Aizņemas solidāri

2018. gada 21. novembris plkst. 9:28
Autors: Db.lv
Sadaļa: Bankas
Dalies ar šo rakstu

Gadījumu, kad kredīts pāriet galvotāja rīcībā, ir salīdzinoši maz, stāsta banku pārstāvji. Bankas gan mainījušas praksi, piedāvājot nevis kļūt par galvotāju klasiskajā izpratnē, bet kļūt par papildus aizņēmējiem, mainot šī aizņēmuma nosacījumus, raksta laikraksts Dienas Bizness.

Gadījumu, kad galvotājam nākas segt kredītņēmēja saistības, ir daudz retāki nekā agrāk, ko var saistīt ar cilvēku zināšanu pieaugumu par galvotāja saistībām un stingrāku banku politiku. Tāpat ekonomiskā situācija rada priekšnoteikumus labākiem panākumiem aizdevuma atmaksā. Tomēr aizvien ir cilvēki, kuriem aizdevums tiek izsniegts, piesaistot papildu personu. Kā liecina Latvijas Bankas kredītu reģistra dati, pārņemtas tiesības un saistības vai prasījuma tiesības no citas personas veidoja 0,19% no kopējā reģistrā ierakstīto saistību skaita.

Lasi laikraksta Dienas Bizness šīs dienas numuru elektroniski!

«SEB banka, izsniedzot aizdevumu mājokļa iegādei, primāri skatās uz klienta ienākumiem un spēju atmaksāt kredītu,» stāsta SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars. Kad ienākumi individuālā līmenī nav pietiekoši plānotā kredīta maksājumu apkalpošanai, tiek izskatīta iespēja papildus piesaistīt galvotāju, kas parasti ir dzīvesbiedrs, saprotot šos ienākumus kā vienu mājsaimniecību. Parakstot galvojuma līgumu, galvotājam ir jāapzinās, ka tās ir saistības, ko viņš ir uzņēmies un ka banka sagaida arī maksājumu atbalstu gadījumos, kad pamata aizņēmējs to nespēj. Prakse rāda, ka kredīta atmaksa var pāriet galvotājam, ja galvotājs brīvprātīgi piesakās saistību pārņemšanai vai piespiedu piedziņas gadījumā, novērojis A. Škapars.

Tiesa gan, jau vairākus gadus banku prakse ir nedaudz mainījusies un privātpersonas vairs netiek piesaistītas mājokļu kredītu līgumiem kā galvotāji, bet gan kā papildus aizņēmēji, stāsta Swedbank hipotekārās kreditēšanas jomas vadītājs Normunds Dūcis. «Kāds tam ir iemesls? Gadījumā, ja privātpersona ir galvotājs, viņa vienīgais pienākums ir atbildēt par saistībām, ko aizņēmējs vairs nespēj pildīt – nav nekādu citu tiesību, kā tikai ietekmēt saistību izpildi,» viņš uzsver, skaidrojot, ka praktiski tas nozīmē, ka galvotājs tikai garantē aizdevuma summas atmaksu un var pat nezināt, kādam mērķim aizņēmējs šo summu ir izmantojis. Turpretim papildus aizņēmējs ir līdzvērtīgs pamata aizņēmējam – tas gan solidāri uzņemas saistības, gan par tām atbild, gan piedalās nosacījumu izmaiņu veikšanā, ja tādas nepieciešamas, skaidro bankas eksperts.

Visu rakstu Aizņemas solidāri lasiet 21. novembra laikrakstā Dienas Bizness. Lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!Dalies ar šo rakstu
Atslēgvārds