Eksperti

ASV banku sektora īstermiņa satricinājums var pavērt jaunas iespējas nākotnes pensionāriem

Jānis Rozenfelds, SEB Investment Management valdes priekšsēdētājs, 16.03.2023

Jaunākais izdevums

Dalies ar šo rakstu

Aizvadītajā nedēļā pasauli pāršalca ziņa par ASV bankas “Silicon Valley Bank” maksātnespēju. Vien dienas laikā klienti no bankas izņēma 42 miljardus ASV dolāru un regulatoram nācās apturēt bankas darbību. Vienlaikus krahu piedzīvoja vēl kāda ASV banka – “Signature Bank”.

Lai gan arvien turpina parādīties jaunas detaļas par banku maksātnespējas cēloņiem, pašreiz pieejamā informācija liecina par nekvalitatīvu risku vadību un būtiskiem trūkumiem kontroles un uzraudzības mehānismos tieši šajās bankās.

Ne vienā vien medijā lasāms, ka šis ir nopietnākais satricinājums ASV banku sektorā kopš 2008. gada, kad maksātnespēju piedzīvoja ASV banka “Lehman Brothers”. Pretēji “Lehman Brothers”, kas bija sistēmiski nozīmīga banka, “Silicon Valley Bank” un “Signature Bank” ir reģionālas nozīmes bankas, un to bankrotiem būs ierobežota ietekme.

Protams, stress finanšu sistēmā nekad nav labs, un pēdējās nedēļas laikā tas negatīvi ietekmējis pasaules akciju tirgus indeksus. Ko tas nozīmē pensiju un ieguldījumu plāniem Latvijā? Tā kā plāni ieguldījumus veic finanšu tirgos visā pasaulē, arī to rezultātos šobrīd varam redzēt netiešos efektus – tirgus reakcija uz notikumiem ASV negatīvi ietekmē citus aktīvus.

Tuvākā nedēļa finanšu tirgos varētu būt visnotaļ nestabila, taču Eiropas Centrālās bankas lēmums paaugstināt bāzes likmi par 0,5% līdz 3,5% liecina, ka ECB nesaskata šajos notikumos sistēmisku problēmu.

ECB palielina bāzes procentlikmi līdz 3,5% 

Eiropas Centrālā banka (ECB) ceturtdien nolēma paaugstināt galveno bāzes procentlikmi par 0,5...

Paralēli notikumiem ASV banku sektorā un Šveices bankas “Credit Suisse” grūtībām, investori ar nepacietību gaida ASV centrālās bankas lēmumu 22. martā, kas vienmēr ietekmē finanšu tirgus. Kopumā īstermiņa tendences Latvijas aktīvajos un konservatīvajos pensiju plānos šobrīd ir atšķirīgas – aktīvie plāni, kas lielāko daļu aktīvu iegulda akcijās, īstermiņā piedzīvo lejupslīdi, turpretim konservatīvie plāni, kas lielāko daļu iegulda vērtspapīros ar fiksētu ienākumu (obligācijās), tiecas augšup.

Tas gan nenozīmē, ka aktīvo plānu dalībniekiem nākotnē jāraugās drūmi, iespējams, pašreizējā situācija mums pavērs interesantas investīciju iespējas nākotnē. Veidojot ilgtermiņa uzkrājumus, tostarp pensijai, vienmēr vērts atcerēties, ka finanšu tirgi ir cikliski – pēc kāpumiem seko kritumi un otrādi, tādēļ arī rezultāti jāvērtē ilgtermiņā.

Komentāri

Pievienot komentāru