Negatīvās tendences biržās varētu ieilgt, bremzējot arī reālās ekonomikas attīstību

Kārtējai nedēļai pasaules fondu tirgos noslēdzoties uz negatīvas nots, var rasties likumsakarīgs jautājums, vai pasauli piemeklējusi investīciju mikroklimata pasliktināšanās un vai negatīvs investoru noskaņojums šobrīd ir uz ilgstošu palikšanu. Nevienam nav noslēpums, ka galvenais vadmotīvs akciju cenu augšupejā ir tās emitējošo uzņēmumu peļņas gūšanas un dividenžu izmaksāšanas iespējas, savukārt, kas attiecas uz preču biržām, tad noteicošais ir pieprasījuma pieaugums pēc izejvielām, kas pats par sevi galvenokārt ir saistīts ar pozitīvu ekonomikas sentimentu.

Ja raugāmies uz pasaules ekonomikas smaguma centriem ASV, Rietumeiropu, Japānu un Ķīnu, tad kopumā tiem tautsaimniecības izaugsme ir ar plusa zīmi, izņemot Japānu, kas pēc cerībām uz atgūšanos gada sākumā otrajā ceturksnī piedzīvojusi 1,6% vērtu lejupslīdi salīdzinājumā ar atbilstošu laika periodu iepriekšējā gadā. Tiesa, atskaitot ASV un atsevišķas Eiropas valstis, par pasaules ekonomikas virzītājspēku noturīgu izaugsmi runāt ir visai pagrūti un vienlaicīga Ķīnas ekonomiskā pieauguma mazināšanās komplektā ar valstī notikušo finanšu burbuļa plīšanu vispārējo fonu draud krietni vien pabojāt.

Tieši Ķīna bija viens no galvenajiem pasaules ekonomiskās izaugsmes veicinātājiem, līdz ar to izaugsmes mazināšanās bremzē gan izejvielu, gan gatavās produkcijas pieprasījumu citur pasaulē. Turklāt, līdzīgi kā ūdenī iemests akmens izraisa viļņošanos samērā plašākā ūdenstilpnes teritorijā, tā notikumi Ķīnas fondu tirgū nav pagājuši secen arī citu pasaules valstu biržām. Turklāt pēdējā mēneša statistika ir visai skaudra un liecina, ka Ķīnas akciju tirgus indekss Shanghai Composite krities par 18%. Lai arī tiek ziņots par visai pārliecinošiem ASV ekonomiskās izaugsmes datiem, Volstrītas plašā tirgus indekss Standard & Poor’s 500 šajā mēneša laikā līdz 4. septembrim bija zaudējis krietnus 5,6% vērtības, tādējādi patlaban atspoguļojot sliktāko investoru noskaņojumu kopš 2011. gada rudens, kad aģentūra Standard & Poor’s nule kā bija ASV atņēmusi augsto AAA kredītreitingu. Eiropā investoru noskaņojums ir vēl sliktāks, kā rezultātā mēneša laikā Londonas fondu biržas indekss FTSE 100 krities par 8–9%, savukārt Vācijas fondu tirgus barometrs DAX krities par iespaidīgiem 13%.

Ņemot vērā, ka kritumam pagaidām nav sekojusi pozitīva korekcija, ir pamats domāt, ka lejupslīde var ieilgt. Tā kā attīstītajās valstīs lielu mājsaimniecību uzkrājumu daļu veido tieši akciju tirgi, tad, situācijai turpinot attīstīties pēc līdzšinējā scenārija, potenciālie tēriņi kļūs mazāki, piebremzējot arī ekonomisko izaugsmi. Notiekošais nepaies secen arī Latvijai, jo mūsu eksportētāju labklājība ir tiešā mērā atkarīga no notikumiem Rietumeiropā. Naudas atplūdi biržās var ievērojami nobremzēt investīciju plūsmu reālajā ekonomikā, veicinot dažādu projektu atlikšanu, kas galu galā ekonomisko fonu pasliktinātu vēl vairāk un apstādinātu arī ierindas iedzīvotāju labklājības pieaugumu.

Ekonomika

Finanses

Mazais bizness

Tehnoloģijas

Dzīvesstils

Foto galerijas

Karikatūra