Latvijas ekonomikas izaugsmes pamatā būs iekšzemes patēriņš, eksporta izaugsme būtiski atgūsies tikai nākamgad, jaunākajā EY (agrāk Ernst & Young) Eirozonas ekonomikas attīstības pētījumā Eurozone Economic Forecast paredz eksperti.

Viņi paredz, ka, neskatoties uz ģeopolitisku saspīlējumu un grūtībām eksportā, Latvijas ekonomika šogad vienalga augs par 2,9%, kas ir nedaudz straujāk kā pērn, kad IKP pieaugums bija 2,5% līmenī. Jau nākamgad EY eksperti paredz ātrāku Latvijas ekonomikas izaugsmi, sasniedzot 4,1% līmeni, kam sekos trīs stabilas izaugsmes gadi 4,5 – 4,6% apmērā ik gadu.

Ņemot vērā nestabilo situāciju Austrumu tirgos un stagnējošu izaugsmi daudzās Eirozonas valstīs, ekonomikas pieaugums Latvijā būs vairāk balstīts uz iekšējo patēriņu un publiskā sektora tēriņiem, nevis eksporta izaugsmi, kas tiks atlikta līdz nākamajam gadam. EY sagaida, ka mājsaimniecību patēriņš šogad augs par 3,6% pretēji 2,5% pērn.

«Ļoti pozitīvi ir vērtējams, ka Latvijas ekonomika atrod veidu, kā saglabāt izaugsmi šobrīd valdošajā nenoteiktībā, kurā dominē Ukrainas krīze, sarežģītas tirdzniecības attiecības ar Krieviju, eirozonas stagnācija, kā arī intensīvas debates par termiņuzturēšanās atļauju limitu pārskatīšanu. Tas parāda, ka Latvijas ekonomikas potenciāls veiksmīgāku ārējo apstākļu un veicinošu iekšpolitisku lēmumu situācijā ir daudz augstāks nekā šobrīd novērotie IKP pieauguma tempi,» uzskata Guntars Krols, EY partneris Baltijā.

EY norāda, ka Latvijas prezidentūra Eiropas Savienībā (ES) šobrīd ļauj mazināt draudus investīcijām, kas citkārt būtu daudz būtiskāki, ņemot vērā Ukrainas konfliktu. Latvijas aktīvā rīcība prezidentūrā un Eiropas Komisijas (EK) nesen pieņemtais investīciju plāns zināmā mērā atsver privātā sektora ģeopolitiskās situācijas izraisītās bažas par ilgtermiņa ieguldījumiem Baltijas reģionā, norāda EY.

EY pētnieki norāda, ka Latvijā nav jābūt bažām par deflāciju, un gada inflācija tiek paredzēta, lai arī zemā, tomēr pozitīvā 0,9% līmenī, ko virzīs nedaudz straujāks ekonomikas izaugsmes temps un mājsaimniecību ieņēmumu pieaugums. Šeit jāņem arī vērā naftas cenu pakāpenisks pieaugums, salīdzinot ar gada sākuma līmeni. EY paredz, ka jau nākamgad inflācija atgriezīsies 2,4% līmenī.
 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra