Eiropas Centrālās bankas (ECB) vakardienas lēmums nozīmē vēl lētākus pieejamos resursus Latvijas komercbankām un mājsaimniecībām, šodien preses konferencē sacīja Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Viņš pauda cerību, ka kredītu nauda līdz mājsaimniecībām un uzņēmumiem nonāks bez uzcenojuma.

Tāpat turpinās samazināties Latvijas valdības parāda apkalpošanas izmaksas, kas nozīmē papildu līdzekļu ietaupījumu, kuru būtiski nevis "noēst", bet virzīt strukturālo reformu īstenošanā, palielinot valsts konkurētspēju. Būtiski nevis sākt aizņemties papildus, izmantojot zemās procentu likmes, bet samazināt valsts parāda līmeni, kas pozitīvi ietekmētu arī budžetu, uzsvēra Latvijas Bankas prezidents.

Viņš atzīmēja, ka Latvijas Banka turpina sekmīgi īstenot Paplašināto aktīvu pirkšanas programmu, kopumā astoņos programmas darbības mēnešos iegādājoties Latvijas valdības un starptautisko organizāciju vērtspapīrus 1,44 miljardu eiro vērtībā. Latvijas Bankas un ECB veiktās Latvijas valdības vērtspapīru iegādes līdz oktobra beigām sasniedza 630 miljonus eiro.

Kā ziņots, ECB prezidents Mario Dragi ceturtdien paziņoja, ka banka pagarinās tā dēvētās kvantitatīvās stimulēšanas programmas termiņu un to īstenos līdz 2017.gada martam vai pat vēl ilgāk, tādējādi cenšoties veicināt inflācijas pieaugumu. Sākotnējā iecere paredzēja, ka kvantitatīvās stimulēšanas programmas īstenošana ilgs līdz 2016.gada septembrim.

ECB pavēstīja, ka paplašinās to obligāciju veidus, kādus ECB un eirozonas nacionālās centrālās bankas var šajā programmā iegādāties, lai iekļautu eirozonas valstu emitētas eiro denominētas obligācijas.

Lai palīdzētu eirozonas ekonomikai atveseļoties, ECB un eirozonas nacionālās centrālās bankas tā dēvēto kvantitatīvās stimulēšanas pasākumu gaitā 9.martā sāka iegādāties obligācijas, tādējādi cenšoties novērst ilgstošas deflācijas periodu un veicināt eirozonas ekonomikas izaugsmi.

ECB ceturtdien nolēma nemainīt bāzes procentu likmi, taču samazināt noguldījumu procentu likmi, tādējādi cenšoties veicināt inflācijas pieaugumu. ECB noguldījumu likmi samazinājusi līdz mīnus 0,3%, salīdzinot ar mīnus 0,2% iepriekš.

Tikmēr procentu likme galvenajām refinansēšanas pozīcijām arī turpmāk būs 0,05%, kas ir rekordzems līmenis.

Savukārt diennakts procentu likme arī turpmāk veidos 0,3%.

Rimšēvičs šodien preses konferencē atzina, ka ECB bijusi atklāta, koleģiāla diskusija par veicamajiem pasākumiem. Rimšēvičs daļu no pasākumiem atbalstījis, bet par daļu bijis diskutējošs, jautājumus uzdodošs.

Vai apstākļos, kad nav noticis nekas dramatisks, ir nepieciešama tik liela, masīva jaunus instrumentus ieviesoša pakete, vaicāja Latvijas Bankas prezidents. Viņš apliecināja, ka Latvijas Banka atbalstījusi šīs programmas iedibināšanu. 

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra