Tveicīgo vasaru ir nomainījis dzestrais rudens, taču šķiet, ka par lietu šajā gadalaikā priecājas daudzi, jo tas nozīmē, ka mežos būs vairāk sēņu. Mums, latviešu tautai, sēņošana ir gandrīz vai tāds kā nacionālais sporta veids, kam labprāt nododas gan mazi, gan lieli. Taču neatkarīgi no tā, vai esi pieredzējis kaislīgs sēņotājs, vai meža velšu meklējumos dodoies pirmo reizi, ir jāievēro zināmi noteikumi un drošības pasākumi, lai iecerētā aktivitāte sagādātu tikai pozitīvas emocijas. Raksta turpinājumā uzzināsi, kā sēņot droši ko ņemt vērā, uzturoties mežā.
Ieteikumi drošai sēņošanai
Latvijā ir ap 1100 sēņu sugām, taču par ēdamām ir atzītas vien 300. Sēnes var salasīt arī lielveikalu plauktos, tomēr tadā gadījumā izpaliek gatavošanās process, došanās uz mežu rītausmā, sēņu meklēšana un pozitīvu emociju gūšana, pēc kā tiecas ikkatrs sēņotājs. Taču arī mežā ir jāievēro drošības pasākumi. Lūk, daži no tiem:
• Groziņā liec tikai tās sēnes, ko labi pazīsti. Populārākās ēdamās sēnes ir: gailenes, baravikas un apšu bekas. Ja sastopi kādu krāšņu, bet nepazīstamu sēni, atstāj to labāk turpat, jo tā var izrādīties indīga. Vēl sēņu atpazīšanai vari izmantot mobilās lietotnes, ar kuru palīdzību ir iespējams identificēt atradumu.
• Nedodies sēņot viens pats. Lai cik ļoti Tev patiktu pavadīt laiku ar sevi, būs drošāk, ja sēņot dosies kopā ar vēl kādiem cilvēkiem, piemēram, draugiem. Tādējādi pastāv arī mazāka iespējamība noklīst un apmaldīties.
• Nespārdi nezināmās vai indīgās sēnes, jo katrai sēņu sugai ir sava būtiska loma meža attīstībā.
Sēnes ir tāds kā mūsu vietējais superprodukts. Turklāt veidi, kā salasītās sēnes pēcāk iekļaut ēdienkartē, ir daudz un dažādi. Pataupi sēnes ziemai, tās iemarinējot vai iesālot. Tāpat tās var kaltēt un izmantot kā garšvielu, piešķirot jau iecienītajiem ēdieniem pavisam jaunas garšas nianses.
Uz mežu – pilnā ekipējumā
Dodoties sēņot, primāri parūpējies par savu drošību un labsajūtu. Jau laikus izvērtē riskus un apdomā iespējas to novēršanai.
Piemērots apģērbs un apavi
Vēlams vilkt gaišas krāsas apģērbu un tādu, lai Tev nevarētu piekļūt ērces, odi un citi knišļi. Kājās noteikti velc bikses, bet to galus saliec zeķēs, lai pasargātos no ērcēm. Gumijas zābaki jeb tautas valodā dēvētie gumijnieki šādai aktivitātei būs vispiemērotākie. Tie gādās par to, lai Tavas kājas būtu sausas, ka arī ērti un droši varēsi pārvietoties pa mežu, nebaidoties, ka apavi tiks sasmērēti vai neatgriezeniski sabojāti.
Aprīkojums veiksmīgākām sēņu medībām
Divas svarīgākās lietas, kas nepieciešamas katram sēņotājam ir sēņu grozi un sēņu nazis. Pirmkārt, salasītās meža veltes nebūs jānes rokās vai kabatās un, otrkārt, sēņu lasīšana vedīsies daudz raitāk, ja izmantosi speciālo nazi ar izliekto asmeni.
Tehnoloģijas drošākai sēņošanai
Pat tad, ja Tev šķiet, ka mežu pazīsti kā savus piecus pirkstus, var būt situācijas, kad sēņošanas azartā, nonāc iepriekš nezināmā vietā. Šādas situācijas var radīt apjukumu, tāpēc noderīga lieta, ko ņemt līdzi ir kompass vai viedpulkstenis.
Sēņošana ir lieliska brīvā laika aktivitāte, ko baudīt kopā ar visu ģimeni. Turklāt no salasītajām sēnēm vari veidot gardus ziemas krājumus. Vairāk par ilgtspējīgiem risinājumiem pārtikas krājumu veidošanā un sava dārza ierīkošanā lasi Vivus.lv sagatavotajā bloga rakstā “Uzturvielām bagāti augļi un dārzeņi, ko izaudzēt paša spēkiem”.