Pēc nesenajiem notikumiem saistībā ar ABLV Bank rodas jautājums, kas notiks ar bankas meitasuzņēmumiem, kuri māteskompānijai līdz šim pelnīja diezgan ievērojamas naudas summas, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
ABLV Asset Management un ABLV Capital Markets valdes priekšsēdētājs Leonīds Kiļs stāsta, ka patlaban plāns ir nodot ABLV klientu aktīvus AS Baltic International Bank, veikt rebrendingu un atrast kompānijai investoru. «Tam ir jābūt investoram, kurš teiks: puiši, jums ir lielisks bizness, un mani tas interesē,» viņš saka, piebilstot, ka «12 gadu laikā ABLV Asset Management ir nopelnījis 20 miljonus eiro (pēc nodokļu nomaksas). Šī peļņa ir salīdzināma ar daudzu vidēja izmēra Latvijas banku peļņu. Tas tiešām ir labs bizness.»
Fragments no intervijas
Vai ABLV pašlikvidācijas procesā tiks izpārdotas arī visas bankas meitaskompānijas, tajā skaitā ABLV Asset Management?
ABLV Asset Management, protams, nevar skatīt pilnīgi atrauti no ABLV, jo mēs izmantojam bankas klientu bāzi un bijām pilnībā integrēti attiecībā uz grāmatvedību, taču tajā pašā laikā ABLV Asset Management ir atsevišķs stāsts. Diviem uzņēmumiem, kas ietilpst holdingā, ir neatkarīga licence, ko izsniegusi Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK). Šī licence nosaka atsevišķu darbību no bankas, un likums nosaka, ka klientu naudu pārvalda atsevišķa neatkarīga juridiska persona ar atsevišķu licenci.
Tas attiecas uz fondiem un pensiju programmām. ABLV Asset Management ir bijis un aizvien ir lielākais fondu pārvaldnieks Latvijā. Visas skandināvu bankas piedāvā fondus, kuri tiek pārvaldīti no Skandināvijas, uz vietas neviens neko nedara. Vietējā tirgū mūsu konkurenti ir Citadele Asset Management, bet šī kompānija ir mazāka. 2016.gadā mums piederēja aptuveni 60% fondu tirgus. Pērnā gada beigās mēs paspējām tirgum sākt piedāvāt 2.līmeņa pensiju plānu, kurā iesaistījušies aptuveni 750 dalībnieku un kura apjoms ir aptuveni 8 miljoni eiro. Šobrīd šī pensiju plāna aktīvu turētājs ir AS Citadele banka. Maija beigās FKTK oficiāli apstiprināja Baltic International Bank (BIB) tiesības turēt mūsu fondu aktīvus, un šobrīd mēs pārvedam šos aktīvus no ABLV uz BIB. Šis ir esošais modelis, taču to, kā situācija izvērtīsies tuvāko gadu laikā, vēl neviens nezina.
Vai notikušais ar ABLV Bank kaut kādā mērā ierobežo ABLV Asset Management darbību?
Bankai un pārvaldes kompānijai bija saistītas grāmatvedības, IT un citas sistēmas. Un tāpēc mums šobrīd ir jācieš objektīvu iemeslu dēļ. Lielākā saistība ir tā, ka ABLV bija to aktīvu turētājs, kurus mēs pārvaldījām. Pensiju fondu aktīvu turētājs var būt tikai Latvijas banka, bet fondu turētājs atkarībā no situācijas – jebkura Eiropas Savienības banka.
Mēs neizslēdzam, ka, ja mums būs grūti strādāt Latvijā, mēs strādāsim citā valstī. Problēma ir tā, ka ABLV Bank krīze ir veicinājusi situāciju, kad liela daļa Latvijas banku ir zaudējušas piekļuvi finanšu tirgiem. Nav svarīgi, Citadele vai BIB, – ikvienai Latvijas bankai ir sarežģīti piekļūt finanšu tirgiem. Un, lai risinātu šo problēmu, mums ir nepieciešams vai nu kopā ar šīm bankām izlauzties caur grūtībām, klauvēt pie slēgtām durvīm, vai arī Latviju nomainīt pret citu valsti, kurā situācija ir labvēlīgāka.
Tātad jūs apsverat iespēju pamest Latviju?
Jā, tāda iespēja pastāv.
Vai ABLV Asset Management nāksies mainīt nosaukumu?
Jā, protams. Viens no mūsu plāna punktiem ir rebrendings. Taču viss atkarīgs no partneru lēmumiem, ar kuriem mēs vienosimies. Šobrīd ir vairākas personas, kas interesējas par ABLV Asset Management iegādi. Galu galā mēs esam liels spēlētājs, kaut arī tik mazā tirgū. Aktīvi mums ir pievilcīgi, komanda – profesionāla, tādēļ mēs esam interesanti.
Visu rakstu ABLV Asset Management un ABLV Capital Markets meklēs investoru lasiet trešdienas, 4.jūlija laikrakstā Dienas Bizness!