Dienas Bizness

 • 26 trešdiena,
  aprīlis

  Alīna, Sandris, Rūsiņš

 • Eiro kalkulators

   EUR  LVL
 • Valūtu kursi

  GBP: 0.8493

  USD: 1.0891

Mazais bizness

Sākam biznesu: Spēle, kas palīdz ārstēties    5

Logopēde Ilze Zaharāne izstrādā spēli Cheeks Up, kas domāta bērniem un pieaugušajiem rehabilitācijas procesā, trenējot sejas, runas un rīšanas muskulatūru, pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.

Ilze Zaharāne ir audio jeb klīniskā logopēde. Audiologopēds gluži kā logopēds māca bērniem izrunāt pareizi skaņas, burtu «r», bet tas nav viņa pamatuzdevums. Audiologopēds ir ārstniecības persona, un viņa misija ir palīdzēt nopietnāku saslimšanu gadījumos, piemēram, bērniem ar neiroloģiskiem traucējumiem, pieaugušajiem pēc insulta, kad ir nopietni traucējumi valodas un/vai rīšanas funkcijai. Ilze strādā rehabilitācijas centrā Vaivari un parasti viņas pacienti ir bērni, kuri ir piedzīvojuši dzemdību traumu, kas vēlāk bieži vien izpaužas ar paaugstinātu muskuļu tonusu.

Logopēdijas nodarbībā tiek izmantoti dažādi vingrinājumi, tostarp jāpiepūš vaigi, jāizstiepj uz priekšu lūpas, jāsarauc uzacis, jāizbāž mēle. «Šīs kustības veselam cilvēkam ir elementāras, bērniem līdz sešiem gadiem tikai tiek attīstītas, bet pēc traumas šīs kustības bieži vien ir paveicamas tikai ar milzīgu piepūli. Parasti tās attīsta pirmsskolas izglītības iestādēs ar dažādiem vingrinājumiem un integrējot to ikdienā, bet ar tiem, kam ir problēmas, logopēds strādā atsevišķi. Taču, ja bērnam ir neiroloģiska rakstura problēmas, šos uzdevumus izpildīt ir ļoti grūti, pat nepatīkami paaugstinātās jutības un blakus kustību dēļ, kas parādās. Logopēdam jābūt ļoti sensitīvam un jājūt, cik tālu var iet. Pacientiem, kam ir neiroloģiski traucējumi, visas šīs darbības ir grūtas, tāpēc viņi nevēlas piepūlēties. Nepārtraukti ir jāmotivē un jāmudina izpildīt vēl kādu reizi vairāk,» skaidro Ilze.

Arī pieaugušajiem, piemēram, pēc insulta, ja viena sejas puse ir mazāk kustīga, ir jāpilda dažādi vingrinājumi, lai atjaunotu sejas muskulatūru. «Kad audiologopēds ir blakus, pacienti pārsvarā iesaistās un izpilda uzdevumus, bet, ja speciālista nav blakus, tad lielākoties viņi to nedara, daļai šķiet kaut kā muļķīgi tā šķobīties,» turpina speciāliste.

Visu rakstu Spēle, kas palīdz ārstēties lasiet 8. jūnija laikrakstā Dienas Bizness.

Saistītie raksti

Jaunākās ziņas kategorijā

Sākam biznesu: Ienāk ar produktu sportistiem

Sākam biznesu: Ienāk ar produktu sportistiem  29

Latvijas zīmola Kefa virzītāji cer piesaistīt sportistus ar produktu, kura sastāvā ir stēvija un Latvijā ražots piena proteīns «Kādreiz intensīvi nodarbojos ar sportu un lietoju pieejamos uztura bagātinātājus, proteīna dzērienus....

Reklāma