Transports un loģistika

airBaltic potenciālo investoru sarakstā bijis arī Citadeles pircējs Ripplewood

Dienas Bizness, 06.11.2015

Foto: LETA

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizdomīgais nacionālās lidsabiedrības airBaltic investors, kura atbalstīšana var izrādīties liktenīga Laimdotas Straujumas (Vienotība) valdībai, nav bijis vienīgais iespējamais airBaltic akciju pircējs. Divtik mazākas investīcijas pret divtik lielāku līdzdalību airBaltic šoruden piedāvājis arī ASV investīciju fonds Ripplewood, kam L. Straujumas valdība pirms gada ne mazāk necaurskatāmā procesā piekrita pārdot bankas Citadele kontrolpaketi par zemāko cenu starp alternatīviem piedāvājumiem, piketdien raksta laikraksts Diena.

Piedāvājums apspriests, apejot airBaltic nolīgto konsultantu Prudentia, izmantojot lobiju premjeres birojā un bankas Citadele valdes priekšsēdētāja Gunta Beļavska sakarus, Dienai norādījuši par sarunām informēti avoti.

L. Straujumas tikai septembrī amatā pieņemtais ārštata ekonomikas padomnieks Gatis Eglītis, kurš Dienai norādīts kā sarunu koordinators, apgalvo, ka premjeres birojs sarunās ar Ripplewood neesot ieņēmis aktīvu pozīciju, tikai bijis par tām informēts. Premjeri par sarunām ar Ripplewood informējusi SM, viņas padomnieks to apspriedis ar G. Beļavski. SM valsts sekretārs Kaspars Ozoliņš, kurš oktobra sākumā kopā ar airBaltic valdes priekšsēdētāju Martinu Gausu devies uz Londonu satikt Ripplewood dibinātāju un seju Timu Kolinsu, Dienai apstiprina, ka kopā ar A. Matīsu vēlāk informējis premjeri par amerikāņu investora piedāvājumu. «Premjeres pozīcija bija «nekāda»,» apgalvo K. Ozoliņš. «Tas bija straujš process. Piedāvājums bija ļoti nekonkrēts, principā «nekāds».»

Dienai zināms, ka Ripplewood piedāvājums neesot bijis tik dāsns kā vācu investora izteiktais – amerikāņi vēlējušies iegādāties 50% airBaltic akciju aptuveni par 25 miljoniem eiro. Pēc citas informācijas, sarunu gaitā apspriesta arī proporcija 49% akciju par 20 miljoniem eiro, bet sarunās ar T. Kolinsu klāt bijušais K. Ozoliņš šādus skaitļus neapstiprina. Turklāt līdzīgi kā gadījumā ar bankas Citadele akciju pirkumu Ripplewood izvirzījis prasības – konkrēti, ka valsts pirms investora ienākšanas nodrošina, lai tiek novērsta airBaltic problēma – negatīvs pašu kapitāls. Tāpat valstij būtu jāveic solidāras investīcijas lidsabiedrībā.

Tā kā Ripplewood piedāvātās investīcijas neatrisina airBaltic finanšu problēmas, sarunas neesot turpinātas. Ņemot vērā premjeres L. Straujumas biroja iesaisti, šis varētu būt viens no izskaidrojumiem pēkšņajam konfliktam starp viņu un satiksmes ministru, kas noveda pie A. Matīsa demisijas pieprasījuma. Pirms gada, kad valdība priekšvēlēšanu laikā lēma 75% bankas Citadele akciju pārdot Ripplewood vadītai investoru grupai, L. Straujuma šo lēmumu publiski aizstāvēja kā savas valdības politisko veiksmi. Darījumu apēnoja arī Dienas izgaismotais vairāku lēmumā iesaistīto politiķu izklaides brauciens uz Gruziju kopā ar Ripplewood oficiālo pārstāvi finansistu Valdi Siksni. Dienai zināms, ka Vienotības pārstāvji pēdējās nedēļās V. Siksni bija uzrunājuši kā iespējamo premjera kandidātu L. Straujumas demisijas gadījumā.

Plašāk lasiet rakstā Visur esošais Ripplewood piektdienas, 6.novembra laikrakstā Diena (6.lpp)!

Komentāri

Pievienot komentāru