Ņemot vērā Ķīnas ekonomikas pieaugošo svaru, SVF lēmums par šīs valsts valūtas rezervju statusu šķiet visai loģisks

Nav šaubu, ka Ķīnas ekonomikas nozīme pasaules tautsaimniecībā pēdējo dažu desmitu gadu laikā strauji pieaugusi, un ir nomanāmas prognozes, ka šāds process turpināsies, kā rezultātā pasaules ekonomikas epicentrs galu galā no rietumvalstīm pārvietosies uz šo reģionu. Par to, ka Ķīnas vēlmes vairs nevar neņemt vērā, liecina arī Starptautiskā Valūtas fonda lēmums iekļaut šīs valsts valūtu SDR valūtu grozā. Lēmumam ir liela simboliska nozīme – Ķīna kļuvusi par vienu no pasaules ekonomikas pīlāriem, bet kādi reāli efekti vismaz īstermiņā izjusti tiks maz.

Zīmīgi, ka Ķīnas valūtas iekļaušana SDR grozā pamatā notiks uz eiro rēķina. Eiro īpatsvars šajā grozā saruks no 37,4% līdz 30,93%, kas, iespējams, tuvāko gadu laikā var pastiprināt kopējās valūtas pārdošanas spiedienu no atsevišķu rezervju pārvaldnieku puses, kuri nākotnē savukārt savos krājumos atvēlēs vietu juaņās nominētiem aktīviem. Katrā ziņā var sagaidīt, ka starptautiskajā arēnā līdz ar šādu lēmumu turpinās palielināties Ķīnas juaņas loma, un pastāv pat viedoklis, ka tā nākotnē var ieņemt eiro lomu un būt otra nozīmīgākā rezervju valūta aiz ASV dolāra (daži šādu ainu bur jau 2030. gadā).

Ķīna ir pasaules lielākā eksportētāja, bet šīs valsts valūtas nozīmi starptautiskajā telpā par ļoti lielu uzskatīt nevar. Galvenokārt juaņa tiek izmantota Ķīnas iekšējā tirgū, kur starptautiskajā arēnā norēķinos pārliecinoši dominē ASV dolārs un eiro. Tiesa gan, šī loma pēdējo gadu laikā strauji augusi, un dati liecina, ka jau šovasar juaņa pārspēja Japānas jēnu, kļūstot par pasaulē ceturto populārāko norēķinos izmantoto valūtu. Pasaules starpbanku finanšu sakaru sabiedrības SWIFT apkopotie dati liecina, ka juaņas īpatsvars globālo starptautisko pārskaitījumu kopējā pīrāgā sparīgi tuvojas 3% atzīmei (ASV dolāros tie ir aptuveni 45%).

Notikušais visai skaidri apliecina Ķīnas spēju tiekties uz saviem mērķiem, kur viens no tiem jau ilgstoši ir bijis vietējo valūtu padarīt par starptautiski uzticamu maksāšanas līdzekli. Sagaidāms, ka Ķīna turpinās cīņu par savas ietekmes stiprināšanu, lai tai rokās būtu arvien vairāk svarīgu sviru vai aukliņu, ko tā nepieciešamības gadījumā varēs paraustīt.

Nu Ķīna no SVF dabūjusi atzinumu, ka juaņās glabāt naudu ir droši. Līdz ar to juaņās arī daudzas pasaules valdības un kompānijas varētu lemt piesaistīt naudu. Juaņas lomas palielināšanās nozīmēs, ka šai valūtai nākotnē būs lielāka nozīme, piemēram, tajā, kā veidojas izejvielu cenas. Tāpat nākotnē, visticamāk, būs jārēķinās ar potenciāli straujām juaņas vērtības izmaiņām.

Protams, ir arī visa notiekošā procesa kritiķi. Tie norāda, ka SVF ar šādu lēmumu ir atalgojis Ķīnas manipulācijas ar savas vietējās valūtas cenu, nevis cīnījies ar tām.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra