Ja ir brīvs laiks, nemaz nav jābūt klīstošajam holandietim, lai vismaz uz pāris stundām ieklīstu samērā klusajā Riharda Vāgnera ielā, piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness

Lai arī nams, kurā pāris gadu dzīvojis un komponējis pats Rihards Vāgners, ir noplucis un pamests, tas nav šķērslis Riharda Vāgnera ielā esošajām kultūras, vēstures, mākslas un biznesa struktūrām, lai piesaistītu ne tikai tūristus, bet arī vietējos. Farmācijas muzejs, latviešu rotkaļu darinātas dzintara rotas, veloekskursijas, teātra klubs Austrumu robeža, izsmalcināta tēja un kafija, un, protams, leģendārā Ogres trikotāža un kafejnīcas Vecrīga smalkmaizīšu pazīstamā garša. Telpu nomas maksa šajā klusajā Vecrīgas ieliņā ir zemāka nekā, piemēram, tuvumā esošajā tirdzniecības centrā Galerija Centrs.

Ieliņas atrašanās vieta starp lielajām Vecrīgas ielām, veicina arī pavisam nejaušu garāmgājēju ieklīšanu. Riharda Vāgnera iela 195 metru garumā stiepjas no Kaļķu ielas līdz Mazajai Vaļņu ielai, šķērsojot Gleznotāju un Teātra ielu. Padomju laikā ieliņa ir nodēvēta par Komunālo ielu, uz kuras, ar paša Rīgas pilsētas izpildkomitejas priekšsēdētāja Alfrēda Rubika svētību, likvidējot komunālo dzīvokļu māju, izveidots Farmācijas muzejs.

Kamermūzika neskan

Vecrīgā teju vai katrs nams stāsta par vēsturi un katrā ieliņā atrodami ne tikai mājīgi veikaliņi, bet arī nozīmīgi kultūras objekti. Viena no tādām ēkām atrodas Riharda Vāgnera ielā 4. Savulaik tur dibināts pats pirmais Rīgas pilsētas teātris, turklāt dažus gadus šajā namā pavadījis izcilais vācu komponists Rihards Vāgners, strādādams par kapelmeistaru. Tieši šeit viņš sācis komponēt savu pirmo nozīmīgāko operu Rienci, iespējams, arī Klīstošā holandieša muzikālās ieceres radušās Rīgā. Kā liecina vēstures annāles, tieši Rīgas pilsētas teātrī Rihards Vāgners veicis apvērsumu mūzikas atskaņošanā, pirmo reizi nostājoties ar seju pret orķestrantiem, ne publiku. Savulaik klasicisma stilā celtajā namā bija izveidota Vāgnera koncertzāle, kurā notika kamermūzikas koncerti. Šajā ēkā darbojās arī populārais zivju restorāns Skonto. Diemžēl šobrīd vēsturiskajā ēkā nekas neliecina par iespēju kaut cik tuvā nākotnē baudīt kamermūziku vai labas biznesa maltītes, ēka izskatās noplukusi un pamesta. Kultūras ministrija un valsts a/s Valsts nekustamie īpašumi joprojām analizē iespējamos Vāgnera koncertzāles ēkas izmantošanas scenārijus, kuri lielā mērā ir atkarīgi no valsts finansējuma, kas tiks vai netiks un kādā apjomā tiks piešķirts šim mērķim. Šobrīd naudas Vāgnera nama rekonstrukcijai atbildīgo institūciju rīcībā neesot.

Vāgnerielas dīdžejs

Pavisam bez mūzikas Vāgnera iela nav palikusi. Veikaliņā Divi turki, kas atrodas iepretim Farmācijas muzejam, bieži vien skan visnotaļ skaļa mūzika, kas dzirdama pat garāmgājējiem, tāpēc veikala pārdevēju kaimiņos esošie veikalnieki nodēvējuši par Vāgnerielas dīdžeju. Veikaliņa pārdevēja Elita Kohanovska, kas sevi dēvē par saimnieces labo roku, neslēpj savu aizraušanos ar 70.–80. gadu hītiem. «Reizēm garāmgājēji apstājas pie veikala logiem un padejo, es pati reiz padejoju ar slotu, kāds puisis stāvēja pie loga un skatījās...» pa pusei nopietni, pa pusei pa jokam, stāsta Divi turki pārdevēja. Veikals, kurā pārdod dažādas tējas un kafiju, Vāgnera ielā strādā trīs gadus. «Mūsu veikalā var iegādāties vairāk nekā 250 dažādas tējas, kas vestas no Holandes un Vācijas, kā arī aromatizētu pupiņu kafiju, ko ražo Latvijas uzņēmums Altus. Viena no populārākajām kafijas šķirnēm ir kafija ar pralinē šokolādes konfekšu aromātu Mocarts,» stāsta Elita Kohanovska, piebilstot, ka kafijas šķirnes ar nosaukumu Vāgners šobrīd vēl piedāvājumā neesot. Viņa atzīst, ka Riharda Vāgnera iela ir klusa un jauka vietiņa, uzsverot, ka «daudzi klienti nāk tieši pie manis jau gadiem, jo mani jau pazīst un uzticas maniem ieteikumiem. Ir arī tādi, kuri uz Latviju no Zviedrijas vai Francijas atbrauc reizi gadā, bet mūsu veikaliņā noteikti vienmēr iegriežas.» Veikala Divi turki pārdevēja uzskata, ka «lielākā Vāgnera ielas problēma ir dzīvā satiksme, ieliņa ir šaura un bieži vien mašīnas brauc viena otrai pretim, uzbraucot uz trotuāra, šī iemesla dēļ gidi nelabprāt ved pa mūsu ieliņu tūristus.»

Visu rakstu Kultūra un bizness satiekas Vāgnera ielā lasiet 14. novembra laikrakstā Dienas Bizness.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra