Iestājas par dažādību un iekļaušanu 

ASV dibinātā organizācija #MovingForward mudina riska kapitāla kompānijas ieviest politiku pret diskrimināciju un uzmākšanos; 8. martā uzsāk attīstību arī Eiropā.

Anda Asere, 08.3.2019

Foto: publicitātes

«Es esmu daļa no četru dibinātāju komandas, mēs visi esam inženieri un uzņēmēji, un vairāki no mums ir pieredzējuši dažādas intensitātes uzmākšanos. Drīz pēc tam, kad ASV sākās #metoo kustība, bija vakariņas, kur piedalījās desmit uzņēmējas. Sarunas pievērsās šai tēmai, un kāda pajautāja, cik daudzas no mums ir pieredzējušas uzmākšanos, piesaistot finansējumu. Un piecas no desmit to bija pieredzējušas,» stāsta Džinnija Fāza (Ginny Fahs), #MovingForward līdzdibinātāja.

Fragments no raksta

Ievēro uzvedības kodeksu

Organizācijas Riga TechGirls līdzdibinātājas Annas Andersones pieredze ir pozitīva, un viņa nekad nav saskārusies ar diskrimināciju, bet uzskata, ka par šo tēmu ir jārunā un to vajag izcelt, lai cilvēki aizdomātos. Veselības nozares jaunuzņēmuma CheeksUp dibinātāja Ilze Zaharāne profesionālās sarunās ir piedzīvojusi situācijas, kad viņu neuztver kā profesionāli, bet gan kā sievieti. «Tie vīrieši, kuri ir brīvi, dažreiz mēģina izvirzīt savu kandidatūru, simulējot interesi par projektu vai sadarbību. Ja to laikus nesaprot, tad sanāk iztērēt laiku neproduktīvai sadarbībai,» viņa stāsta. Uzņēmējas pieredze liecina, ka profesionālajā dzīvē otras puses attieksmē reizēm ir bijusi jūtama stereotipu ietekme, ka sieviete varētu būt mazāk kompetenta. Viņa ir piedzīvojusi situāciju, kur, sarunas laikā nonākot līdz kādai tehnoloģijai vai komplicētākai shēmai, negrib skaidrot darbības principu, sakot, ka «tas ir sarežģīti, un tu nesapratīsi» vai ka «tas ir garlaicīgi, un tas nebūs interesanti». «Tad man ir jābūt ļoti uzstājīgai un neatlaidīgai, sakot, ka mani tas ļoti interesē, ka gribu saprast, ka es ļoti uzmanīgi klausos,» saka I. Zaharāne.

Akselerācijas fonda Commercialization Reactor valdes locekle Lelde Stukle uzskata, ka Latvijā dzimumu diskriminācijas nav. Proporcionāli akseleratorā piesakās vairāk vīriešu, un tāpēc lielākā daļa uzņemto komandu dibinātāju ir vīrieši. Viņa pieļauj, ka tas saistīts ar atšķirīgām personības iezīmēm, kas vērojamas abiem dzimumiem, piemēram, vīrieši vairāk uzņemas risku. «Mēs nevērtējam, vai piesakās sieviete vai vīrietis, pieejam idejai pēc būtības,» saka L. Stukle.

Expansion Capital investīciju projektu vērtēšanā neesot bijusi saskare ar diskreditētajām grupām. «Mēs vērtējam ideju un projekta dzīvotspēju, nevis cilvēku un viņa piederību kādai sabiedrības grupai. Esam atvērti ilgtspējīgām idejām, kas dod pievienoto vērtību,» norāda Ēriks Fricsons, Expansion Capital valdes priekšsēdētājs. Latvijas Privātā un riska kapitāla asociācijas (LVCA) valdes priekšsēdētājs Edgars Pīgoznis norāda, ka Latvijas riska kapitāla nozare ir salīdzinoši jauna un saskaras ar saprotamām grūtībām: nozares know-how, kapitāla pieejamība, likumdošanas atbilstība u.c. «Tieši šo jautājumu risināšanai esošie un topošie fondu pārvaldnieki sanāca kopā un nodibināja asociāciju. Taču mēs esam daļa no sabiedrības, un visi tās izaicinājumi ir aktuāli arī šeit, tāpēc LVCA kā Eiropas riska kapitāla asociācijas Invest Europe biedrs ir apņēmusies ievērot tās Uzvedības kodeksu. Tas regulē arī ārpus likumdošanas esošos jautājumus, tai skaitā nosaka augstus personiskos un profesionālos rīcības standartus riska kapitāla industrijas pārstāvjiem,» viņš teic.

Visu rakstu lasiet 8. marta laikrakstā Dienas Bizness, vai meklējot tirdzniecības vietās.

Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!

Tevi varētu interesēt

Šogad Latvijas jaunuzņēmumi piesaistījuši vismaz 34,9 miljonus eiro, liecina Latvijas startup asociācijas...

Publisko jaunuzņēmumu akselerācijas fondu Buildit, Commercialization Reactor un Overkill Ventures...

Dalīto pakalpojumu centrs Tele2 Shared Service Center (Tele2 SSC), Riga TechGirls un...

Te ir labi dzīvot, mēs varam būt Krievijas, Eiropas un Amerikas krustceles tehnoloģijām.

Šodien visā pasaulē tiek atzīmēta starptautiskā Meitenes IKT nozarē diena (International...

Nepalaid garām

Ja valsts eksperts apgalvo, ka šķeldu ceļa uzturēšana izmaksās 10 miljonus nākamo...

Eiropas Savienības prioritātes ir mainījušās. Tuvākajā laikā var sākt mainīties Eiropas ekonomiskie...

Igauņi pirmie pārgāja uz dabasgāzes izmantošanu sabiedriskajā transportā un Tallinā gandrīz...

"Dienas Bizness" sadarbībā ar "Lursoft" ik gadu izdod zīmola izdevumu "TOP 500",...

No šīs sadaļas

Eiropas Centrālā banka ekonomikai sola papildu stimulus un ilgāk zemas likmes....

Pasaules biržu indeksi ceturtdien kritās, bet eiro vērtība saruka līdz zemākajam līmenim...

Neskatoties uz žilbinošo kāpumu, no akciju fondiem turpina noplūst nauda....

Rietumvalstu akciju tirgi tiek raksturoti kā sirmāki, kas daļēji izskaidrojot zemāko cenu...

Pasaules biržu indeksi trešdien pārsvarā kritās, ko noteica pasaules ekonomikas izaugsmes prognozes...

Lielākā daļa kriptovalūtu otrdien aizvadījušas veiksmīgu tirdzniecības sesiju, liecina tirgus...

Būs jāpierod pie lēzenākas Ķīnas tautsaimniecības izaugsmes....

Pasaules biržu indeksi otrdien mainījās dažādos virzienos, atsākoties «Breksita» sarunām starp...

Ja esi nolēmis ieguldīt akcijās, tad jābūt gatavam, ka ik pa laikam...

Spriež par «akciju atlaidi», ko joprojām uztur globālais tirdzniecības saspīlējums....