Birokrātijas dēļ, ar ko jāsaskaras bankā, var paiet pat vairāki mēneši līdz finansējuma saņemšanai, pa šo laiku īpašumu jau var būt nopircis kāds cits. Mūsu aizņēmēji novērtē profesionālo un individuālo pieeju, kā jau minēju, aizdevumu pieteikumus izvērtē ne tikai finanšu, bet arī nekustamo īpašumu profesionāļi, tāpēc saprotam, kas ir svarīgi uzņēmējam. Elastīgi atmaksas nosacījumi – iespējams atmaksāt gan aizdevuma pamatsummu, gan procentus aizdevuma termiņa beigās, kas nereti ir ļoti pievilcīgs piedāvājums projektos, kuros atmaksa tiek veikta no īpašuma pārdošanas ieņēmumiem. Runājot par procentu likmi, jā, protams, tā ir augstāka nekā bankas hipotekāro kredītu likme, taču jāsaprot, ka šis ir īstermiņa aizdevums (no 6 līdz 24 mēnešiem), tāpēc to nevajadzētu pielīdzināt ilgtermiņa saistībām. Vairāk nekā puse no mūsu aizņēmējiem piesaista finansējumu platformā atkārtoti, par šo uzticēšanos un novērtējumu esam ļoti priecīgi.
Kāds ir investīciju pieprasījums Latvijas nekustamo īpašumu tirgū? Jūs runājat par īstermiņa aizdevumiem, bet nekustamo īpašumu attīstīšana nav īstermiņa pasākums. Kur ir āķis?
Pieprasījums arvien pieaug, galvenokārt iepriekš minēto priekšrocību dēļ. Ne vienmēr īpašumu attīstīšana nozīmē ilgtermiņa saistības, arvien biežāk šajā nozarē ienāk jauni attīstītāji, kas veic ātrus darījumus, iegādājoties īpašumu, renovējot to, veicot uzlabojumus un pārdodot ar peļņu. Lielākiem projektiem nereti aizņēmēji izmanto pūļa finansējuma platformu kā atspēriena punktu un starpposmu, piesaistot finansējumu ātri, piemēram, īpašuma iegādei, tad veicot nepieciešamos darbus, lai atbilstu banku kreditēšanas prasībām, un pārfinansējot saistības ar šādu ilgtermiņa finanšu partneri. Jāpiebilst, ka finansējumu iespējams piesaistīt ne tikai nekustamā īpašuma attīstīšanai, bet arī uzņēmējdarbībai – darbības kapitāla palielināšanai. Šāds finansējums pieejams uzņēmējiem, kuriem ir nekustamais īpašums, taču nav noteikts, ka īpašums, ko sniedz kā nodrošinājumu, ir tieši tas, kurā iegulda piesaistītos līdzekļus.
Kādi ir jūsu pašreiz iecerētie projekti? Apjoms, nozīmība, interese?
Ikdienā gan Latvijā, gan arī citās mūsu darbības valstīs (strādājam Baltijas valstīs, Somijā, Vācijā, Spānijā, Portugālē) platformā tiek piesaistīts finansējums visdažādākajiem projektiem, sākot no nelieliem aizdevumiem uzņēmējdarbībai, darījumiem ar nekustamo īpašumu un beidzot ar lieliem attīstības projektiem lielākajās pilsētās. Šis ir moderns un ērts finanšu risinājums, par kuru interesi izrāda ne tikai mazie un vidējie attīstītāji un uzņēmēji, bet arī jau pieredzējuši nozares dalībnieki.
UZZIŅAI
Šā gada 15. janvārī DB rakstīja par krāpnieciskas pūļa finansējuma platformas Envestio darbību: https://www.db.lv/zinas/zurnala-dienas-bizness-izdevums-38-498934