Lielākā daļa Rīgas pašvaldības uzņēmumu pērn strādājuši ar peļņu; vērienīgākie zaudējumi Rīgas Centrāltirgum.
Rīgas pašvaldībai pilnībā pieder 13 kapitālsabiedrības. Lielākoties to darbība ir saistīta ar dažādu pakalpojumu nodrošināšanu pilsētas iedzīvotājiem. Kopumā uzņēmumu rādītāji ir salīdzinoši labi, un zaudējumus pērn piedzīvojuši četri no 13 uzņēmumiem – korupcijas skandālu epicentrā nonākusī pašvaldības SIA Rīgas satiksme, SIA Rīgas Nacionālais zooloģiskais dārzs, AS Rīgas Centrāltirgus un SIA Rīgas veselības centrs. Savukārt lielākā peļņa bijusi SIA Rīgas meži un SIA Rīgas ūdens. Šo uzņēmumu peļņa pērn bija vairāk nekā divi miljoni eiro katram.
Viens no vispretrunīgāk vērtētajiem Rīgas pašvaldības uzņēmumiem ir SIA Rīgas satiksme. Pērn uzņēmums pārvadājis 142,7 milj. pasažieru – par 0,5% mazāk nekā 2016.gadā. Savukārt uzņēmuma neto apgrozījums veidoja 152,4 milj. eiro, kas, salīdzinot ar 2016. gadu, ir par 1,7 milj. eiro jeb 1,1% mazāk. Uzņēmuma vadības ziņojumā norādīts, ka ieņēmumi par sabiedriskā transporta pakalpojumiem pērn veidoja 44,5 milj. eiro. Kopumā neto apgrozījuma 29,2% veidoja ieņēmumi par sabiedriskā transporta pakalpojumiem, 8,2% – autostāvvietu pakalpojumi un 62,6% – valsts un Rīgas pašvaldības finansējums zaudējumu segšanai. Ieņēmumu struktūras izmaiņas esot saistītas ar laika biļešu ieviešanu 2016. gadā un braukšanas maksas atvieglojumu piešķiršanu Rīgas bērnudārzu darbiniekiem, skolu tehniskajiem darbiniekiem, Kultūras ministrijas pakļautībā esošo Rīgas izglītības iestāžu pedagogiem u.c.
Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!
Savukārt ieņēmumi no autostāvvietu pakalpojumiem pagājušajā gadā bija 12,5 milj. eiro, kas ir par 1,1 milj. eiro vairāk nekā gadu iepriekš. Pagājušo gadu uzņēmums noslēdza ar 15,12 tūkst. eiro zaudējumiem. Uzņēmuma pārstāvis Viktors Zaķis skaidro, ka zaudējumi konkrētā periodā veidojas no dažādiem faktoriem – degvielas cenu pieauguma, apdrošināšanas sadārdzināšanās, izmaiņām nodokļos, ieņēmumu samazinājuma no pārdotajām biļetēm, jo aizvien lielākas pasažieru grupas sabiedriskajā transportā brauc bez maksas vai ar atlaidēm. Līdz ar to veidojas situācija, kad izdevumu pozīcija pret ieņēmumiem ir lielāka, starpību kompensē dome. «Grāmatvediski tik tiešām ir tāda pozīcija kā zaudējumi, taču uzņēmumam ir pozitīva naudas plūsma, kas nodrošina stabilu tā darbību,» skaidro V. Zaķis. Jāmin, ka pagājušā gada nogalē SIA Rīgas satiksme īstermiņa saistības pārsniedza tās apgrozāmos līdzekļus par 47,2 milj. eiro. Vadības ziņojumā norādīts, ka saistības tiks segtas, izmantojot saimnieciskās darbības naudas plūsmu, kā arī piešķirtās pašvaldības dotācijas. Dati rāda, ka uzņēmuma ilgtermiņa aizņēmumi no kredītiestādēm un citi aizņēmumi bija vairāk nekā 200 milj. eiro, bet īstermiņa – vairāk nekā 70 milj. eiro.
SIA Rīgas satiksme pērn saņēma pašvaldības dotāciju 88,6 milj. eiro apmērā, kā arī papildu finansējumu no pašvaldības budžeta 18,42 milj. eiro iepriekšējo periodu zaudējumu segšanai. Tādējādi kopumā no Rīgas budžeta SIA Rīgas satiksme pagājušajā gadā saņēma vairāk nekā 107 milj. eiro, kas ir par 8,6% vairāk nekā 2016. gadā, liecina Lursoft informācija. Jāmin, ka šogad līdz ar Rīgas domes šī gada budžeta grozījumu apstiprināšanu novembra sākumā uzņēmums kopumā saņēmis 132,8 milj. eiro dotāciju. Arī nākamgad, visticamāk, uzņēmumam būs nepieciešams tikpat liels atbalsts. Tiek minēts, ka viena brauciena cena pārsniedz noteiktos 1,15 eiro, līdz ar to arī rodas zaudējumi. Tomēr kāda ir reālā brauciena cena, līdz šim nav atklāts. Jāpiebilst, ka SIA Rīgas satiksme apgrozījums šā gada deviņos mēnešos bija 118,28 milj. eiro, kas ir par 4% vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn, savukārt zaudējumi pieauguši vairāk nekā 30 reizes, sasniedzot 12,53 milj. eiro.
Visu rakstu Rīgas domes uzņēmumu spožums un posts lasiet otrdienas, 18.decembra laikrakstā Dienas Bizness! Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!