Latvijas Universitātes studenti Mārtiņš Priedītis un Gatis Melbārdis šobrīd LU studentu Biznesa inkubatorā attīsta savu uzņēmējdarbības projektu – Latvijā ražoto koka rokas pulksteņu zīmolu. Lai notestētu pieprasījumu pēc produkta, puiši potenciālos klientus inkubatora Inovāciju stendā uzrunāja ar pulksteņu bildi.
«Tā zināmā mērā bija avantūra, bet arī vienīgā iespēja noskaidrot, vai mūsu produktu kādam vajag, un bijām pārsteigti par klientu atsaucību,» saka Mārtiņš. To, ka interese iegādāties šādus pulksteņus ir bijusi patiesa, apliecināja topošo pulksteņu īpašnieku avansa iemaksas par produktu, kas vēl tikai taps. Bet ticība atmaksājas – šobrīd vienā no Rīgas kokapstrādes darbnīcām uzņēmēji slīpē pulksteņu dizainu un funkcionalitāti, vēloties panākt ideālu kvalitāti – tā kā viņi to ir iedomājušies un tā, «kā ir solīts klientiem».
Jautāti, ar ko viss sākās, jaunie uzņēmēji saka, ka atslēga ir gatavība uzdrošināties un darīt. Martiņš stāsta, ka pirmais solis un uzdrošināšanās viņam ir bijusi dalība uzņēmējdarbības sacensībās ZIBENS BIZNESS 2015, kas pirms gada norisinājās LU studentu Biznesa inkubatorā. «Vēlējos sevi izaicināt un pārbaudīt, vai bizness ir domāts man,» viņš stāsta.
LU studentu Biznesa inkubatora organizētajās uzņēmējdarbības sacensībās studenti un vidusskolēni trīs dienu laikā uz noteikta produkta (2015.gadā – mafinu) piemēra piedzīvo visus biznesa veidošanas posmus – plāno produkta izveidi un pārdošanu (1. diena) , sagādā izejmateriālus un ražo (2. diena), kopā ar konkurentiem pārdod saražoto produkciju sacensību tirdzniecības laukumā Modes un izklaides centrā Rīga Plaza (3. diena). Komanda, kura rezultātā nopelna vairāk par konkurentiem, saņem peļņu balvā (2015. gadā – 600 EUR).
«Ir lietas, kuras ir iespējams izprast, vien tās pamēģinot. Uzņēmējdarbība ir viena no tām,» norāda viens no ZIBENS BIZNESS 2015 uzvarētājiem Edgars Kriķis. Šobrīd viņš kopā ar domubiedriem strādājot pie «ļoti perspektīva projekta», kuru pagaidām nevēlas atklāt.
Tiesa, Mārtiņš un Edgars nav vienīgie ZIBENS BIZNESS dalībnieki, kuriem, pateicoties sacensībām, tagad uzņēmējdarbības «āķis ir lūpā». Viena no LU studentu Biznesa inkubatorā šosezon uzņemtajām jauno uzņēmēju komandām ir Aleksandra Šošina komanda, kas strādā uzreiz pie diviem biznesa projektiem, viens no kuriem ir saistīts ar virtuālās realitātes tehnoloģijām. Aleksandrs stāsta, ka pirmo reizi esot saņēmies uzsākt uzņēmējdarbību pagājušogad pēc dalības ZIBENS BIZNESS: «Sapratu jēgu vārdiem «impossible is nothing». Tagad, ja kaut kas šķiet neiespējams, nevis «nolaižu rokas», bet uzdodu jautājumus: «Kādā veidā? Cik ātri? Kas man tajā var līdzēt?» un veidoju darbību plānu.»
Šogad uzņēmējdarbības sacensības ZIBENS BIZNESS norisināsies ceturto reizi, aicinot jauniešus vismaz uz trim dienām - no 13. līdz 15. maijam - kļūt par uzņēmējiem. Pieteikties dalībai sacensībās var līdz 3. maijam ŠEIT >> .
Atziņas, ko jaunieši ir guvuši, piedaloties ZIBENS BIZNESS 2015:
1. Svarīgi ir radīt produktu, ko pats vēlētos iegādāties.
2. Nedrīkst padoties, ja uzreiz neizdodas.
3. Jādara!
4. Spēcīgai un saprotamai komunikācijai starp biznesa partneriem ir ļoti liela nozīme.
5. Komandā var izdarīt daudz vairāk, nekā viens pats.
6. Riski pastāvēs vienmēr, taču no tiem nevajag baidīties.
7. Lai uzsāktu biznesu, nauda nav galvenais!
8. Viss ir iespējams, ja rīkojies!
#2/8
Mārtiņš Priedītis un Gatis Melbārdis (foto) testē savu produktu – koka rokas pulksteņus - LU studentu Biznesa inkubatora izveidotajā Inovāciju stendā Modes un izklaides centrā Rīga Plaza
#3/8
Aleksandrs Šošins mafinu ražošanas cehā ZIBENS BIZNESS 2015 sacensību otrajā – ražošanas dienā
#4/8
Uzņēmējdarbības sacensību ZIBENS BIZNESS 2015 uzvarētāju komanda: Katrīna Stepanova, Edgars Kriķis, Krišjānis Zviedrāns, Aleksandrs Petunovs un Kristīne Liepiņa.
#5/8
Aleksandrs Šošins prezentē Inovāciju stenda apmeklētājiem virtuālās realitātes iespējas
#7/8
Mārtiņš Priedītis kopā ar komandu ZIBENS BIZNESS 2015 sacensību otrajā – ražošanas dienā