Lai arī ekonomiskās attīstības tempi vairākumā eirozonas valstu ir stipri vien lēnāki par vēlamajiem, parādās pirmie cerību asni par valūtas zonas ekonomisko tempu paātrināšanos

Šis optimisms skaidrojams ar eiro vērtības kritumu pret citām valūtām. To, ko ar ilgstošu naudas injekciju palīdzību Eiropas centrālajai bankai nebija izdevies panākt ar iekšējā tirgus stimulēšanas pasākumiem, varētu izdoties paveikt ar eksportējošo nozaru starpniecību. Vismaz tām eirozonas valstīm, kuru ekonomikas nav pamatā orientētas uz iekšējā tirgus norisēm, jo tieši patlaban saistībā ar vietējās valūtas vērtības kritumu monetārās savienības dalībvalstīm eksporta tirgi ir kļuvuši ievērojami pieejamāki nekā pirms pusgada.

Ja runājam par šo laika nogriezni, tad tā ietvaros eiro vērtība pret ASV dolāru ir sarukusi apmēram par 15%, nokrītoties līdz pēdējās desmitgades zemākajam punktam. Latvijas ieguvumi no lielākām iespējām ASV tirgū gan ir visai nelieli, jo šīs valsts īpatsvars kopējā eksporta struktūrā pagājušā gada vienpadsmit mēnešos sasniedza vien 1,14%, liecina Centrālās statistikas datu bāzēs pieejamā informācija. Tomēr eiro vērtības samazināšanās Latvijas eksportētājiem ļauj nedaudz kompensēt arī Krievijas rubļa vērtības kritumu.

Pašreizējais eiro vērtības samazinājums ir labvēlīgs eksportam arī uz tādu lielu neeirozonas tirgu kā Lielbritānija, un, kā rāda pēdējo dienu valūtas kursu statistika, situācija kļūst labvēlīgāka arī attiecībā uz Norvēģiju, kura saistībā ar naftas cenu kritumu pasaulē arī piedzīvojusi savas valūtas vērtības samazināšanos. Pēdējās dienas valūtas tirgū liecina, ka eiro kļūst vājāks arī pret Zviedrijas kronu.

Ieguvumi neapšaubāmi ir lielāki par zaudējumiem, jo gan ar Krieviju, gan Lielbritāniju, Norvēģiju un Zviedriju Latvijas ārējā tirdzniecībā ir nevis deficīts, bet pārpalikums, pateicoties tam, ka vismaz naudas izteiksmē uz šīm valstīm eksportējam vairāk nekā importējam. Tādējādi, pateicoties valūtas kursu svārstībām, Latvija ekonomika šobrīd ir nonākusi visai labvēlīgā situācijā. Vienlaikus ar labvēlīgākām iespējām eksportēt uz tirgiem, kuru valūtas krītas pret eiro, pasaules biržās turpinās arī izejvielu cenu samazināšanās. Vismaz pagaidām.

Par to, cik ilgi pašreizējās labvēlīgās tendences turpināsies, var tikai minēt. Kā rāda pēdējo gadu finanšu tirgus notikumi, investoriem tīkamas un netīkamas valūtas statuss var visai ātri mainīties. Pagaidām gan šķiet, ka eiro virzība ir vērsta lejup, jo nepieciešamība pēc dažādiem ekonomiku stimulējošiem pasākumiem Eiropas Centrālajai bankai liks turpināt naudas ieplūdināšanu finanšu sektorā, līdz ar to naudas drukājamās mašīnas ieslēgšanas poga arī šogad paliks stingri nospiesta.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra